Društvo

"REZERVNI POLOŽAJ ZA TEŠKO OBOLJELE" Stara hirurgija u Banjaluci se priprema za NOVI UDAR KORONE (FOTO)

Adaptacija napuštene stare hirurgije u centru Banjaluke za potrebe smještaja kovid pacijenata je pri kraju, ali je ovo investicija koju radimo protiv svoje volje, poručio je direktor Univerzitetskog i kliničkog centra Republike Srpske Vlado Đajić.

"REZERVNI POLOŽAJ ZA TEŠKO OBOLJELE" Stara hirurgija u Banjaluci se priprema za NOVI UDAR KORONE (FOTO)
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

On ističe da se očekuje ukrštanje virusa korona i gripa, veći broj inficiranih, a time i pacijenata sa teškom slikom, te je zadatak UKC RS, na koji ih je obavezala i Vlada RS, da se napravi rezervni položaj za teško oboljele pacijente.

– Biće dostupno 350 kreveta za pacijente sa virusom korona na novoj staroj lokaciji. Veliki zadatak je i da pronađemo novac za namještanje ovih objekata, a potrebno je još oko 700-800 zdravstvenih radnika koje je potrebno povući sa Paprikovca, što će biti organizacioni izazov – rekao je Đajić.

Planirano je da građivinski radovi na lokaciji stare hirurgije budu gotovi za mjesec dana. Nakon toga trebaće još do 15 dana za obezbjeđivanje namještaja i opreme, a sve bi trebalo da bude gotovo i u funkciji do 1. decembra, precizirao je Đajić.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

On ističe da su svi zdravstveni radnici u UKC RS do sada radili maksimalno angažovano, nije bilo izbjegavanja obaveza, na čemu im je zahvalio i čestitao.

Ova bolest je, ističe on, ozbiljna i očekuje se u narednom periodu ogroman broj pacijenata, zbog čega je još bitnije da se djeluje preventivno i da se ne dozvoli da dođe do kolapsa zdravstvenog sistema i nemogućnosti da se pruža adekvatna zdravstvena usluga svim pacijentima.

Pročitajte još

Mnogo stanovnika i dalje smatra da je ovo izmišljena priča i smiju se onima koji nose maske, ali to nije tako, poruka je direktora najveće zdravstvene ustanove u RS. On tvrdi da je kadar ustanove dobro edukovan, da UKC ima potrebnu opremu i sve lijekove za rad sa kovid pacijentima, te da je rad dobro organizovan.

– Više od 40 odsto pacijenata koji su kod nas bili na intenzivnom liječenju su preživjeli i na tome nam zavide i najrazvijenije zemlje svijeta – podsjetio je Đajić.

On ističe da se na staroj lokaciji moraju uraditi velike građevinske promjene, da će na trećem i prvo spratu biti smješteni respiratori, a da će na ovoj lokaciji biti uspostavljene i hirurške sale za operacije inficiranih pacijenata. Po podacima ustanove, na ovoj lokaciji bi trebalo da bude dostupno oko 40 respiratora.

Po njegovim riječima, u adaptaciju stare hirurgije za prijem novih kovid pacijenata biće uloženo oko 230 konvertibilnih maraka po kvadratu. Moraju se promijeniti sve instalacije vode, grijanja, kanalizacije, te kiseonika, a mijenja se i vanjska stolarija, te stropovi.

Đajić je podsjetio i da je u prethodnom periodu na ovoj lokaciji liječeno više od 400 pacijenata koji su bili pozitivni na virus korona, a da je za to prije pola godine uloženo oko 600.000 KM za saniranje stare hirurgije i obezbjeđivanje minimalnih uslova za smještaj pacijenata.

– Jedina pozitivna stvar je što će nakon pandemije ovaj adaptirani prostor poslužiti i omogućiti preseljenje Klinike za ginekologiju i Klinike za dječije bolesti na ovu lokaciju, dok se bude radila rekonstrukcija tih klinika na Paprikovcu, u koju ćemo, takođe, morati da uđemo. Nemoguće je da se u prostoru u kojem su one sada smještene odvija proces rada istovremeno sa radovima na rekonstrukciji – poručio je Đajić.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu