Društvo

PSIHOLOŠKA PODRŠKA Roditelji oboljele djece koja čekaju liječenje u inostranstvu nisu sami

Fond solidarnosti za dijagnostiku i liječenje oboljenja, stanja i povreda djece podržao je projekat Društva psihologa RS „Zaštita mentalnog zdravlja vulnerabilnih kategorija stanovništva u doba KOVID-19 pandemije“, te pozvao roditelje djece čije liječenje u inostranstvu finansira Fond da se odazovu pozivu za psihološku podršku.

PSIHOLOŠKA PODRŠKA Roditelji oboljele djece koja čekaju liječenje u inostranstvu nisu sami
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Naime, poziv je upućen onim roditeljima djece koji zbog zatvaranja  granica izazvanim pandemijom virusa korona čekaju kod kuće da ih zdravstvena ustanova u inostranstvu  primi na liječenje, kao i onim roditeljima koji se sa djecom već nalaze na liječenju u inostranstvu i ne mogu da se vrate kući.

Društvo psihologa RS u vremenu pandemije korona virusom i kada se svi suočavamo sa strahom i neizvješnošću pokrenulo akciju očuvanja mentalnog zdravlja posebno osjetljivih kategorija društva. Ne umanjujući značaj pomoći nekih drugih kategorija društva, ubjeđeni smo da u ovim trenucima kada postoji nemogućnost slanja djeteta na liječenje u inostranstvo zbog zatvorenih granica ili kada se roditelji sa djecom nalaze u inostranstvu, pa ne mogu da se vrate kući,  potreba za razgovorom ili psihološkom podrškom je još veća – istakla je direktorica Fonda solidarnosti „Duša djece“ Jasminka Vučković.

Podsjećamo da je Fond solidarnosti još prošle godine uspostavio saradnju sa Društvom psihologa RS u cilju pružanja stručne pomoći porodicama djece koja moraju da se liječe u inostranstvu.

Foto: Dejan Božić/RAS Srbija
Foto: Dejan Božić/RAS Srbija

Psiholozi su na raspolaganju svim roditeljima, a ove usluge pružaju besplatno, jer na ovaj način žele da daju svoj doprinos humanoj misiji Fonda solidarnosti „Duša djece“.

U Društvu psighologa RS smatraju da je u ovim trenucima krize neophodno osigurati psihosocijalne usluge u domenu posebno vulnerabilnih kategorija kao što su osobe sa invaliditetom, osobe sa hroničnim bolestima, roditelji djece sa hroničnim oboljenjima ili stanjima i samohrani roditelji.

Osnovni cilj projekta je očuvanje mentalnog zdravlja ljudi u situaciji neočekivane krize kao i poduzimanja različitih incijativa koje su u direknoj vezi sa smanjivanjem epidemiološkog rizika.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu