Magazin

Rudarstvo i geologija: Ključni stubovi razvoja i inovacija u našem regionu

Razvoj rudarstva u našem regionu ima bogatu i dugu istoriju, koja seže unazad stotinama godina.  

rudarstvo i geologija
FOTO: LYKOS BALKAN METALS

Ova oblast je odigrala ključnu ulogu u ekonomiji i razvoju regiona. Još u srednjem vijeku, naša zemlja je bila poznata po bogatim nalazištima metala poput bakra, gvožđa, olova i cinka.  

Pravi procvat rudarstva u BiH dogodio se tokom industrijske revolucije, kada je potražnja za metalima i ugljem znatno porasla. 

Danas, rudarstvo i dalje igra važnu ulogu u privredi naše zemlje, iako su sektor dodatno oblikovali ekonomski izazovi, političke dinamike i promjene na globalnom tržištu. Naša zemlja i dalje posjeduje znatne rezerve metala, minerala i uglja, ali izazovi održivog razvoja, zaštite okoline i efikasnog upravljanja resursima ostaju ključna pitanja kojima se treba baviti kako bi se osigurala prosperitetna budućnost ove industrije u zemlji. 

Saradnja realnog sektora i obrazovnih institucija 

Kompanija Lykos Balkan Metals i Rudarski fakultet iz Prijedora, Univerziteta u Banjaluci, potpisali su u julu prošle godine Memorandum o saradnji, obavezujući se da će zajedničkim snagama doprinijeti jačanju akademskih vrijednosti, te unapređenju naučno-istraživačkog i obrazovnog nivoa budućih stručnjaka u oblasti ove industrije.  

Kao rezultat ove saradnje, kompanija je, pored donacija u vidu kompjuterske opreme, pokrenula program stipendiranja studenata ovog fakulteta, fokusirajući se na studijski program rudarstva i geologije. Od prošle godine, ove stipendije primaju Anes Žerić, student geologije, i Mirjana Komosar, student rudarstva.  

Prema Mirjaninim riječima, stipendije za studije u ovoj oblasti nudi nekoliko kompanija i ministarstava u sklopu Vlade Republike Srpske, ali ono što Lykosov program stipendiranja izdvaja od ostalih je kontinuitet finansijske podrške, koji traje do kraja studija, tj. ne prekida se sa početkom apsolventskog staža. Pored toga, studentima se daje šansa za obavljanje praktične nastave i pripravničkog staža u kompaniji. 

FOTO: LYKOS BALKAN METALS
FOTO: LYKOS BALKAN METALS

Sve više nepovjerenja u struku 

Svjedoci smo porasta nepovjerenja u geološku i rudarsku struku, kojoj nesumnjivo doprinosi isticanje navodnih negativnih uticaja aktivnosti ove industrije na životnu sredinu. U jednu ruku, dobro je znati da postoje ljudi kojima je istinski stalo do očuvanja prirodnih staništa i ekosistema naše regije, ali plasiranje ovakvih stavova bez naučnog i stručnog objašnjenja doprinosi izgradnji nepovjerenja u samu geološku i rudarsku struku.  

Prema riječima dekana, prof. dr Svjetlane Sredić, jako je bitno istaći činjenicu da bez rudarske industrije i geoloških istraživanja ne bi bilo ni tehnologije, farmacije, medicine u obliku u kojem je poznajemo sada.  

Rudarska industrija je omogućila ekstrakciju metala kao što su gvožđe, bakar, aluminijum i drugi, koji su esencijalni za proizvodnju različitih proizvoda, uključujući alate, mašine, elektroniku i vozila. Metali su osnova modernih tehnologija, a bez njih ne bismo imali mobilne telefone, kompjutere, električne automobile i druge uređaje. Mnoge minerale i metale koje rudarska industrija izdvaja koristi medicinska industrija za proizvodnju medicinskih uređaja, implantata, lijekova i dijagnostičkih alatki.  

Eksploatacija fosilnih goriva poput uglja, nafte i prirodnog gasa omogućila je razvoj i širenje industrije, transporta i energetskih sistema. Ova goriva su osnova za proizvodnju električne energije, pogon vozila i mnoge druge aktivnosti koje podržavaju moderni način života. 

Minerali i stijene koje se izdvajaju iz rudnika omogućavaju naučnicima da proučavaju geološke procese nastanka naše planete, tj. istoriju Zemlje, jer dublje razumijevanje pomaže u rješavanju problema kao što su klimatske promjene i zaštita životne sredine. 

Inženjeri u oblasti rudarstva i geologije deficitarni na tržištu rada 

Tokom razgovora, prof. dr Svjetlana Sredić je takođe istakla kako su inženjeri iz oblasti geologije i rudarstva vrlo traženi na tržištu rada, što je jedan od razloga zbog kojih bi se mladi trebali odlučivati na studije u ovoj oblasti.  

Naša zemlja posjeduje veliki potencijal kada su u pitanju mineralni resursi, što pokazuje dolazak sve više stranih kompanija koje vrše geološka istraživanja. Ovo takođe iziskuje veliki broj stručnjaka, ali i daje naznake da će u budućnosti potreba za ovom strukom biti u porastu. Takođe je istakla da studenti nakon završenih studija nemaju problem naći posao u struci, i vrlo brzo se pozicioniraju na tržištu rada.

Rudarstvo i geologija predstavljaju neizostavan temelj modernog društva i tehnologije.  

Kroz partnersku saradnju, edukaciju i dosljednu promociju istinitih doprinosa ovih oblasti, možemo prevazići skeptičan pogled prema njima i graditi prosperitetnu budućnost za našu industriju, ekonomiju i životnu sredinu.

A.E.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu