Društvo

Prof. dr Sanja Sibinčić, osnivač i direktor ZU “MEDICO-S”: Naša porodica je sve brojnija - više od 1.400 ROĐENIH BEBA

Od 2007. godine, kada je klinika „Medico-S“ uspostavila saradnju s Fondom zdravstvenog osiguranja Republike Srpske, rođeno je više od 1.400 beba, koje su na svijet došle iz postupaka vantjelesne oplodnje koji su obavljeni u ovoj klinici.

Prof. dr Sanja Sibinčić, osnivač i direktor ZU “MEDICO-S”: Naša porodica je sve brojnija - više od 1.400 ROĐENIH BEBA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Prof. dr Sanja Sibinčić, osnivač i direktor Zdravstvene ustanove “Medico-S”, kaže da je, zahvaljujući procedurama vantjelesne oplodnje koje su obavljene u ovoj ZU tokom prošle godine, Republika Srpska  bogatija za 183 bebe.

– Krajem 2020. godine na svijet dolaze i bebice iz procedura obavljenih početkom godine. Prema rezultatima uspješnosti procedura biomedicinski potpomognute oplodnje, klinika „Medico-S“ zadržala je vodeću poziciju među ustanovama reproduktivne medicine u BiH, i godinu završila s rezultatima koji se mogu mjeriti s najpoznatijim evropskim centrima – kaže Sibinčić.

Na koji način se klinika „Medico-S“ borila sa izazovima u 2020. godini?

U izazovnoj 2020. godini, a svjesni činjenice da je za liječenje naših pacijenata vrijeme veoma važan faktor, klinika “Medico-S” je nakon ublažavanja mjera i preporuka Evropske asocijacije za humanu reprodukciju, vrlo brzo uspostavila normalan proces rada, te postupke biomedicinski potpomognute oplodnje obavljala punim kapacitetom. Zdravlje i sigurnost svih naših pacijenata i osoblja su nam apsolutni prioritet, te naglašavamo da smo podigli mjere zaštite na najviši mogući nivo kako bismo naše pacijente, ali i stručno osoblje klinike zaštitili od potencijalnog rizika infekcije virusom korona.

Kako ocjenjujete rad klinike?

U vrijeme kada se zatvaraju granice, ponosni smo što u našoj zemlji možemo pružiti sve metode i visoku medicinsku njegu jednako kao i u ostalim Pronatal centrima, koji se smatraju najuspješnijim u Evropi. U svom radu primjenjujemo najsavremenije metode u oblasti biomedicinski potpomognute oplodnje, te po kvalitetu usluga, stručnosti zdravstvenih profesionalaca nimalo ne odstupamo od ostalih klinika u zemlji, regiji i Evropi. Zahvaljujući partnerstvu sa evropski poznatom grupacijom Pronatal, ZU „Medico-S“ usavršila je brojne metode koje smo i ranije primjenjivali poput PICSI, TIME LAPSE, MACS, IVM, Vitrifikacija embriona, TESE, TESA, PESA, krioperzervacija uzoraka tkiva, a klinički embriolozi su prošli i dodatne edukacije, te su u pripremi DNK fragmentacija i preimplantacijska dijagnostika. Takođe, proširili smo i tim domaćim i regionalnim stručnjacima, koji su svoja zvanja u oblasti humane reprodukcije i embriologije sticali u zemlji i inostranstvu.

Koliko u samom procesu liječenja steriliteta ili postupka vantjelesne oplodnje u „Medico-S“ učešće uzima psiholog?

Mi smo i jedina klinika u regionu koja svojim pacijentima osigurava psihološku podršku u procesu liječenja. Sam proces liječenja steriliteta može biti dugotrajan, neizvjestan i iscrpljujući, što nekada čak i parovima koji su spremno ušli u postupak može oslabiti kapacitete ličnosti i onemogućiti adaptivno nošenje sa svim fazama procesa vantjelesne oplodnje. Potpuno svjesni značaja psihološkog aspekta borbe s neplodnošću, naš psiholog je uz pacijente od početka do kraja postupka.

„Medico-S“ je i naučno-nastavna baza fakultetima u Republici Srpskoj i Srbiji.

Ove godine smo uspostavili i saradnju s Prirodno-matematičkim fakultetom Univerziteta u Novom Sadu, te produbili saradnju s Medicinskim fakultetom Univerziteta u Banjaluci. Studenti master studija biologije Univerziteta Novi Sad moći će da jedan dio novih znanja usvajaju u našoj embriološkoj laboratoriji, a pod vođstvom našeg tima kliničkih embriologa. Takođe, specijalizanti ginekologije i akušerstva u našoj ustanovi obavljaju jedan dio specijalističkog staža koji se odnosi na humanu reprodukciju i liječenje neplodnosti, što je od izuzetne važnosti za buduće ginekologe. Odavno već sarađujemo i s Filozofskim fakultetom u Banjaluci, odsjek Psihologija, a nedavno je i studentkinja psihologije iz Mostara istraživanje za svoju master tezu sprovodila u našoj ustanovi.

Kolika je uspješnost u broju ostvarenih kliničkih trudnoća na mjesečnom nivou?

Od momenta uspostavljanja saradnje s Fondom zdravstvenog osiguranja RS, a zahvaljujući procedurama vantjelesne oplodnje koje su obavljene u klinici „Medico-S“, Srpska je bogatija za više od 1.400 beba. U 2019. i 2020. godini procenat uspješnosti u broju ostvarenih kliničkih trudnoća na mjesečnom nivou iznosio je od 45,7 do 64,2 odsto. Procenat uspješnosti postupaka VTO uslovljen je medicinskom problematikom i starošću parova koji ulaze u postupak. Prosječna starosna dob pacijentkinja ZU „Medico-S“ iznosi 36,5 godina, što ovaj procenat čini još značajnijim. ZU „Medico-S“ je članica Evropske asocijacije za humanu reprodukciju (ESHRE), te se podaci i rezultati rada ove klinike objavljuju i na zvaničnoj EIM listi, Komisije za analizu i izvještavanje podataka u Briselu.

A.E.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu