Svijet

Porodica je u šoku, ali moraće poštovati odluku: Baka ostavila svu imovinu vodoinstalateru

Slučaj bake koja je sav svoj kapital ostavila vodoinstalateru već danima šokira svjetsku javnost. Ona je majstora navela kao jedinog nasljednika svoje imovine, iako je imala rodbinu.

evri
FOTO: NIKOLA MORAČA/RINGIER

Neimenovana baka iz Austrije, ostavila je čak 3.000.000 evra čovjeku sa kojim je ostvarila kontakt prije par godina.

Kako se navodi, ona je prije smrti navela njegov broj telefona kao kontakt osobe u hitnim slučajevima. Porodica koja je u šoku, ne može ništa da učini povodom posljednje volje, koja će biti ispoštovana, prenosi Mondo.

Ne dešava se često da neko cjelokupnu imovinu ostavi “hausmajstoru”, ali se dešava da rodbina ne bude zadovoljna jer ne znaju šta im je činiti.

Advokat Aleksandar Radivojević u jednoj emisiji je otkrio da tako nešto može da se dogodi i u Srbiji, ali ipak Zapadni zakoni su malo suroviji nego ovdje.

Pročitajte još

– Ovo je jedan slučaj koji se dešava, kako kod nas, tako i u svijetu. Malo postoji razlika između toga, da li postoji taj takozvani nužni dio u zakonu, kao što postoji u zakonu Republike Srbije ili ne. Zapadni zakoni su malo suroviji, zato što na prvo mjesto stavljaju vlasništvo, imovinu, slobodu raspolaganja, itd. Tako da, po tim zakonima, nema ograničenja oko toga kome ćete ostaviti svoju imovinu, da li vodoinstalateru, sobarici ili najbližem srodniku – rekao je advokat Aleksandar Radivojević i dodao:

– Kod nas je malo različito iz razloga što postoji taj nužni dio, ali samo za nasljednike iz prvog nasljednog reda i pod određenim uslovima iz drugog nasljednog reda, ali se uglavnom primjenjuje na prvi nasljedni dio. Taj nužni dio predstavlja polovinu onoga što bi nasljednik primio da nema zavještanja, testamenta, ugovora, itd. Dakle, kod nas postoji ograničenje raspolaganja, tako da onaj kome je povrijeđen taj nužni dio, to su djeca, prvi nasljedni red su djeca i njihovi potomci – dodao je.

Aleksandar takođe navodi da djeca, sinovi ili kćerke, ukoliko je neko ostavio svu svoju imovinu nekom trećem licu, ko nije srodnik, zavještanjem, dobročinim pravnim poslom, čak i poklonom u određenim rokovima, mogu tražiti opoziv toga i može tražiti da mu se taj nužni dio isplati.

– Ono što je relativna novina u zakonu o nasljeđivanju, to je da se to u posljednje vrijeme i u sudovima tretira kao obligaciono pravna priroda, ne kao vlasništvo. Drugim riječima, ako ostavite cijeli stan nekome, vaši nasljednici iz prvog nasljednog reda imaju pravo da postave zahtjev za nužni dio, ali se taj nužni dio uglavnom isplaćuje u novcu – rekao je advokat.

Aleksandar kaže da se i u Srbiji dešavaju takve stvari i da on sam trenutno vodi nekoliko sporova.

– Imam nekoliko slučaja koji se tiču raznih zavještanja, sačinjenih u raznim periodima života ostavioca, pa onda nasljedni učesnici poništavaju jedan ili drugi, tvrdeći da je, najčešće, da ostavilac nije bio sposoban za rasuđivanje u momentu kada je ostavljao, odnosno kada je sačinjavao zavještanje – rekao je advokat, pa dodao:

– Ako ima nasljednike iz prvog nasljednog reda, oni imaju pravo da istaknu svoje pravo na nužni dio. Taj nužni dio je polovina od onoga, recimo ako baka ima 4 djece, svako od njih ima pravo na polovinu odnosno na osminu tog udjela. Ne mora svako od njih da istakne svoje potraživanje za nužni dio, ali svako ko istakne on će dobiti. Ono što će dobiti, ili što bi dobio u parničnom postupku, to je novčani ekvivalent, novčana protivvrijednost recimo te jedne osmine vrijednosti stana. Stan ostaje onome kome je prepisan, dakle vodoinstalateru, ali je on u obavezi da podmiri nasljednike iz prvog nasljednog reda u njihovom nužnom nasljednom dijelu – završio je advokat.

Podsjetimo, sve je počelo nakon što je baki 2018. godine nakon 50 godina braka preminuo suprug, a ona je ostala sama u velikoj kući. Budući da nisu imali djece, više nije imala nikog da vodi brigu o finansijama, kao i vođenju domaćinstva. Vodoinstalatera je upoznala 2019. godine, od kada je redovno počeo da dolazi i da obavlja potrebne poslove oko kuće u mjestu Klosterneuburgu. Kako se navodi, od tada su izgradili dobar odnos.

Nakon dvije godine, 2021. svu svoju imovinu prepisala je na njega ugovorom o daru, a svu svoju preostalu imovinu, kao jedinom nasljedniku, prepisala mu je u testamentu, što se nakon njene smrti i aktiviralo. Porodica je u šoku, ali sudeći po svemu, moraće ipak da se pomiri sa činjenicom, da neće moći da obori bakinu posljednju volju.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu