Magazin

Psiholozi objašnjavaju zašto je zagrljaj ljekovit: Nedostatak dodira može ozbiljno da ugrozi zdravlje ljudi

Dodir može pomoći u ublažavanju mentalnih i fizičkih tegoba, pokazalo je istraživanje objavljeno u renomiranom časopisu koji se bavi ljudskim ponašanjem.

Momak i djevojka
FOTO: ARTHURHIDDEN/FREEPIK

To istraživanje obuhvatilo je više od 200 ranijih studija te potvrdilo da dodir smanjuje bol, depresiju i anksioznost kod odraslih i djece i da utiče na povećanje tjelesne težine kod novorođenčadi. Zašto je toliko magičan praktikujemo li ga dovoljno, otkriva u priči Rada Bjelić.

Bilo da je riječ o nježnom držanju za ruke, maženju djeteta po glavi, ohrabrujućem tapšanju prijatelja po leđima, prijateljskom ili ljubavnom zagrljaju, snaga dodira duboka je i univerzalna. Građanke i građani i te kako su upoznati sa blagodetima dodira, a život im je, kako kažu, dao najbolju potvrdu da li je to tako.

“Svakako da znam, pa vidite koliko imam godina, tako da je normalno da je ljekoviti zagrljaj i poljubac sve”, “Hvaliću se da sam znao pola da je dodir ljekovit, a za zagrljaj to sam znao još po nešto da donosi, ali svakako da treba uživati i u zagrljajima i u dodirima”, “Ja imam inače troje odrasle djece i četvoro unuka, meni je kiseonik kad ih zagrlim, poljubim”, “Zagrljaj je jedan impuls, takav divan i jedna takva energija koja se prenosi i to je nešto najlepše na ovom svijetiu, a poljubci još više”, rekli su sugrađani.

Psiholozi objašnjavaju da dodir može i te kako pomoći ljudima sa fizičkim tegobama, naročito onima koji su na bolničkom liječenju, a značajan doprinos zagrljaj ima i u liječenju mentalnih poteškoća.

Pročitajte još

Sigurno ljekovito za određena stanja uznemirenosti ili tugovanja ili bilo kada kada nam prisustvo drugog ljudskog bića veoma znači. Jer mi smo nužno bića koja zavise od prisustva drugih. Da nije drugih mi nikad ne bismo ni progovorili. Uvijek možemo ako nismo sigurni da pitamo drugu osobu je li ti okej da te zagrlim i ona će naravno reći da jeste ukoliko osjeća potrebu za time jer možda osjeća stid da sama to traži.

Dodir je vječita inspiracija pisaca i pesnika. Možda najlepše stihove domaće poezije napisala je najvoljenija pjesnikinja sa naših prostora Desanka Maksimović.

“Noćas me u snu tače neka ruka…

I od tog dodira dođe do spoja

Mene i nekog zvezdanog sveta…

Samo nijednoga nebeskog sloja,

Nijednog kruga,

Ne mogoh se setiti kad se prenuh –

Sem one ruke

Zaboravih sve u trenu.”

Otkriveno je da dodir pomaže u ublažavanju uznemirenosti, koja je povezana s demencijom. Držanje djeteta kožom na kožu, poznato kao “kengur metoda” pomaže da nedonoščad bolje napreduju i može smanjiti rizik smrti djece sa malom tjelesnom težinom za čak 36%.

Kada je u pitanju dojenje, čak i kada je ono nije moguće zbog možda problema koje majka ima sa dojkama, savjetujem da ipak drži dijete u naručju, da ipak bude dodir koža na kožu pa makar ga vještački ishranjivala. Tako da dodir je nešto što je ne samo ljekovito i ne samo prijatno nego rekao bih i suštinski neophodno za naš mentalni zdrav razvoj našeg psihičkog života – kaže psiholog Goran Tomin.

Kada osjetimo dodir, usporavaju nam se otkucaji srca, a krvni pritisak se vraća se na normalu. On nas povezuje, prenosi nam emocionalno i tjelesno zadovoljstvo i daje nam sigurnost.

Prosječan zagrljaj traje 9,5 sekundi, ali stručnjaci kažu da bi trebalo još više i duže da se grlimo. Duži zagrljaj podiže nivo serotonina, hormona odgovornog za dobro raspoloženje i osjećaj sreće. Studije pokazuju da djeca koju roditelji od rođenja nedovoljno grle kasnije nauče da čitaju ili hodaju i teže se bore sa stresom tokom života, prenosi Žena Blic.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu