Banjaluka

SAOBRAĆAJNE GUŽVE U BANJALUCI Kolone vozila razvukle se do Lazareva

Stajanje u kolonama i pomjeranje po metar svaki pet minuta za većinu vozača je bila dio svakodnevice u užem centru grada, a u posljednje vrijeme se ta pojava proširila i na druge djelove grada.

SAOBRAĆAJNE GUŽVE U BANJALUCI Kolone vozila razvukle se do Lazareva
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Radnim danima situacija je najgora u periodu od 15.30 do 17 sati, a ponekad se to čekanje u kolonama produži i do pola šest. Standardne lokacije koje su ranijih godina bile podložene toj boljki kao što su centar grada, Bulevar ili Borik sada su dobile društvo.

Kilometarske kolone u tom periodu se mogu vidjeti i na saobraćajnicama prema Lazarevu, takozvanom starom cestom. Tu je često kritično kod uključenja na Prijedorsku petlju, koja predstavlja poveznicu za naselje Tunjice odnosno dalje prema Prijedoru, te izlaz na brzu cestu.

Slična situacija je i prema naseljima Paprikovac odnosno Lauš, te prema Kočićevom vijencu i Obilićevu, ako izaberete da idete preko Gradskog mosta.

Gradilište

Vozači poručuju da, pored gore navedenih, takvih primjera ima bezbroj. Tvrde da je dionica od raskrsnice kod „Lesnine“ prema Kampusu Univerziteta u Banjaluci u to doba uvijek bila zakrčena, ali da je u posljednje vrijeme situacija još gora.

Razlog tome je gradilište kod novog tržnog centra, kod kojeg se vozi samo jednom trakom. Znam da je to neophodno kako bi se izgradio novi kružni tok za koji se nadam da će, kako je obećano, olakšati prolaz vozačima i ubrzati saobraćaj. Ali volio bih da se ti radovi ubrzo završe kako bi se ta agonija završila jer sada ta saobraćajnica liči više na veliki parking na kojem se automobili pomalo pomjeraju.  – kazao je Ostoja P.

Čekanja u redu ima i na zapadnom tranzitu. I tu vozači tvrde da je ponekad potrebno jako dugo da dođu od kružnog toka koji ide prema Laušu do onog prema Petrićevcu.

Foto: Dejan Božić/RAS Srbija
Foto: Dejan Božić/RAS Srbija

Načelnik Odjeljenja za saobraćaj i puteve Slaviša Sandić je rekao da grad kroz regulaciju saobraćaja nastoji da se bori protiv problema.

– Na ulicama Banjaluke svakodnevno se kreće veliki broj vozila i nema tih saobraćajnica koje mogu podnijeti toliki porast individualne motorizacije. Mi u zadnjih devet godina imam ekstreman porast broja vozila sa 47.000 na 68.000, što znači da na ulicama imamo 20.000 više vozila, a saobraćajnice su ostale maltene iste – kazao je Sandić.

Pročitajte još

Javni prevoz

Priznaje da gužve u saobraćaju postoje ali da u 80 do 90 odsto slučajeva u autima ima jedna eventualno dvije osobe.

– Neko ide iz Lazareva ili sa Petrićevca prema centru grada i u autu vidite samo vozača. Takvih primjera je jako puno  – rekao je Sandić.

On vidi izlaz iz tog problema u alternativnim načinima prevoza.

– Nizom mjera ćemo uticati na poboljšanje usluga u javnom prevozu kako bi preusmjerili ljude da više koriste autobuski prevoz. Javni prevoz nije trenutno na tom nivou da bi ga svi mogli koristiti. Krajem 2020. nam ističe sedmogodišnji ugovor sa prevoznicima i pripremićemo novi. U njemu ćemo nastojati da ih obavežemo da poboljšanju standarde i podignu nivo usluge u odnosu na ono što sada imamo, kako bi stimulisali ljude da više koriste javni prevoz u odnosu na privatne automobile – kazao je Sandić.

Parkiranje

Jedna od mjera za smanjenje saobraćajnih gužvi je, prema Sandićevim riječima, i promjena cijene parkiranja.

Foto: RAS Srbija
Foto: RAS Srbija

– Poskupljenje parkiranja nije zamišljano kao udar na kućne budžete građana već da bi destimulisali one koji dolaze u grad koji po cijeli dan žele parkirati auto za jednu marku!? S druge strane, povećanje cijene parkiranja bi ih usmjerilo da koriste javni prevoz jer im se ne bi isplatilo dolaziti autom – uvjeren je Sandić.

Planovi

Slaviša Sandić je rekao da će ove godine uvesti više traka za desno skretanje kroz Aleju Svetog Save.

– Za  projekat već imamo urbanističko tehničke uslove i projektnu dokumentaciju i planiramo  radove na tom cijelom potezu, iz pravca Borika i obrnuto – naveo je Sandić.

Dodao je da će se graditi i više kružnih tokova koje će finansirati Grad ili „Putevi RS“, i to kod bivše Mljekare, u Krfskoj ulici, te kod Lesnine.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu