Biznis

PODRŠKA PREF-A ISPLATI PENZIJA Grujić: Korona će se odraziti na preduzeća, ali očekujemo dividendu od likvidnih

Penzijski rezervni fond RS u prošloj je godini ostvario neto dobit od nešto više od 8,6 miliona KM, što je za oko 41 odsto više u odnosu na 2018. godinu. Ujedno, to je za 22 odsto više nego prosječna dobit od osnivanja fonda.

PODRŠKA PREF-A ISPLATI PENZIJA Grujić: Korona će se odraziti na preduzeća, ali očekujemo dividendu od likvidnih
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

Ukupni prihodi Fonda u prošloj godini iznosili su 12,8 miliona KM.

I ove godine je povećana i dividenda koju PREF isplaćuje Fondu PIO RS, za finansiranje tekućih penzija korisnika i iznosi 5,17 miliona KM, dok je prošle godine to bilo 5,08 miliona, a godinu prije 4,63 miliona KM.

Direktor Društva za upravljanje PREF-om Miloš Grujić za Srpskainfo kaže da su ostvareni pokazatelji rezultat kontinuiranog restrukturiranja portfelja i povećavanja učešća dužničkih hartija u portfelju PREF-a od osnivanja.

Ilustracije radi, trenutno je oko 44 odsto portfelja PREF-a ili više od 100 miliona KM u dužničkim instrumentima, novcu i novčanim ekvivalentima te u bankarskim depozitima – kaže Grujić.

U prošloj godini PREF je prodao vlasništvo u ukupno deset preduzeća, ukupne vrijednosti 1,45 miliona KM. Istovremeno, deset emitenata iz portfelja PREF-a su isplatili dividendu u ukupnom iznosu od 5,6 miliona maraka, od čega najviše, odnosno oko pet miliona KM, Telekom Srpske.

Grujić očekuje i da se sadašnja situacija odrazila na poslovanje svih privrednih društava, ali tamo gdje nije narušena likvidnost i postoji kapacitet za isplatu dividende, očekuju isplatu dividende i ove godine. Za sada, kaže, većina preduzeća iz portfelja održava minimalan proces rada.

Foto: Siniša Pašalić / RAS Srbija
Foto: Siniša Pašalić / RAS Srbija

Po njegovim riječima, i prošle godine morali su da dio negativnih revalorizacionih rezervi priznaju na teret rashoda u bilansu uspjeha.

– Taj otpis se odnosi na preduzeća kod kojih je otvoren stečaj i gdje su očekivanja da će doći do stečaja. Na kraju 2019. ovaj iznos je bio gotovo isti kao i na kraju 2018. godine – otpisali smo oko 1,1 milion KM. Od osnivanja Fonda do sada ukupan iznos otpisa po ovom osnovu je 32,8 miliona KM – kaže Grujić.

Kako ističe, prethodnu godinu obilježila je i činjenica da su negativne kamatne stope u Evropi postale realnost.

– Prema podacima Eurostata od kraja 2019. godine, vlade zemalja evro-zone su ostvarile “negativne prinose” na desetogodišnje državne obveznice. Zemlje Zapadnog Balkana su još daleko od te mogućnosti, ali i vlade zemalja u regionu su mogle da iskoriste priliku da “prepakuju” stare dugove i da dođu do novca po povoljnim uslovima.

Uprkos ostvarenim manjim kamatnim stopama, Republika Srpska plaća relativno visoke kamate na javni dug. Prema tome, iz pozicije domaćeg ulagača, ulaganje u obveznice koje emituje Republika Srpska se i dalje pokazuje kao ispravno ulaganje u cilju smanjivanja rizika i povećanja vrijednosti imovine kojom upravljamo – objašnjava Grujić.

Cilj je, kaže, da se iskoriste šanse koje pruža tržište i izbjegnu rizici koje mogu narušiti kvalitet portfelja.

– Tako ćemo podržati obavezno penzijsko osigurane u Srpskoj. Penzijski sistem pokušavamo učiniti stabilnijim ne samo u sadašnjem vremenu, nego i dugoročno, što smo pokazali kao učesnici u osnivanju prvog dobrovoljnog penzijskog fonda na našim prostorima – podsjeća direktor Društva za upravljanje PREF-om.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu