Sudbine

"OSTAJE PRAZNINA KOJU NIKO NE MOŽE DA POPUNI" Održana komemoracija glumcu Mirku Babiću, tuga i bol u pozorištu

Glumci, prijatelji, Kragujevčani, oprostili su se u pozorištu u kome je proveo cijeli svoj život od Mirka Babića, prvaka drame Knjaževsko srpskog teatra.

"OSTAJE PRAZNINA KOJU NIKO NE MOŽE DA POPUNI" Održana komemoracija glumcu Mirku Babiću, tuga i bol u pozorištu

Glumac Mirko Babić, koji je širokoj javnosti poznat po ulozi Dragojla u seriji „Selo gori, a baba se češlja”, preminuo je u 73. godini.

– Kragujevac se oprašta od čovjeka, oca i glumca, boema i kaldrmaša. Ostaje velika praznina koju ne može niko da popuni, kao što je umio ovaj bard pozorišta – rekao je predsjednik Skupštine grada Miroslav Petrašinović, na oprostu od velikog umetnika, prenosi Blic,

– Tvoj život, djelo i vedar duh će biti utkan u pozorište i grad, koji je za tebe bio centar svijeta – dodao je on.

Telegrame saučešća uputile su kolege glumci i pozorišta iz Beograda, Niša, Kraljeva, Novog Sada, Lazarevca, Sobora, Pirota, Užica, kao i Udruženje dramskih umjetnika Srbije.

Od Mirka Babića se oprostio i ansambl pozorišta za djecu iz Kragujevca:

– Učio si nas kako se voli pozorište i poštuje svaka uloga i publika. O istini smo učili od tebe.

Iz teatra kome je posvetio svu svoju karijeru, Mirko Babić je ispraćen dugim aplauzom, kako dolikuje velikom glumcu.

Gledali smo ga kao Šekspirovog Kralja Lira, Ivana Karamazova Dostojevskog, u Mihailovićevim Tikvama i kao Čedu u Nušićevoj Gospođi ministarki, Dragojla u seriji Selo gori, a baba se češlja, a ostaće upamćena njegova čuvena replika „Mislim, nemoj da se ljutiš“.

Mirko Babić je rođen u Kragujevcu. Sa diplomom beogradske Akademije za pozorište 1973. godine, umjesto prestoničkih scena, izabrao je onu sa koje su i prije njega u svijet teatra uplovili najveći jugoslovenski glumci.

– Svaki susret sa Mirkom je bio iskren, lijep, kratkotrajno-dugotrajan i pun emocija – govorio je o Mirku njegov kolega, glumac Aljoša Vučković.

Nosilac je brojnih priznanja za svoj rad, među kojima je i statueta „Joakim Vujić“, koju Knjaževsko-srpski teatar dodjeljuje za izuzetan doprinos pozorišnoj umjetnosti.

Nosilac je priznanja “Zaslužni građanin grada Kragujevca”, najvećem priznanju koje može dobiti jedan Kragujevčanin.

Rođen je 14. marta 1948. godine u Kragujevcu. Diplomirao je glumu 1973. godine na Akademiji za pozorište, film, radio i TV u Beogradu u klasi profesora Milenka Maričića. Od 1972. bio je stalno angažovan u kragujevačkom teatru, kao prvi diplomirani glumac ovog teatra i jedan od rijetkih visokoobrazovanih glumaca koji je odlučio da karijeru gradi u svom gradu, ne obazirući se na izazove velikih centara, brojne ponude beogradskih pozorišta i medijsku popularnost.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu