Društvo

Osnovni sud u Bijeljini u projektu VSTS i Kraljevine Švedske: Pripravnici sa sudijama radili u 10.831 predmeta

Osnovni sud u Bijeljini proveo je projekat zapošljavanja pripravnika, koji su tokom rada u sudu imali mogućnost da se upoznaju sa svim aspektima rada i pripreme se za polaganje pravosudnog ispita.

Osnovni sud u Bijeljini u projektu VSTS i Kraljevine Švedske: Pripravnici sa sudijama radili u 10.831 predmeta
FOTO SLAĐANA R. MRKONJIĆ/RAS SRBIJA

U ovaj projekat Visoki sudski tužilački savjet BiH i Kraljevine Švedske, koji predviđa angažovanje pripravnika volontera, uključen je i Sud u Tuzli, a u idućoj godini biće realizovan i u sudovima u Trebinju, Mostaru, Prijedoru i Bihaću.

U jednogodišnji projekat uključeno je 10 pripravnika volontera, koji su od januara ove godine pod nadzorom sudija učestvovali u 10.813 predmeta. Rade i u komunalnim izvršnim predmetima, na info pultu, te pripremaju izdavanje raznih sudskih uvjerenja. Stečeno iskustvo pomoći će im da bez problema polože pravosudni ispit, koji počinje izradom presude kako krivične, tako i parnične.

Jedna od pripravnica je i Jovana Petrović koja navodi da je za vrijeme pripravničkog rada mnogo naučila i da joj je iskustvo dragocjeno.

Imali smo priliku da radimo neke presude, uglavnom, u manje komplikovanim parničnim predmetima, poput razvoda braka ili otpuštanja s posla. Osposobili smo se za izradu presude – kaže mlada pravnica.

Foto Slađana R. Mrkonjić/RAS Srbija
Foto Slađana R. Mrkonjić/RAS Srbija

Ona dodaje da je ovakva praksa najbolji način da se upoznaju sa predmetom, te da steknu neophodno znanje i vještinu za polaganje pravosudnog ispita.

Angažovanje pripravnika volontera odrazilo se i na godišnju normu Suda koja je za deset posto veća u odnosu na prethodnu godinu. Skraćena je dužina trajanja rješavanja predmeta. U prosjeku u krivičnom referatu od momenta predaje tužbe do rješavanja predmet traje 112 dana, u prekršajnom 98 dana, u parnici 200 dana, vanparnici 141 dan, a u izvršnom referatu 197 dana.

– Pripravnici kroz ovaj projekat imaju mogućnost da aktivno učestvuju u radu po predmetima, znači počev od prijema predmeta u sudu, preduzimaju radnje sve do okončanja predmeta. Jedino u usmenom pretresu ne mogu da učestvuju – naglašava Cvijeta Sekulić, sudija Osnovnog suda u Bijeljini.

Predsjednik Osnovnog suda u Bijeljini Aid Hanušić ističe da je projekat imao i podršku Ministarstva pravde RS.

– U odnosu na prošlu godinu povećana su sredstva za finansiranje pripravnika tako da smo mogli zaposliti 20 pripravnika u sudu – naglašava Hanušić.

Foto Slađana R. Mrkonjić/RAS Srbija
Foto Slađana R. Mrkonjić/RAS Srbija

Dodaje da je ovaj projekat od ogromnog značaja za unapređenje efikasnosti sudova i odgovornosti sudija i tužilaca u BiH.

Delegacija ovog suda posetila je prošle godine sudove u četiri švedska  grada Geteborgu, Borosu, Malmeu i Istadu, gdje su se predsjednik Suda, sudije i pripravnici upoznali sa organizacijom i sistemom rada sudova u ovoj zemlji.

Prijem za 20 novih pripravnika

Budući da većina pripravnika u decembru ove godine završava dvogodišnji pripravnički staž, otvoren je konkurs za prijem 20 novih.  U Sudu naglašavaju da bi željeli da prime i više pripravnika, ali da nisu u mogućnosti jer se suočavaju sa nedostatkom prostora, starošću informatičke opreme.

Uprkos problemima nadaju se da će uz pomoć Ministarstva pravde RS i uz izmenu zakonskih propisa, ovaj projekat prerasti u stalnu katerogiju u radu suda.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu