Svijet

"SIJA NE BIH POTCIJENIO" Direktor CIA tvrdi da je rat u Ukrajini natjerao Kinu da preispita kako bi mogla da kontroliše Tajvan

Rusko iskustvo u Ukrajini utiče na kalkulacije Kine o tome kako i kada ona može da odluči da izvrši invaziju na Tajvan, rekao je šef CIA u srijedu.

"SIJA NE BIH POTCIJENIO" Direktor CIA tvrdi da je rat u Ukrajini natjerao Kinu da preispita kako bi mogla da kontroliše Tajvan
FOTO: SERGEI CHIRIKOV

Govoreći na Bezbjednosnom forumu Aspen, direktor CIA Vilijam Berns umanjio je spekulacije da bi kineski predsjednik Si Đinping mogao da krene na Tajvan nakon ključnog sastanka Komunističke partije kasnije ove godine, prenio je Gardijan, piše Blic.

– Rizici toga su postali veći, čini nam se, što dalje idemo u ovoj deceniji. Ne bih potcjenio odlučnost predsjednika Sija da uspostavi kinesku kontrolu nad samoupravnim Tajvanom – ocijenio je Berns.

FOTO: 
RITCHIE B. TONGO/EPA
FOTO: RITCHIE B. TONGO/EPA

On je rekao da je Kina bila “uznemirena” gledajući ruski petomjesečni rat u Ukrajini koji je okarakterisao kao “strateški neuspjeh” ruskog predsjednika Vladimira Putina koji se nadao da će za nedjelju dana svrgnuti vladu u Kijevu.

– Naš osjećaj je da to vjerovatno manje utiče na pitanje da li bi kinesko rukovodstvo moglo da izabere nekoliko godina kasnije da upotrebi silu da kontroliše Tajvan, a više na to kako i kada će to uraditi – istakao je Berns.

Uvjerenje je, kako je rekao, da je Kina primijetila na Ukrajini da se “brze, odlučujuće pobjede ne postižu sa neimpresivnom silom”.

FOTO: 
SERGEI ILNITSKY/EPA
FOTO: SERGEI ILNITSKY/EPA

– Sumnjam da je lekcija koju kinesko rukovodstvo i vojska izvlače da morate da sakupite nadmoćnu snagu ako ćete da razmišljate o tome u budućnosti – naveo je direktor CIA, dodajući da je Kina takođe vjerovatno naučila da mora da “kontroliše informacioni prostor i uradi sve što može da zaštiti svoju ekonomiju od potencijala za sankcije”.

Berns je, u skladu sa prethodnim američkim procjenama, rekao da SAD ne vjeruju da Peking nudi vojnu podršku Rusiji uprkos retoričkoj. Rekao je da je Kina pojačala kupovine ruske energije, ali da djeluje pažljivo oko toga da ne potpadne pod zapadne sankcije.

Pročitajte još

“Gardijan” podsjeća da Kina smatra Tajvan dijelom svoje teritorije koji treba da ujedini sa ostatkom zemlje, ako je potrebno i silom.

Govoreći prije Bernsa na forumu, kineski ambasador u SAD Ćin Gang ukazao je da Peking i dalje preferira “mirno ponovno ujedinjenje”. On je optužio SAD da podržavaju snage za “nezavisnost” na Tajvanu, gdje predsjednik Cai Ing Ven tvrdi zasebni identitet ostrva.

– Najveći konsenzus između Kine i SAD je da nema sukoba i da nema rata – rekao je Ćin, dodajući da SAD “zamagljuju” svoju navedenu politiku priznavanja samo Pekinga.

– Samo striktnim pridržavanjem politike jedne Kine, samo udruživanjem u ograničavanju i suprotstavljanju tajvanskoj nezavisnosti mi možemo da imamo mirno ponovno ujedinjenje – istakao je.

Prema zakonu koji je usvojio američki Kongres kad je Vašington prešao sa priznanja Taipeja na Peking 1979, SAD su obavezne da obezbede oružje Tajvanu za njegovu samoodbranu. Američki predsednik Džo Bajden je u maju rekao da su SAD spremne da upotrebe silu da odbrane Tajvan od kineskog napada, naizgled odbacujući dugogodišnju dvosmislenost oko toga da li bi se SAD vojno angažovale. Bijela kuća je, doduše, brzo povukla njegove komentare.

Bajden je u srijedu, kako prenosi “Gardijan”, rekao da očekuje da će razgovarati sa Sijem “u narednih deset dana”.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu