Društvo

PORAŽAVAJUĆI PODACI U Srpskoj je svaka druga žena zlostavljana

Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić rekao je da je najrašireniji oblik nasilja ono koje je rodno zasnovano, pri čemu je svaka treće žena u svijetu pretrpjela neki oblik zlostavljanja, a u Srpskoj svaka druga.

PORAŽAVAJUĆI PODACI U Srpskoj je svaka druga žena zlostavljana
FOTO: SHUTTERSTOCK

U istraživanju iz 2012. godine u Republici Srpskoj 47 odsto anketiranih žena se izjasnilo da je doživjelo neki oblik nasilja. Najčešće je riječ o psihičkom, fizičkom, seksualnom ili ekonomskom nasilju. Posljedice na djecu, ženu i cijelu porodicu, vrlo su dalekosežne zbog čega moramo adekvatno raditi na prevenciji – naglasio je ministar.

On je, tokom prezentacije Objedinjenog resursnog paketa za odgovor pružalaca zdravstvenih i psihosocijalnih usluga u Republici Srpskoj na rodno zasnovano nasilje, rekao novinarima u Banjaluci da je važno da se u samom zdravstvenom sistemu obezbijede adekvatni kapaciteti kako bi se dao odgovor na to pitanje.

– Pri tome mislim da određenu infrastrukturu koja će pružiti bezbjednost, povjerljivost i privatnost žrtve, ali je značajno i da senzibilišemo i osoblje zdravstvenih ustanova kako bi adekvatno prepoznali ovaj problem i dali odgovarajuću podršku – dodao je Šeranić.

Ministar porodice omladine i sporta Republike Srpske Sonja Davidović rekla je da je suštinska izmjena Nacrta zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti od nasilja u porodici, koju je pripremilo Ministarstvo, takva da se svaki oblik nasilja u porodici definiše kao krivično djelo.

– Vjerujem da će ove odredbe imati preventivni karakter kada je riječ o počiniocima. Institucije Srpske imaju nultu stopu tolerancije prema nasilju i cilj nam je da kroz izmjene ovog zakona podignemo stepen zaštite žrtve -istakla je Davidovićeva.

Govoreći o izvještaju o nasilju nad djecom, Davidovićeva je navela da je u pripremi, te će biti objavljen uskoro.

Zamjenik predstavnika Populacionog fonda UN u BiH Gabrijela Jurela rekla je da je istraživanje koje su sproveli u Srpskoj 2012. godine pokazalo da je svaka druga žena žrtva rodno zasnovanog nasilja, ističući da je to zdravsteni problem, jer ostavlja dugotrajne posljedice na fizičko i psihičko zdravlje, a dovodi i do smrtnih ishoda.

Prema njenim riječima, zdravstveni sektor je najmanje iskorišten resurs kada je riječ o prepoznavanju žrtava, zbog čega su sa Ministarstvom zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske radili na razvijanju paketa koji omogućava zdravstvenim radnicima da pruže adekvatne usluge žrtvama rodno zasnovanog nasilja, odnosno da ih prepoznaju.

– Do sada je obučeno više od stotinu zdravstevnih radnika u Srpskoj. Pružaćemo i u narednom periodu ovu pomoć Ministarstvu i nastojaćemo obuhvatiti cjelokupni zdravstveni sistem – dodala je Jurela.

Ona je pojasnila da je cilj danas prezentovanog dokumenta, prvog takve vrste u Republici Srpskoj, koji je razvio UNFPA u saradnji sa Vladom Republike Srpske u skladu sa Zajedničkim programom UN, uspostavljanje mehanizama postupanja sa osobama koje su preživjele rodno zasnovano nasilje, te uključuje protokole, standarde postupaka i pakete obuke za reagovanje na rodno zasnovano nasilje u zdravstvenom sektoru.

Ambasador Velike Britanije u BiH Metju Fild rekao je da će danas prezentovani dokument omogućiti jednak i pravedan pristup licima koja su preživjela rodno zasnovano nasilje.

– Vrijeme je da osobe koje su preživjele nasilje dobiju dignitet i podršku koju zaslužuju – poručuio je Fild.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu