Svijet

Njegov slučaj je potresao region: Policija istražuje misterioznu smrt muškarca koji je spavao u smeću

Slučaj bolesnog Z. P. (61) koji je od kraja prošle godine, nakon smrti majke, zaboravljen živio u smeću i izmetu u kući u zagrebačkom Vrapču i koji je nakon objave u medijima, zahvaljujući komšijama, ljetos prevezen u Kliniku za psihijatriju "Sveti Ivan", dobio je tužan kraj, piše Hajdi Karakaš Jakubin, novinarka Jutranjeg lista.

Auto policije Hrvatske
FOTO: ĐORĐE KOKOŠAR/RINGIER

Njegovo srce prestalo je da kuca 20. oktobra u Specijalnoj bolnici za psihijatriju i palijativnu njegu “Sv. Rafael Strmac” nadomak Nove Gradiške.

Tamo je prebačen dan ranije iz KBC-a Rebro, gdje je proveo gotovo dva mjeseca paralelno se boreći sa tumorom i posljedicama korone.

Iako je živio sam i zaboravljen, njegovo posljednje počivalište je u porodičnoj grobnici na Mirogoju.

Tamo ga je sahranila porodica koju je ipak, čini se, imao. Iz CSS-a Zagreb su rekli za Jutarnji da se za sahranu pobrinula njegova rođaka koja će ujedno snositi troškove transporta i ukopa, a iz Gradskih groblja su za Jutarnji potvrdili, pak, da je ceremonija ukopa urne, nakon kremiranja, bila 28. oktobra u krugu porodice.

Slučaj Z. P. od ljeta je pod lupom javnosti, nakon što su njegove komšije uzaludno intervenisale u CSS Zagreb.

Nadležno ministarstvo je zbog nemara i kontradiktornih informacija iz Centra za socijalni rad o tom slučaju poslalo na teren inspekciju.

Upravni nadzor utvrdio je niz nepravilnosti te je naloženo ukupno 11 mjera s rokom postupanja bez odgode.

– Mjere koje je Centar morao preduzeti odnosile su se na pokretanje postupka za priznavanje prava propisanih Zakonom o socijalnoj njezi, žurno sprovođenje terenskog uviđaja i pravovremeno uočavanje potreba korisnika radi sprečavanja nastanka ili razvoja stanja koja ugrožavaju sigurnost i zadovoljavanje životnih potreba. Takođe, odnosile su se na iniciranje hitnih intervencija u slučaju ugrožene sigurnosti ili osnovnih životnih potreba, priznavanje prava na socijalnu uslugu smještaja u kriznim situacijama, osiguravanje usluge smještaja po otpustu korisnika iz bolnice i, ako postoje zakonske pretpostavke, pokrenuti postupak radi djelimičnog lišenja poslovne sposobnosti – rekli su za Jutarnji list iz Ministarstva rada, mirovinskog sustava i socijalne politike.

Jedna od mjera odnosila se na sprovođenje postupka utvrđivanja odgovornosti nadležnih stručnih radnika.

– Iz dobijenog saopštenja direktorke CSS-a Zagreb proizlazi da je stručnim radnicama Centra dato pisano upozorenje na obaveze iz radnog odnosa s mogućnošću otkaza istog u slučaju nastavka povrede u obavezi postupanja u skladu sa zakonskim propisima. Šefica filijale razriješena je dužnosti na vlastiti zahtjev – otkrili su novinarki Jutarnjeg lista iz Ministarstva.

Inače, tokom bolničke hospitalizacije priznato je pravo Z. P. na socijalnu uslugu smještaja u Domu za starije rešenjem CSS-a Novi Zagreb od 26. avgusta 2022. nadalje.

S obzirom na to da su iz CSS-a rekli da Z. P. staratelja nema, ali da je “prema njegovim navodima, njegova teška životna situacija posljedica iskorištavanja od treće osobe”, Hajdi Karakaš Jakubin upitala je policiju je li po tom pitanju išta učinjeno, jesu li našli “misterioznu Ivanu” koja se predstavljala komšijama kao staratelj i rođaka i je li utvrđeno da je Z. P. bio možda žrtva krivičnog djela.

Iz PU zagrebačke su joj odgovorili kako još uvijek sprovode istraživanje. Jedno je sigurno, preminuli Z. P. najviše će nedostajati komšijama koji su mu svakodnevno, od kraja prošle godine, nosili hranu, razmjenjivali s njim pokoju lijepu reč i brinuli se do te mjere da su njegovu tužnu priču odlučili da podjele na društvenim mrežama jer je CSS kojem su se obraćali ignorisao njihove vapaje.

Jedino je policija, čak u četiri navrata ove godine, reagovala na pozive komšija.

Svaki put su sačinjavali izvještaje i slali ih u CSS, piše Jutarnji list.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu