Društvo

Planine i banje za sretenjske praznike pune: Zlatibor, Tara, Vrnjačka Banja ili Fruška gora

Građani Srbije, već tradicionalno svake godine, za sretenjske praznike putuju na razne destinacije. Čak ih ni pandemija, koja hara već dvije godine, u tome ne može sprečiti, alternativa uvijek postoji.

Planine i banje za sretenjske praznike pune: Zlatibor, Tara, Vrnjačka Banja ili Fruška gora
FOTO: ZORAN ILIĆ, SHUTTERSTOCK / RAS SRBIJA

Iako mnoge evropske zemlje ukidaju mjere, još uvek postoje razna ograničenja za putovanje, pa će mnogi praznike provesti u Srbiji.

Ljubitelji putovanja, koji imaju školarce, će umesto produženog vikenda imati cijelih devet dana za uživanje na planinama i banjama.

Zlatibor očekuje 40.000 gostiju

Po pitanju popunjenosti za predstojeće praznične dane, na Zlatiboru ništa novo – rasprodati! Očekuje se više od 40.000 gostiju.

Zlatiborski hotelijeri izašli su sa raznolikom ponudom sretnjskih aranžmana, a takav im je i cjenovnik. Dan boravka po jednoj osobi na bazi polupansiona, u periodu od 11. do 16. februara, kreće se u rasponu od 1.500 do 5.000 dinara. Luksuzniji hoteli ponudili su višednevne pakete, tako da se za uslugu „četiri dana / tri noći“ traži od 150 do 200 evra po osobi. Vlasnici privatnog smještaja svoje apartmane izdavali su po cijenama od 30 do 80 evra dnevno.

Krevet više tražiće se i na Tari koja u kapacitetima Vojne ustanove „Tara“, Nacionalnog parka i privatnog smještaja nudi oko 4.500 ležaja. Tamo gdje slobodnih apartmana još uvek ima, cijena im je 50 evra.

Divčibare bez slobodnih mjesta, cijene kao i za Novu godinu

Na Divčibarama je ove zimske sezone konstantno krcato jer su ispunjeni osnovni uslovi za boravak turista – snijega ima, skijanja ima, samo slobodnih mjesta za boravak za praznični period oko državog praznika Sretenje – nema!

– Što se tiče perioda od 12. do 16. februara, on je 99 odsto popunjen još odavno, a s obzirom na to da je produžen zimski školski raspust, sve više se traži i period nakon 16. februara. Interesovanje je ogromno, rezervacije za period nakon 16. februara su konstantni, a tradicionalno najviše gostiju dolazi sa područja Beograda i gradova Vojvodine. Skijanje ili jednostavno odmor na planini na čistom vazduhu, osnovni su motivi za rezervaciju. Još od novogodišnjih praznika poprilično je povećan broj gostiju sa zelenim sertifikatima, da su vakcinisani ili preležali kovid, tako da što se toga tiče nema ograničenja. Nove rezervacije u ovom periodu moguće su samo ako pojedinci otkažu, inače slobodnih mjesta praktično nema – objašnjavaju divčibarski turistički i ugostiteljski radnici.

Što se tiče cijena smeštaja na vodećoj turističkoj destinaciji valjevskog kraja u periodu od 12. do 16. februara, one se na nivou novogodišnjih aranžmana, odnosno, više za cijenu jednog dana jer je sada reč o četvorodnevnom, a ne trodnevnom boravku.

Dakle, gosti koji već za vikend stignu na Divčibare, u privatnim apartmanima dan boravka u ovom prazničnom periodu plaćaće od 60 do čak 180 evra, ako se radi o onima koji nose oznaku „luks“. Što se tiče hotelskog smeštaja, zavisno od kategorije, cijene se kreću od minimalnih 3.600 dinara samo za noćenje, do preko 60.000 dinara za luksuzni hotelski apartman sa svim obrocima i dodatnim uslugama, naravno po osobi.

Nisu popularne urbane sredine

Kako kažu iz Turističke organizacije Grada Novog Sada ovo nije period godine kada su smještaji u urbanim sredinama popularni, pa hoteli u gradu nisu posebno popunjeni. No ono što ih je ovo pandemijsko vrijeme naučilo je da sve više ima rezervacija koje se dešavaju u posljednji trenutak. To očekuju i za predstojeće praznike. Deo ljudi svakako će se u poslednjem momentu odlučiti da posjeti baš Novi Sad, piše blic.rs.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu