Hronika

Porodici dječaka ubice propao plan: Htjeli da rasprodaju imovinu i napuste zemlju, a onda su im četiri zabrane uništile ciljeve

Nakon što je dječak ubica ubio devetoro vršnjaka i čuvara škole "Vladislav Ribnikar" pojavile su se spekulacije da porodica dječaka ubica ima četiri mogućnosti - preseljenje cijele porodice ili makar njenog dijela u inostranstvo, promjena identiteta i ostanak u Srbiji i ona najmanje realna - ostanak u Srbiji i život po starom.

pucnjava u školi u Beogradu
FOTO: OLIVER BUNIĆ / RINGIER

Međutim, četiri mogućnosti im u “vodu bacaju” četiri zabrane koje su im izrečene.

Otac i majka dječaka-ubice pokušali su da se “riješe” imovine tako što su imali plan da je prepišu, odnosno poklone rođacima. Ubrzo nakon toga, majka dječaka ubice napravila je novi korak – pokušala je da napusti zemlju međutim, policija ju je tu zaustavila.

Zabrana 1: Raspolaganje imovinom

M. K. i V. K. , majka i otac dječaka-ubice, na sve načine su pokušavali da zaštite svoju imovinu tako što su obilazili notare kako bi je prenijeli, odnosno poklonili, nekom od rođaka.

Prethodno je advokat porodica ubijene djece podnio zahtjev Višem sudu da se ocu dječaka ubice zabrani da raspolaže, otuđi i optereti nepokretnosti i pokretne stvari čiji je vlasnik. S obzirom na to i da je otac dječaka tražio notara kako bi mu bilo omogućeno da raspolaže svojom imovinom, što znači da može i da je proda, sud je donio odluku da mu to bude zabranjeno – kazao je izvor.

To znači da roditelji 13-godišnjeg dječaka neće moći da prodaju ništa što je u njihovom vlasništvu dokle god traje istraga, odnosno postupak protiv njih, bilo krivični, bio parnični. U slučaju da budu osuđeni, majka i otac dječaka, postojaće imovina kojom će moći da namire zahtjeve porodica ubijene djece.

Viši sud je utvrdio da porodica u vlasništvu ima ukupno četiri stana, garažno mjesto, dio poslovnog prostora, 20 parcela u Paraćinu i Nišu, polovine dvije zgrade, dva automobila… U vlasništvu oca dječaka ubice V. K. jesu jedan stan, dio poslovnog prostora i jedan automobil, dok M. K. majka dječaka-ubice u vlasništvu ima tri stana, polovine dvije zgrade, polovine 20 parceli u Paraćinu i Nišu, garažno mjesto, kao i automobil.

Pročitajte još

Zabrana 2: Izlazak iz zemlje

Pošto su se pojavile spekulacije da bi porodica ili makar njen dio u jednom trenutku mogao da se preseli u inostranstvo, prije nekoliko dana zaustavljene su majka i sestra dječaka ubice koje su pokušale da napuste Srbiju.

Majka dječaka ubice pokušala je da ode iz zemlje sa kćerkom preko graničnog prelaza Prohor-Pčinjski, međutim, policija ju je tu zadržala.

Nakon saslušanja ona je puštena na slobodu, a prema riječima advokata Nikole Ristovića, ukoliko se protiv nekog prikupljaju pojedine dokazne radnje kako bi se utvrdilo da li se stiču elementi krivičnog djela – zapuštanje i zlostavljanje maloletne osobe, nema razloga da ta osoba, protiv koje se prikupljaju pojedine dokazne radnje, ne može da napusti zemlju.

– Naravno, to važi u slučaju da nisu izrečene mjere kao što su pritvor, kućni pritvor, zabrana napuštanja stana.. – objašnjava za Blic advokat Ristović. U ovom trenutku, međutim, nije jasno kakva su sve ograničenja postavljena pred majku dječaka ubice nakon što je protiv nje pokrenut postupak.

Da majka dječaka ubice ima plan da rasproda sve i napusti državu smatra i sudija Višeg suda u Beogradu koja je donijela odluku da joj privremeno zabrani da otuđi i proda imovinu koju posjeduje.

Sudija je u obrazloženju svoje odluke navela da je dokazano da postoji vjerovatnoća, na osnovu radnji majke dječaka ubice da ima cilj da rasproda svoju imovinu i napusti zemlju.

Pucnjava u Beogradu u školu
FOTO: OLIVER BUNIĆ, SNEŽANA KRSTIĆ / RINGIER

Zabrana 3: Promjena identiteta

Za opciju promjene identiteta, porodica dječaka ubice neće moći da se opredijeli sve dok se ne završi krivični postupak koji se vodi protiv njih, jer im, osim želje za promjenu identiteta (imena i prezimena) potrebna i potvrda da se protiv njih ne vodi krivični postupak.

Protiv majke pokrenuta je predistraga kako bi se utvrdilo da li je zanemarila i zlostavljala dječaka ubicu prije zločina. Ukoliko se dokaže da je počinila ovo krivično djelo, njoj prijeti kazna zatvora do tri godine zatvora.

Ubrzo nakon što je dječak ubica počinio masakr u školi, ocu dječaka, V. K. stavljene su lisice na ruke a na teret mu se stavlja krivično djelo – teško djelo protiv opšte bezbjednosti.

Za ovo djelo, kako navodi advokat Nikola Ristović maksimalna kazna koja je zaprećena je 12 godina robije!

– Ukoliko je nastupila teška tjelesna povreda nekog ili imovinska šteta velikih razmjera, učinilac će se kazniti zatvorom od jedne do osam godina. Međutim, ukoliko je smrt nastupila kod jedne ili više osoba, učinilac će se kazniti zatvorom od dvije do 12 godina – kaže Ristović.

Promjena identiteta samo pod određenim uslovima

Advokat Nikola Ristović rekao je da svako ima pravo da promijeni lično ime u skladu sa zakonom ukoliko su za to ispunjeni uslovi.

– Potvrda o izmirenju poreskih obaveza, uvjerenje iz kaznene evidencije, a na kraju se gleda ime. Potrebno je odabrati ono koje ne smije da bude uvredljivo i ne smije da bude u suprotnosti sa moralom, običajima i tradicijom sredine – objasnio je advokat Ristović.

Zabrana 4: Izvođenje dječaka ubice iz bolnice

Dječak ubica se nakon počinjenog zločina nalazi u Klinici za neuropsihijatriju za djecu i omladinu u Beogradu s obzirom da u trenutku zločina nije imao navršenih 14 godina i tamo svakodnevno ljekarima postavlja pitanje “da li će danas izaći na slobodu”, međutim, šanse za to su praktično nikakve.

Iako je teoretski potrebno odobrenje roditelja kako bi njihovo dijete izašlo iz bolnice, to sada nije slučaj, jer postoji opasnost da bi dječak ubica mogao da ponovi isto ili slično djelo.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu