Biznis

Projekat #go4digitalidentity: Glavni fokus rada Nine Stanarević knjigovezački zanat i obrada drveta

Nina Stanarević je po zanimanju diplomirana grafička dizajnerka. U struci je radila pet godina, kao dizajnerka u tekstilnoj industriji. Ali proteklih osam godina (od završne godine studija) bavi se izučavanjem knjigovezačkog zanata, te kombinovanjem ovog zanata s raznim tehnikama ručnog rada i njihovom savremenom primjenom.

Projekat #go4digitalidentity: Glavni fokus rada Nine Stanarević knjigovezački zanat i obrada drveta
FOTO: INOVACIONI CENTAR BANJALUKA

Sa željom za novim znanjima i izazovima prošle godine je završila obuku za rad na CNC mašini za obradu drveta.

Nina je jedna od 15 učesnica projekta #go4digitalidentity, koji realizuje Inovacioni centar Banjaluka uz podršku Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini. Projekat je zamišljen kao podrška preduzetnicama od 19 do 40 godina starosti, koje nude svoje proizvode/usluge u BiH, a koje su zbog pandemije izazvane virusom kovid 19 suočene sa poteškoćama u svakodnevnom poslovanju.

Kako ste došli na ideju za pokretanje biznisa?

Usljed gubitka stalnog zaposlenja kao posljedice korona virusa, na tržištu rada nisam pronašala adekvatno zaposlenje. Stoga sam se odlučila pokrenuti svoj biznis.

Šta ćete nuditi na tržištu?

Studio “Tisa” je multidisciplinarni studio za produkt i grafički dizajn. Glavni fokus je na knjigovezačkom zanatu i obradi drveta. Proizvodi koje pravim su ručno uvezane sveske za crtanje sa drvenim i tekstilnim koricama. Ja sam se opredijelila za vrste uveza koji ne koriste ljepilo u svojoj konstrukciji i kod mene možete vidjeti pet različitih vrsta uveza. Tehnike koje istražujem su vidljivi uvezi bez korišćenja ljepila. To znači da uvez kojim spajamo listove ima i funkcionalnu, ali i estetsku ulogu. Taj uvez je vidljiv na koricama i postaje dio dizajna, a nije skriven ispod korica i platna. Sveske, osim za crtanje, mogu se još koristiti kao foto-albumi, spomenari, rokovnici, dnevnici…

FOTO: INOVACIONI CENTAR BANJALUKA
FOTO: INOVACIONI CENTAR BANJALUKA

Pored sveski, takođe radim i dekorativne i upotrebne predmete od drveta (za sada tanjire, tacne, zdjelice i generalno apstraktne komade). Ne želim davati specifičnu namjenu nijednom svom komadu, nego želim da osoba koja udomi neki od mojih radova sama bude inspirisana koju namjenu će taj proizvod dobiti u njihovom životu.

I za kraj, pored proizvodnje, takođe vršim usluge kako grafičkog dizajna, tako i usluge rada na CNC mašini. Sve je dostupno na instagram profilu @studio_tisa. Iako preferiram rad “1 na 1” (u slučaju narudžbi), komunikaciju sam prebacila onlajn (putem mejla ili poruka na Instagramu).

FOTO: INOVACIONI CENTAR BANJALUKA
FOTO: INOVACIONI CENTAR BANJALUKA

Kako je korona utica na vaše poslovanje, sa kojim izazovima ste se susreli, kako ste ih prevazišli?

Da nije bilo korona virusa ne bi ni bilo Studija “Tisa”. Meni možda najveći izazov je nedostatak kontakta s ljudima. Imam dosta ideja za razne radionice, ali i dalje se ne usuđujem pozivati ljude da se okupe da radimo skupa.

Šta je za Vas značilo učešće u ovom programu, šta ste naučili, da li možete to znanje da primjenite?

Iako živimo u 21. vijeku, mislim da žene i dalje ne shvataju ozbiljno (što smo mogle i čuti iz primjera u praksi učesnica). Toliko mi je drago da sam upoznala toliko različit spektar preduzetnica iz cijele BiH koje mimo svih izazova guraju naprijed i ne daju da im išta stane na putu ostvarivanja ideja. Šta mi je ostalo i šta ću primjenjivati: naći svoj glas (svoju nišu u storytellingu), biti svjesna svojih prednosti i mana i biti iskrena.

FOTO: INOVACIONI CENTAR BANJALUKA
FOTO: INOVACIONI CENTAR BANJALUKA

Šta biste poručili drugim ženama koje žele da pokrenu vlastiti biznis?

Svima je prvo pitanje najčešće: a šta ako ne uspije!? Ali je vas pitam: a šta ako uspije!? Rizici uvijek postoje, svaki neuspjeh je mnogo teži nego kada radite za nekoga, ali zato je i svaki uspjeh mnogo, mnogo, mnogo slađi.

“Objavljivanje ovog teksta je finansirano grantom Ministarstva vanjskih poslova Sjedinjenih Američkih Država (Department of State). Mišljenja, nalazi i zaključci koji su ovdje navedeni pripadaju autorima i ne odražavaju nužno mišljenja, nalaze i zaključke Ministarstva vanjskih poslova Sjedinjenih Američkih Država.“

A.E.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu