Digitalna Srpska

SISTEM KOJI ĆE KROZ GLAS I KAŠALJ DETEKTOVATI VIRUS Platforma će biti dostupna i na srpskom

Grupa istraživača iz Luksemburga uskoro pokreće sistem za otkrivanje korona virusa putem glasa i kašlja.

SISTEM KOJI ĆE KROZ GLAS I KAŠALJ DETEKTOVATI VIRUS Platforma će biti dostupna i na srpskom
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

To će omogućiti bolju daljinsku dijagnostiku i smanjiti rizik od zaraze fizičkim kontaktom između ljekara i pacijenata.

Projekat pod nazivom CDCVA (COVID-19 Detection by Cough and Voice Analysis) predlaže “inovativan pristup”, zasnovan na vještačkoj inteligenciji, kako bi se detektovao virus na osnovu obrazaca glasa i kašlja kod oboljelih, objasnio je Muhanad Ismael, koji je odgovoran za inicijativu.

– Respiratorna stanja kao što su suvi kašalj, bol u grlu i dispneja izazvana Covidom-19 mogu da izmjene glasove pacijenata, stvarajući prepoznatljive glasovne potpise, koji se mogu prepoznati pomoću našeg sistema – kaže Ismael.

Ovo nije prvi put da je iznesena slična inicijativa.

Univerzitet Kembridž u saradnji sa još jednim univerzitetom razvio je aplikaciju i platformu za prikupljanje podataka i izradu algoritama vještačke inteligencije koji omogućavaju automatsko otkrivanje da li osoba pati od Covida-19 zbog načina na koji kašlje ili govori. prenosi Telegraf.

Međutim, kako objašnjava stručnjak, sve dosadašnje inicijative služe za prikupljanje podataka, ali ne postoji aplikacija za otkrivanje korona virusa iz glasa i kašlja.

Da bi se razvio sistem, potrebno je prikupiti veliki broj govornih zapisa i snimaka kašlja, koji se zatim obrađuju nizom metoda kako bi se eliminisala buka i identifikovali obrasci kašlja i glasa.

– Sposobnost uspješne identifikacije pacijenata sa Covid-19 iz njihovih glasova veoma je zavisna od prikupljanja velikog broja podataka koji sadrže glasove i kašalj od pacijenata sa Covidom-19 – dodao je on.

Zapisi se moraju uzeti i od zdravih ljudi i pojedinaca koji pate od drugih respiratornih stanja.

Platforma koja će prikupljati podatke i biti lansirana u septembru biće dostupna na osam jezika (engleskom, francuskom, nemačkom, luksemburškom, španskom, ruskom, srpskom i arapskom) kako bi dostigla najveći broj učesnika iz cijelog svijeta.

Pored glasnih podataka, skupljaćete podatke o starosti, polu, zemlji, navikama pušenja, simptomima, komorbiditetima (npr. astma, alergije, hronična opstruktivna plućna bolest).

Informacije će biti anonimne, kako bi se zaštitila privatnost i spriječilo da učesnici budu identifikovani.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu