Politika

Savjet ministara donio četiri odluke: Olakšan ulazak i boravak Ukrajinaca u BiH

Savjet ministara, na prijedlog Ministarstva bezbjednosti, jednoglasno je danas donio četiri odluke kojima se olakšavaju ulazak i boravak državljana Ukrajine u BiH po osnovu humanitarnih razloga uzrokovanih bezbjednosnom situacijom u ovoj zemlji.

Savjet ministara donio četiri odluke: Olakšan ulazak i boravak Ukrajinaca u BiH
FOTO: SRNA

Riječ je o odlukama o odobravanju ulaska u BiH pod olakšanim uslovima, kao i o odobravanju privremenog boravka po osnovu humanitarnih razloga državljanima Ukrajine u trajanju do šest mjeseci, s tim da privremeni boravak može biti i produžen po ovom osnovu na isti način na koji je i odobren, saopšteno je iz Savjeta ministara.

Olakšani ulazak u BiH omogućen je Ukrajincima koji predoče važeća ili istekla lična dokumenata, i to pasoš, ličnu kartu, pomorsku knjižicu ili dječije putne isprave. Istovremeno je za djecu do 18 godina dovoljno predočiti izvod iz matične knjige rođenih.

Pročitajte još

Postupak za odobrenje privremenog boravka državljanima Ukrajine provodi Služba za poslove sa strancima po ličnom zahtjevu podnosioca, uz dostavljanje kopije ličnih dokumenata i predočenje odgovarajućih dokaza navedenih u Odluci o odobravanju privremenog boravka po osnovu humanitarnih razloga državljanima Ukrajine.

Takođe, u ovom paketu je i odluka o dopuni Odluke o propisivanju dodatnih uslova za ulazak stranaca u BiH kojom su državljani Ukrajine, koji zbog bezbjednosne situacije napuštaju ovu zemlju, oslobođeni obaveza da prilikom ulaska u BiH predoče negativan test na virus korona, odnosno potvrdu da su preboljeli kovid-19 ili o vakcinisanju.

Odlukom o dopuni Tarife administrativnih taksi propisano je da se stranci, kojima je odlukom Savjeta ministara odobren privremeni boravak u BiH po osnovu humanitarnih razloga, oslobađaju plaćanja administrativnih taksi u određenim postupcima.

Riječ je o postupcima prijave boravišta u Službi za poslove sa strancima ili policiji koju lično vrši stranac ili fizička osoba kod koje je stranac u posjeti, izdavanje odobrenja/produženja privremenog boravka, te izdavanje potvrde o prijavi rada za stranca u skladu sa Zakonom o strancima.

Za društvenu inkluziju Roma potrebno više od 98 miliona KM

Savjet ministara usvojio je danas Akcioni plan za društvenu inkluziju Roma za period 2021-2025. godine za čije je provođenje potrebno obezbijediti više od 98 miliona KM.

Riječ je o planskom i operativnom dokumentu koji predstavlja okvir djelovanja za sve pojedince i institucije koje su, u skladu sa svojim nadležnostima, direktno uključene u primjenu Akcionog plana s ciljem poboljšanja društvenog statusa i uključenosti Roma u BiH, saopšteno je iz Savjeta ministara.

Za provođenje ovog plana u petogodišnjem period biće potrebno iz različitih izvora finanasiranja, uključujući donatorska i sredstva lokalnih zajednica, obezbijediti više od 98 miliona KM, od čega se oko 73 miliona odnosi na poboljšanje uslova stanovanja romske populacije.

Sredstva namijenjena za provođenje Akcionog plana biće raspoređena u skladu sa okvirnim omjerima (Federacija BiH 62,66 odsto, Republika Srpska 31,34 odsto i Brčko distrikt BiH šest odsto).

Savjet ministara je zadužio Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice da nastavi da izdvaja sredstva potrebna za provođenje ovog plana.

Mjerama i aktivnostima u okviru Akcionog plana želi se smanjiti diskriminacija Roma i zaustaviti “antidžipizam”, unaprijediti njihova zapošljivost i zapošljavanje, poboljšati uslovi stanovanja romske populacije u BiH, unaprijediti dostupnost i kvalitet zdravstvene zaštite, kao i obuhvat njihovog obrazovanja u BiH djelotvornijom realizacijom ranije usvojenog Okvirnog plana o obrazovnim potrebama Roma.

Primjenu Akcionog plana pratiće Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH i Odbor za Rome pri Savjetu ministara.

FOTO:  SAVJET MINISTARA BIH
FOTO: SAVJET MINISTARA BIH

Savjet ministara, na prijedlog Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice, imenovao je članove Odbora za Rome pri Savjetu ministara na mandat od četiri godine.

Riječ je o petom sazivu Odbora za Rome, nakon što je martu istekao mandat četvrtom sazivu.

U Odbor za Rome, koji broji 22 člana i 11 zamjenskih članova, imenovani su predstavnici ministarstava za ljudska prava i izbjeglice, finansija i trezora, civilnih poslova, bezbjednosti i pravde u Savjetu ministara, te Direkcije za evropske integracije, agencija za rad i zapošljavanje, odnosno za ravnopravnost polova, kao i entitetskih i Vlade Brčko distrikta.

Polovina članova Odbora, njih 11, predstavnici su romske populacije iz kantona i regija te udruženja Roma.

Donošenje ove odluke u skladu je sa ispunjavanjem ciljeva iz Okvirne konvencije Savjeta Evrope za zaštitu nacionalnih manjina koju je BiH ranije ratifikovala.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu