Politika

"Srpska mora da izdvoji više za sudije i tužioce" Petković zatražio povećanje plata pravosuđu

Ustavni sud BiH odlučio je da je Zakon o platama sudija i tužilaca RS neustavan jer u njemu nema prava na topli obrok, a novu odluku, vjerovatno opet u korist pravosudne zajednice, trebalo bi da donese Ustavni sud Republike Srpske.

"Srpska mora da izdvoji više za sudije i tužioce" Petković zatražio povećanje plata pravosuđu
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Kako Srpskainfo saznaje, više od 20 sudija iz Srpske podnijelo je Ustavnom sudu RS zahtjev za ocjenu ustavnosti Zakona o platama i naknadama sudija i javnih tužilaca u RS.

Osnov za apelacije je dvojak: plate koje imaju po sadašnjem zakonu su manje nego što bi imali po ranije važećem zakonu iz 2014, a drugo, sudije i tužioci zarađuju manje od kolega u FBiH.

Potpredsjednik NSRS, Milan Petković, očekuje da Vlada RS, zajedno s Ministarstvom pravde, u saradnji sa udruženjima sudija i tužilaca razmotri izmjene i dopune ovog zakona u pravcu povećanja plata.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

– Tačno je da je sudinica iz Zvornika podnijela apelaciju Ustavnom sudu BiH, na osnovu koje je on donio odluku koja se odnosi na topli obrok. Istovremeno, više od 20 sudija Okružnog suda u Banjaluci podnijelo je inicijativu Ustavnom sudu RS za ocjenu ustavnosti Zakona o platama i naknadama sudija i tužilaca u RS, gdje ukazuju na činjenicu da je plata sudija i tužilaca u Srpskoj za oko 500 KM manja nego plata u FBiH. Ta nas odluka tek očekuje – kaže Petković.

On je na sjednici NSRS pitao i premijera Radovana Viškovića da li Vlada planira povećanje plata u pravosuđu. Višković je odgovorio potvrdno, ali kaže da to nema nikakve veze sa sudskim presudama.

Pročitajte još

– Odluke sudova ne želim komentarisati. Ali, Vlada RS planira tu aktivnost i mimo odluke suda. Mi u narednom periodu planiramo povećati plate i u sferi sudova i tužilaštava u RS, kao što planiramo povećati penzije i plate ostalih korisnika budžetskih davanja. Poštujem odluke sudova, ali to nije iznuđena odluka Vlade RS – naglasio je Višković.

Sudije koje su podnijele apelacije Ustavnom sudu RS smatraju da je prekršen član Ustava RS koji kaže da plate i druge naknade sudija ne mogu biti umanjene za vrijeme obavljanja sudijske funkcije, osim u slučaju disciplinskog postupka.

Oni tvrde da su im plate umanjene jer je stari zakon predviđao da se plate povećavaju kada prosječna neto plata u RS dostigne 1.000 KM. U novom zakonu iz 2018. piše da se plata povećava tek kada prosječna bruto plata u RS bude veća od 1.625 KM.

– Prema sadašnjem stanju stvari, prosječna neto plata izračunata za 2021. preći će cenzus od 1.000 KM, a to prema Zakonu o platama sudija i tužilaca iz 2014. godine znači da bi sudije u RS od 1. januara 2022. dobile povećanje plate. S druge strane, sasvim je izvjesno da prosječna bruto plata za 2021. neće preći cenzus od 1.625 KM, što implicira da sudije u RS u 2022. neće dobiti povećanje plate, nego se tome mogu nadati najranije u 2023. godini – navodi se u jednoj od apelacija iz prošle godine.

Iznosi plata

Prema važećem zakonu, osnovna mjesečna plata, u kojoj je sadržan porez na dohodak, iznosi: za sudije osnovnih sudova i okružnih privrednih sudova 2.704 KM, za predsjednike osnovnih sudova i okružnih privrednih sudova 3.159 KM, za predsjednike osnovnih sudova sa 30 ili više sudija 3.613 KM, za predsjednike osnovnih sudova sa 60 ili više sudija 4.068 KM, za predsjednike okružnih sudova i Višeg privrednog suda 3.841 KM, za sudije Vrhovnog suda RS 4.296 KM, za šefove odjeljenja Vrhovnog suda 4.522 KM i za predsjednika Vrhovnog suda RS 4.977 KM.

Plata javnih tužilaca okružnih javnih tužilaštava je 2.704 KM, za zamjenike glavnog tužioca okružnih javnih tužilaštava 3.387 KM, za glavne okružne javne tužioce 3.841 KM, za republičke javne tužioce 4.296 KM, za zamjenike glavnog republičkog javnog tužioca 4.522 KM i za glavnog republičkog javnog tužioca 4.977 KM.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu