Društvo

POSAO BABICE U VRIJEME KORONA VIRUSA “Ništa nam nije draže od plača bebe”

Sve vrijeme smo i grču i strahu, ali svaki plač novorođenog djetata nas opusti i podsjeti da ni jedna žrtva nije velika kada pomognete da na svijet dođe novi život, zdrava beba. Pregrmjeli smo evo skoro dva mjeseca i koroni nismo dozvolile da prekorači naš prag. I neće, počinje priču glavna babica u porodilištu Opšte bolnice Leskovac Zorica Marinković sa radnim iskustvom od 20 godina.

Bebe u porodilištu
FOTO: ZORAN ILIĆ/RINGIER

Iako je svih 10 babica u ovom porodilištu, gdje se godišnje rodi u prosjeku oko 1600 beba, sa iskustvom iza sebe i sa uhodanim radom, vijest da je korona ušla i u Srbiju je primljena sa ogromnim strahom, uzburkala se krv jer je porodilište jedan od najosjetljivijih dijelova velike leskovačke bolnice, čiji je jedan njen dio, izolovan, prije tri nedjelje postao i Covid bolnica za dva okruga, Jablanički i Pčinjski, piše JuGmedia.

Nama su najavažnije bile trudnice, da u porodilište uđu zdrave, da se virus ne unese spolja, pa su odmah testirane brzim testom u ambulanti, bišoj kiretažnici koju smo odmah na početku pretvorili u prijem za trudnice. Svaka trudnica je morala da ima masku, ako je nije imala dobila bi je od nas. Tek poslije toga je mogla je da uđe u porodilište – priča Marinkovićeva.

Sve babice, čiji je danas Međunardni dan, morale su da nose maske, koje i inače nose prilikom porođaja žena, ali i rukavice, specijalne mantile, kape, a u sali i naočari i vizire.

– U početku je bilo teško da se radi tako obučen, znojile smo se, ipak, vremenom smo se navikle – kaže i dodaje da ni jedna babica od početka vanrednog stanja nije išla na odmor ili bolovanje.

U isto vrijeme učetvorostručena je dezinfekcija i sterilazacija porodilišta i vršena najmanje četri puta dnveno, a pri tom su kvake bile najvažnije, sama porađajna sala poslije svakog porođaja. Babice su, praktično bile u izolaciji, kao i ginekolozi.

– Nismo smjele da imamo kontakte sa stranakama, ali koliko znam staranaka nije bilo ni na Odeljenju akušerstva. Naša je obaveza bila da zdravo i čisto dijete s majkom predamo sestrama i tu se završavao naš posao. Nismo smjele da imamo konktak ni sa sestrama sa drugih odjeljenja u okviru zajedničke Ginekološko akušerske službe – objašnjava.

Korona nije završila svoju putanju, pa se ovdje i nadalje ništa ne mijenja. Ovdje ne važe mjere popuštanja.

– Sve dok se u svijetu ne odjavi epidemija virusa korona mi ćemo raditi na isti način – zaključuje glavna babica Zorica Marinković, koja apeluje na trudnice da isto tako budu oprezne i obazrive i da prijave odmah ukoliko su, eventualno, na bilo koji način došle u kontakt sa oboljelima jer za takve slučajeve važi poseban režim.

Iako su u samom startu dobile opremu od bolnice, babice su, za „ne daj bože“, šile i same maske od gaze, a potom su počele da pristižu i donacije. Sada maske više nisu problem ni za njih ni sa trudnice ni za ostalo građanstvo, a li ni druga oprema za zdravstvene radnike.

Babice su pomoćnice ginekologa na kojima je najaveći teret, ali o njima neki drugi put. Danas je Dan babica.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu