Politika

Profesor Babić o izmjenama zakona: Uvođenje krivičnog djela kleveta ne utiče na slobodu govora

Profesor na Pravnom fakultetu Univerziteta u Banjaluci Miloš Babić izjavio je da uvođenje krivičnog djela kleveta u Krivični zakonik Republike Srpske ne smije uticati na slobodu govora i medija, već je u pitanju zaštita časti i ugleda čovjeka.

Profesor Babić o izmjenama zakona: Uvođenje krivičnog djela kleveta ne utiče na slobodu govora
FOTO: GORAN ŠURLAN/RINGIER

Babić je pojasnio da se uvođenjem krivičnih djela uvreda i kleveta štiti i afirmiše pravo na slobodu govora koje podrazumijeva slobodu iznošenja tačnih, istinitih ili prethodno provjerenih informacija o nekome ili nečemu ili takvih informacija za koje je, onaj ko ih iznosi ili pronosi, imao opravdanog razloga da ne sumnja u njihovu istinitost.

On je dodao i da je konstruisana odredba člana Nacrta zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika prema kojoj nema krivičnog djela klevete ako okrivljeni dokaže istinitost iznesene tvrdnje ili postojanje osnovanog razloga da je vjerovao u istinitost onoga što je iznosio ili pronosio.

Babić je naglasio da, ukoliko se desi da u medijima bude izneseno nešto što je neistinito, a može škoditi časti ili ugledu nekog lica, neće postojati krivično djelo klevete ako onaj ko je iznosio ili pronosio takvu informaciju dokaže da je imao osnovanog razloga da povjeruje u istinitost onoga što iznosi ili pronosi.

Pročitajte još

On je kao primjer značaja uvođenja ovog krivičnog djela naveo prošlogodišnji tragični slučaj u Laktašima kada je mladić nakon verbalnog i uvredljivog ismijavanja koje je snimano i bez njegove saglasnosti javno prikazano, oduzeo sebi život zbog povrede časti i ugleda.

– U praksi su zabilježeni i slučajevi da su zbog uvredljivog izražavanja ili neistinitog iznošenja činjenica, vršena veoma teška krivična djela, kao što je ubistvo – istakao je Babić.

Babić je podsjetio da krivična djela klevete i uvrede postoje i u krivičnim zakonodavstvima drugih zemalja, uključujući i zemlje koje su članice EU.

Prema njegovim riječima, u Krivičnom zakonu Slovenije krivična djela klevete i uvrede predviđena su i sa novim težim oblikom koji postoji ako je neistinito iznošenje ili prenošenje takve prirode da je imalo teške posljedice za oštećenog i za koje je, osim novčane kazne, alternativno propisana i kazna zatvora do dvije godine.

U Krivičnom zakonu Hrvatske propisane su samo novčane kazne po modelu takozvanih dnevnih iznosa.

– Često se ističe kao najveći problem u vezi sa ovim krivičnim djelom pitanje njegove praktične primjene, što je sasvim drugo krivično-pravno pitanje i ne treba na osnovu toga ili zbog toga dovoditi u pitanje krivično-pravnu opravdanosti ove inkriminacije. Ima više osnova da se otvori i aktuelizuje to pitanje i pokuša naći rješenje za njegovu odgovarajuću primjenu – zaključio je Babić.

Vlada Republike Srpske usvojila je 2. marta Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika Republike Srpske kojima se uvodi novo krivično djelo protiv časti i ugleda, odnosno krivično djelo uvrede i klevete.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu