Hronika

Sebija Izebegović ni poslije četiri mjeseca nije dala iskaz tužiocima: Tužilaštvo još nije saslušalo ključne aktere u aferi KCUS

Tužilaštvo Kantona Sarajevo već četiri mjeseca nije saslušalo ključne aktere afere u Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu (KCUS) koja se odnosi na pismo ljekara ove medicinske ustanove i probleme u liječenju kovid pacijenta.

Sebija Izetbegović
FOTO: AL JAZEERA BALKANS/YOUTUBE/SCREENSHOT

Ova pravosudna institucija, kako je zvanično i saopšteno, formirala je još 5. aprila predmet koji se odnosio na pismo ljekara KCUS o upotrebi uvezenih kineskih respiratora u ovom kliničkom centru i drugim problemima u funkcionisanja kovid odjeljenja. Od tada do danas iskaze je dalo 17 anesteziologa koji su potpisali pismo u kojem su ukazali na to da se respiratori ACM 812A, koje je iz Kine uvezla firma “Srebrena malina”, korišteni u KCUS-u, ne mogu upotrebljavati za specifično respiratorno patološko stanje kovid pacijenata.

Tužilaštvo KS je nakon toga počelo s provjerama je li došlo do teških posljedica po zdravlje i život kod pacijenata liječenih u KCUS, kao i drugih problema u funkcionisanju kovid odjeljenja.

Međutim, ni četiri mjeseca kasnije, kako  e iz Tužilaštva KS potvrđeno za Avaz, iskaze nisu dale Sebija Izetbegović, generalna direktorka KCUS-a, i Amela Katica-Mulalić, šefica Klinike za anesteziologiju ove zdravstvene ustanove.

– Obavještavamo vas da navedene osobe do sada nisu saslušane u sklopu predmeta koji navodite – odgovoreno je iz Tužilaštva KS na upit Avaza.

Pročitajte još

Njih su dvije, osim Nermina Granova, bile ključne osobe koje su donosile odluke o liječenju oboljelih u kovid centrima, na što su u pismu upozorili i anesteziolozi koji su napustili KCUS, navodi Avaz.

Krivične prijave za nemar u liječenju

Osim toga, nedavno su Tužilaštvu KS protiv Izetbegović i Katica-Mulalić podnesene i krivične prijave zbog nemara, kako je navedeno, u liječenju pacijenata Seada Palića i Atifa Hote, koji su preminuli u KCUS. Ove prijave podnio je advokat Damir Koldžo.

Pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) nedavno su, prema naredbi Opštinskog suda u Sarajevu, izuzeli i dokumentaciju o liječenju svih pacijenata u KCUS-u. Skoro tri mjeseca traje izuzimanje dokumentacije. Pitanje je šta Tužilaštvo Kantona Sarajevo čeka, piše Avaz.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu