Digitalna Srpska

Srpski naučnici prave SMART SITI BEOGRAD: Ove godine od softverskog programiranja dvije milijarde evra

Gradonačelnik Beograda prof. dr Zoran Radojičić, direktor Instituta za vještačku inteligenciju Dubravko Ćulibrk i direktor JKP „Parking servis” Andrija Čupković potpisali su sporazum o saradnji Grada Beograda i Instituta za vještačku inteligenciju.

Srpski naučnici prave SMART SITI BEOGRAD: Ove godine od softverskog programiranja dvije milijarde evra
FOTO: ALEKSANDAR SLAVKOVIĆ / RAS SRBIJA

Događaju u Naučno-tehnološkom parku „Beograd” prisustvovala je predsjednica Vlade Republike Srbije, Ana Brnabić te ministar prosvjete, nauke i tehnološkog razvoja, Branko Ružić i glavni gradski urbanista, Marko Stojčić. Radojičić je istakao značaj potpisivanja sporazuma jer će, kako je rekao, omogućiti našim mladim ljudima da svoja znanja i inovacije inplementiraju u svojoj zemlji.

FOTO: GRAD BEOGRAD / GRAD BEOGRAD
FOTO: GRAD BEOGRAD / GRAD BEOGRAD

– Jedan od strateških prioriteta Beograda jeste koncept Smart Sitija a vještačka inteligencija i projekti koji će nastati inplementacijom ovog sporazuma će doprinijeti daljem razvoju ovog koncepta u Beogradu. Grad Beograd je uradio značajan broj projekata iz ove oblasti, a trenutno je u fazi njihovog uvezivanja, kao i izrade dugoročne strategije razvoja ovog koncepta – ukazao je gradonačelnik.

Gradonačelnik je dodao da je JKP „Parking servis” jedno od najuspešnijih gradskih preduzeća koje u svojoj djelatnosti prednjači kada je reč o projektima iz oblasti Smart Sitija. Riječ je o projektima koji doprinose unapređenju usluga koje ovo preduzeće pruža našim sugrađanima.

– Posebno smo ponosni na naš „Parking servis” koji konstatno putem inovacija unapređuje parkiranje u glavnom gradu. „Oko sokolovo” je dobar primjer iz ove oblasti koju su prepoznali mnogi gradovi u Srbiji i regionu. Sporazum koji je potpisan doprinijeće da inovacije iz oblasti vještačke inteligencije budu kroz nove projekte inkorporirane u nova dostignuća kako u oblasti privrede tako i u svakodnevnom životu.To će doprinijeti s jedne strane povećanju konkuretnosti naše privrede, a sa druge strane unapređenju kvaliteta života naših sugrađana – zaključio je gradonačelnik Radojičić.

FOTO: GRAD BEOGRAD / GRAD BEOGRAD
FOTO: GRAD BEOGRAD / GRAD BEOGRAD

Premijerka Brnabić je čestitala potpisnicima sporazuma jer su, kako je istakla pokazali izvanrednu inicijativu i preduzimljivost, a sa ciljem podizanja kvaliteta života građana Beograda.– Sigurna sam da će ti uspješni projekti biti replicirani po gradovima širom Srbije, a takođe i ponuđeni Evropi i svijetu. Time ćemo se dodatno etablirati kao lideri u novim tehnologijama, ali i u modernizaciji javne uprave, kako na republičkom tako i na lokalnom nivou – navela je Brnabić.

Brnabić: Softversko programiranje će ostvariti izvoz od blizu dvije milijarde evra

Ona je dodala da Srbija danas ima potencijal da bude jedan od lidera u informacionim tehnologijama.

– Ove godine će iz domena softverskog programiranja Srbija ostvariti izvoz od blizu dvije milijarde evra, te ostvariti suficit veći od milijardu evra. Dobro smo se postavili, otvorili smo pored Beograda i naučno-tehnološke parkove u Novom Sadu, Nišu i Čačku. Uveli smo i obavezni predmet „Programiranje i kodiranje” u osnovnim školama, ali i omogućili poreske olakšice za kompanije koje ulažu istraživanje, razvoj i nove tehnologije. Na kraju smo završili i Strategiju razvoja vještačke inteligencije, kao 26. zemlja u svijetu i prva zemlja u ovom dijelu Evrope – ukazala predsednica Vlade Srbije.

Ministar Ružić je rekao da je ovo veliki dan za Grad Beograd, Naučno-tehnološki park, inovacije i implementaciju vještačke inteligencije u sve pore našeg društva.

–Inovacije i vještačka inteligencija treba da olakšaju svima nama život, ubrzaju procese, uštede vrijeme i energiju. Ovim sporazumom idemo ka tom cilju, a kakav Beograd kao metropola i zaslužuje – naveo je Ružić i podsjetio da je na globalnom nivou vještačka inteligencija najbrže rastuća tehnologija, koja utiče na sve grane privrede.

Direktor Instituta za veštačku inteligenciju Dubravko Ćulibrk je podsjetio da je insistitut osnovan u martu ove godine i da već daje zavidne rezultate, prenosi Blic.

–Cilj je da napravimo ekonomiju zasnovanu na znanju ali primjenom vještačke inteligencije. Vještačka inteligencija se već smatra tehnologijom široke primjene, poput električne energije, i ako je ne usvojimo i ne primijenimo na adekvatan način, možemo doživjeti ekonomski zaostatak – ukazao je Ćulibrk.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu