Magazin

Ova vjerovanja o VJENČANOM PRSTENU kruže među Srbima: Veliki je baksuz ako se ovo desi s burmom

Evo kakva vjerovanja o vjenčanom prstenu kruže među Srbima: Ako supruga prevari muža, burma koju je nosila više nikada neće moći da stane na njen prst!

Ova vjerovanja o VJENČANOM PRSTENU kruže među Srbima: Veliki je baksuz ako se ovo desi s burmom
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Vjerovanje u moć i simboliku prstena potiče još iz stare ere. Zahvaljujući idealnom obliku, obliku kruga, prsten je doživljavan kao predmet izvanrednih moći.

Korišćen je u ritualima i za njega je vezivana specifična simbolika. Ipak, nijedan nije imao takvu moć, kao onaj najvažniji – vjenčani prsten, piše opanak.rs.

Navodno su još pećinski ljudi, da bi ukazali na međusobnu povezanost, koristili prstenje od trske. U pojedinim periodima ljudske istorije umjesto burme su korišćene tračice koje su vezivane na ručni zglob, pa čak i na članak noge, kao simbol ljubavi.

U starom Egiptu, su koristili neku vrstu burmi, a nosili su ih na domalom prstu lijeve ruke. Objašnjenje je bilo jednostavno: vjerovali su da od lijevog dlana kreće arterija koju su nazivali „ljubavni nerv“. Slično vjerovanje o ljubavnoj veni imali su i Grci, dok su ih kod Rimljana nosile isključivo žene.

Hrišćani su dugo odolijevali ovom običaju smatrajući ga ostacima paganizma. Ipak, od 13. vijeka i za njih burme postaju nezaobilazan svadbeni rekvizit. Počinju da ih nose i muškarci i žene kao „jednaki pred Bogom“. Domali prst nije slučajnost. Običaj je da mladoženja uz riječi „U ime Oca i Sina i Svetoga Duha“, dodiruje nevjestin palac, kažiprst i srednjak, a uz „Amin“ stavlja burmu na, sljedeći, domali prst.

brak
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Rusi imaju krajnje specifično vjerovanje vezano za vjenčani prsten. Naime, budući da se pravi po mjeri, prsten savršeno odgovara domalom prstu. Ipak, ako supruga prevari muža, taj prsten više nikada neće moći da joj stoji „kao saliven“. Zanimljivo je da isto pravilo nije moglo da se primjeni na muškarce.

U pravoslavlju, pa samim tim i u Srbiji, burma se nosi na desnoj ruci kao onoj koja je „glavna“ tj. dominantna ruka. Na desnom ramenu, kaže naš narod, sjedi anđeo, a na lijevom đavo. Zato ako bi neko stavio burmu na lijevu ruku, đavo bi iskušavao njegovu bračnu sreću. Na lijevoj ruci, kod nas, burmu mogu nositi isključivo udovice.

Burme u svim narodima, pa tako i kod Srba, imaju simbolično značenje. Prsten nema ni početak ni kraj tj. simboliše vječnost. Još jedan dokaz u prilog vječnosti je da se burme izrađuju od plemenitih metala. Znači, pravljene su da traju što duže, po mogućstvu, zauvijek. Na ovaj način jedinstvo braka i ljubavi nikada neće biti narušeno. Kod nas se i dalje često praktikuje sahranjivanje sa vjenčanim prstenom da bi ljubav opstala i poslije smrti.

Kako je u našem narodu burma čuvar bračne sreće za nju su vezana pravila koja se moraju poštovati:

Pročitajte još

– Roditelji vam mogu pokloniti svoje burme, ali tek poslije srebrne svadbe tj. poslije 25. godišnjice braka. Ove burme će čuvati potomke od zla, ali se ne koriste za ponovna vjenčavanja.

– Veliki je baksuz izgubiti burmu i to sluti na razvod braka.

– Burma se ne daje nikome na probanje, jer vam taj neko može uzeti i bračnu sreću.

– Ove prstenje obavezno mora biti novo na vjenčanju, a ne neko prethodno korišćeno.

– Tokom vjenčanja nikako ne smijete dozvoliti da vam prsten ispadne. Ovo je izuzetno loš znak koji ukazuje na smrt nekoga od supružnika ili brzi razlaz.

– Ako nakon razvoda i dalje nosite prsten, ostaćete sami zauvijek.

– Mlada nikada ne treba da nosi burmu preko rukavica jer će joj to donijeti suze.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu