Društvo

"Počastvovani smo što država ima vas" Stipendije od po 5.000 evra za tri mlade naučnice

Ministar prosvjete, nauke i tehnološkog razvoja Branko Ružić uručio je danas nacionalne stipendije u vrijednosti od po 5.000 evra najboljim mladim naučnicama iz oblasti hemijskih, bioloških i inženjerskih nauka.

Uručivanje diplome
FOTO: DEJAN BOŽIĆ/RINGIER

Nagrađene su Snežana Papović sa Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu, Marija Ivanov sa Instituta za biološka istraživanja “Siniša Stanković” i Tijana Šušteršič sa Fakulteta inženjerskih nauka Univerziteta u Kragujevcu.

Ružić je čestitao mladim naučnicama i istakao da akademska zajednica u Srbiji zaslužuje verifikaciju svog talenta.

-Počastvovani smo što država ima vas – poručio je Ružić nagrađenima i dodao da je bilo 58 kandidatkinja, od kojih najviše doktora nauka.

Snežana Papović sa katedre za Analitičku hemiju, Departman za hemiju, biohemiju i zaštitu životne sredine Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu rekla je da joj nagrada predstavlja veliki podrstrek i ohrabrenje, kao i vjeru u bolju budućnost za mlade naučne radnike.

-Postoji lična satisfakcija i krunisanje dosadašnjeg naučno-istraživačkog rada. Planiram da nastavim istraživanje u okviru onoga čime sam se bavila u posljednjih osam godina, a oblast istraživanja su hemijske nauke, prvenstveno povećanje termičke elektrohemijske stabilnosti, baterija koje svi koristimo- rekla je Papović za Tanjug.

Kako je rekla, jedan dan naučnika je veoma dinamičan, a u laboratoriji se osjeća “kao svoj na svome”.

-Radimo sa studentima, držimo nastavu, vježbe, radujemo se svakom novom otkriću – istakla je ona.

Marija Ivanov, naučna saradnica sa Instituta za biološka istraživanja “Siniša Stanković” saglasna je sa koleginicom da nagrada predstavlja podstrek za dalja istraživanja i da je pokazatelj da su naučnici na dobrom putu.

Ona se bavi ispitivanjem biološke aktivnosti različitih prirodnih proizvoda, a sve u cilju pronalaska novih lijekova, naročito za liječenje različitih infekcija.

-Radni dan naučnika je varijabilan, nekad prođe ceo dan na kompjuteru, u naučnim radovima, laboratorijama… Nikad nije monoton rad – rekla je Ivanov.

Tijana Šušteršič, asistent na Fakultetu inženjerskih nauka Univerziteta u Kragujevcu, istražuje oblast vještačke inteligencije, u cilju da pokaže da vještačka inteligencija može da se primijeni na više različitih grana medicine i pomogne u medicinskoj dijagnostici.

Istakla je da joj nagrada predstavlja veliki podsticaj za dalje bavljenje naukom, ali predstavlja, kaže, i jednu veliku odgovornost.

-Odgovornost je iznijeti projekat i postići veliki uspjeh. Nikad nije dosadno, provedemo dan sa studentima i podučavanju mlađe generacije- navela je Šušteršič za Tanjug.

Program nacionalnih stipendija prvi put je u Srbiji pokrenut 2010. godine i danas se održava uz podršku Ministarstva prosvete, nacionalne komisije za UNESKO i kompanije Loreal Balkan.

Od pokretanja programa do danas na konkursu je učestvovalo više od 600 mladih naučnica, a najboljima su do sada dodijeljene 32 stipendije, u ukupnom iznosu od gotovo 20 miliona dinara.

Konkurs za prijavu za naredni ciklus programa nacionalnih stipendija “Za žene u nauci” biće otvoren 1. januara 2022. godine.

Namijenjen je mladim naučnicama u Srbiji, do 35 godina starosti, koje su upisale ili završile doktorske ili postdoktorske studije u oblasti prirodnih nauka.

Svake godine dodeljuju se po tri stipendije, svaka u iznosu od 5.000 evra.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu