Kultura

SKANDAL Ruskom piscu Zaharu Prilepinu Granična policija BiH oduzela pasoš, ovo je OBJAŠNJENJE ZABRANE ULASKA u zemlju

Ruskom piscu Zaharu Prilepinu koji je trebao sutra da učestvuje na književnoj večeri u Narodnoj i univerzitetskoj biblioteci Republike Srpske u Banjaluci zabranjen je ulazak u BiH zbog navodnih bezbjednosnih razloga.

SKANDAL Ruskom piscu Zaharu Prilepinu Granična policija BiH oduzela pasoš, ovo je OBJAŠNJENJE ZABRANE ULASKA u zemlju
FOTO: SRPSKAINFO/RAS SRBIJA

Poznati pisac danas je doputovao u Beograd iz Njižni Novogoroda avionom a prilikom ulaska u BIH preko graničnog prelaza u Rači, oduzet mu je pasoš  i upućen na provjeru, nakon čega je Prilepinu zabranjen ulazak od strane Granične službe BiH uz objašnjenje da njegovo prisustvo predstavlja opasnost za bezbjednost građana i narušava javni mir i poredak te predstavlja prijetnju za međunarodne odnose BIH.

Foto: Srpskainfo
Foto: Srpskainfo

Ljilja Petrović Zečević, direktorica NUBRS za “Srpskainfo” je potvrdila ovu informaciju uz objašnjenje da njoj nije jasno kako jedan pisac predstavlja prijetnju za bezbjednost BIH.

Žalosno je što jedan pisac svjetskog renomena, predstavlja monetu za neke političke obračune, jer nikom nije jasno kako Prilepin predstavlja opasnost za bilo koga u BIH, a kamoli kako narušava međunarodne odnose. On se javio po dolasku u Beograd i večeras je trebao stići u Banjaluku, kako bi sutra gostovao na Kočićevom zboru, ali nažalost zaustavljen je na ulasku u BIH i zabranjen mu je ulazak, iako je prošle godine bez problema boravio u BIH, prilkom dodjele Andrićeve nagrade u Višegradu – rekla je Petrović Zečević.

Prilepin je jedan od najčitanijih savremenih ruskih pisaca. Zbirka priča “Cipele pune votke”, knjiga “Patologije” u kojoj je pisao o ratu u Čečeniji, čiji je i sam bio učesnik, zatim “Grijeh” sa podnaslovom “Jedan život u nekoliko priča”, koja se smatra njegovim najličnijim djelom, roman “Sanjka”, koji slovi za generacijski… Važi za književnika koji je i realist i metafizičar, provokativnu ličnost u čijoj biografiji stoji i da je bio ruski specijalac, ratni reporter, prethodno mladi buntovnik, sa 16-17 godina i pank muzičar…  Za roman “Obitelj”, koji se bavi istorijom Gulaga na vrlo zanimljiv način,  i knjigu pripovjedaka “Sedam života” Prilepin je prošle godine u Andrićgradu dobio “Andrićevu nagradu” za najbolji roman objavljen prvi put u Republici Srpskoj i Srbiji.

 

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu