Društvo

"Pametne klupe" i lađe u Trebinju: Prekogranična saradnja BiH i Crne Gore

Trebinje je dobilo prve “pametne klupe” na solarnu energiju na kojima građani i turisti imaju besplatan bežični internet, mogu puniti telefone i druge mobilne aparate, a dobijaće i podatke o temperaturi, vlažnosti i zagađenosti vazduha kao i jačini buke.

"Pametne klupe" i lađe u Trebinju: Prekogranična saradnja BiH i Crne Gore
FOTO: DUBRAVKA ČOLOVIĆ/RAS SRBIJA
pametna klupa

Klupa je postavljena u gradskom parku, ispred zgrade Kulturnog centra na koju je nedavno postavljen i LCD ekran. Sve je urađeno u okviru projekta “Život na granici BiH i Crne Gore, stare staze bezvremenog nasljeđa i tradicije”, koji se provodi u graničnim područjima BiH i Crne Gore.

Druga “pametna klupa” je uz rijeku Trebišnjicu, gdje se privodi kraju adaptacija stare marine uz zidine Starog grada. Ranije je obnovljen dio zidina uz marinu, a urađeni su i čamci po uzoru na trebinjsku lađu.

Prema riječima Miljana Vukovića, koordinatora projekta, u toku je čišćenje prilaza od istočne kapije Starog grada do starog doka, gdje će uskoro biti porinuto deset lađa, koje su urađene u trebinjskoj stolarskoj radionici.

Foto: Dubravka Čolović/RAS Srbija
Foto: Dubravka Čolović/RAS Srbija
Buduća marina za lađe

Radi se o prepoznatljivoj trebinjskoj lađi koja je nekada plovila Trebišnjicom, što će biti novi sadržaj za turiste, ali i za Trebinjce. Biće postavljena nova rasvjeta i alke za vezivanja čamaca – objašnjava on.

Ovo je jedna o aktivnosti koja se realizuje u sklopu projekta prekogranične saradnja BiH i Crne Gore, a nakon ove faze počeće mapiranje kulturnoistorijskih spomenika u Trebinju, Bileći, Nikšiću i Plužinama, kako bi se uz pomoć aplikacija i kodova turisti usmjeravali na ta mjesta.

Sličan posao radi se i u Crnoj Gori, pa će u Nikšiću biti obnovljeno pristanište na reci Zeti i napravljeni deset čamaca po uzoru na nekadašnje “zetske lađe”, dok je LCD ekran postavljen i na Centar za kulturu u Plužinama.

Ukupna vrijednost projekta, čija je realizacija počela u januaru ove godine i traje do proleća 2019. godine je oko 332.000 evra, od čega Evropska unija finansira 85 odsto novca, a ostatak će obezbijediti Grad Trebinje, trebinjski Kulutnu centar i Centar za kulturu Plužine.

Kordinator projekta je Kulturni centar Trebinje, uz partnerstvo Grada Trebinja i udruženja građanja, dok u Crnoj Gori projekat provodi Centar za kulturu Plužine uz podršku udruženja građana i nevladinih organizacija.

Cilj ovakvih projekata prekogranične saradnje je unapređenje  kulturnih i prirodnih dobara. Njihovo prepoznavanje kao važnog turističkog resursa kako bi granična područja bila privlačnija za poseticioce, ali i za život.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu