Svijet

ŠTA DONOSI TRAMPOV MIROVNI PLAN Palestincima oduzeti dijelovi Zapadne obale u zamjenu za DRŽAVU

U prisustvu izraelskog premijera Benjamina Netanijahua, Donald Tramp je u utorak, pred odabranom publikom i nekolicinom novinara u Istočnoj sobi Bijele kuće, predstavio dugo obećavani “mirovni plan” za Bliski istok, koji je okarakterisao kao “veliki korak ka miru”.

ŠTA DONOSI TRAMPOV MIROVNI PLAN Palestincima oduzeti dijelovi Zapadne obale u zamjenu za DRŽAVU
FOTO: MICHAEL REYNOLDS/EPA

Predstavnici Palestinaca nisu bili prisutni, što je Tramp objasnio time da je predsjednika Mahmuda Abasa ranije primio u Bijeloj kući iako je to je bilo još u maju 2017.

Tramp je govorio o procvatu buduće palestinske države

Američki predsjednik je pred okupljenima naglasio da su sve prethodne vlade, počevši od Lindona Džonsona, pokušavale da osmisle mirovni plan za Bliski istok, ali bez rezultata, a da je njegova “vizija mira” drugačija, a njegov plan od 80 stranica veoma detaljan, zasnovan na činjenicama i rješenjima u kome obje vlade dobijaju.

Tramp je takođe govorio o svojoj politici prema Izraelu, na primjer, preseljenju ambasade iz Tel Aviva u Jerusalim. O “velikom sporazumu” za Palestince, i “istorijskoj šansi” za rješenje koje podrazumijeva dvije države. U istočnom Jerusalimu bi se nalazio glavni grad Palestine, SAD su, kako je rekao, već spremne da tamo otvore ambasadu.

Takođe je bilo riječi o programu investicija u vrijednosti od 50 milijardi za Palestince koji je najavljen još 2019, ali do sada nije bio više od kule u vazduhu.

– Milion više poslova, upola manja stopa siromaštva, dvostruko, trostruko veći BDP – najavio je Tramp, istakavši da su za miroljubivu koegzistenciju potrebni borba protiv korupcije, prestanak mržnje prema izraelu i finansiranja terorizma.

Netanijahu pohvalio investicioni plan

Izraelski premijer je okarakterisao mirovni plan kao “izuzetan”, a Trampa kao “najdivnijeg prijatelja, koga je Izrael ikada imao u Bijeloj kući”. Netanijahu je apelovao na Palestince da priznaju Izrael kao jevrejsku državu, istakao da Hamas mora da se razoruža, a pojas Gaze demilitarizuje.

– Izrael je spreman da pregovara – rekao je Netanijahu.

Plan investicija u iznosu od 50 milijardi dolara za Palestince je “fantastičan dogovor”, ocijenio je Netanijahu.

Činejnica je da američki plan daje Izraelcima ogromne ustupke: umjesto nekoliko, sva jevrejska naselja postaće dio Izraela, uključujući i ona u dolini Jordana i na granici prema Jordanu, koje Izrael smatra strateški važnim za odbranu od mogućih napada sa istoka.

Netanijahu je najavio i da će Izrael proširiti zakonodavstvo na sva naselja na Zapadnoj obali i na područja, koja, prema mirovnom planu, treba da ostanu Izraelu, što se faktički može izjednačiti sa aneksijom.

– Predsjednik Tramp je prvi vodeći šef države na svijetu koji priznaje izraelski suverenitet nad dijelovima Zapadne obale – rekao je Netanijahu.

80 odsto Zapadne obale pripalo bi Palestincima

Bivši izraelski premijer Ehud Olmert svojevremeno je ponudio Palestincima više od 94 odsto Zapadne obale, ostala područja trebalo je da razmjene sa izraelskim. Prema prvim procjenama stručnjaka, Palestinci će prema Trampovom planu dobiti samo 80 odsto Zapadne obale, ali će im to biti nadoknađeno “na drugom mjestu”. Na kartama, koje je objavila američka vlada, prikazane su dvije oblasti pored pojasa Gaze u pustinji Negev i na granici Egipta, koje bi Palestinci dobili kao nadoknadu.

Osim toga, predviđena je željeznička veza između Gaze i Zapadne obale kroz izraelsko područje, a arapska sela u centralnom Izraelu, kao što su Um al Fahm i Taibe, eventualno bi pripala palestinskoj državi.

Izraelci su takođe morali da naprave ustupke. Na pomenutoj konferenciji za novinare premijer Netanijahu je jasno govorio o stvaranju palestinske države, prvi put u istoriji mirovnih pregovora, Izrael je izrazio spremnost da objavi kartu buduće raspodjele teritorija, koju su oni odobrili. Prema Trampovim riječima, palestinska teritorija bila bi više nego dvostruko veća nego sada.

Ograničeni suverenitet Palestinaca

Ono što se Palestincima vjerovatno neće dopasti jeste činjenica da bi, prema novom planu, izgubili mnoga područja u kojima žive jevrejski naseljenici, ili su važna za Izrael iz bezbjednosnih razloga. Zauzvrat bi uglavnom dobili nenaseljene i zabačene pustinjske oblasti, osim toga, buduća palestinska država ne samo da bi bila demilitarizovana, već bi imala samo ograničen suverenitet. Izrael bi, na primjer, i dalje kontrolisao vode Gaze.

Nova palestinska država ne bi imala ni granicu sa Jordanom, već samo dvije veze sa susjednom državom kroz izraelsku teritoriju. Obala Mrtvog mora takođe bi ostala pod izraelskim suverenitetom, mada bi Palesinci imali mogućnost da tamo podignu svoju turistički kompleks.

Suprotno ranijim pregovorima, bili bi ukinuti kontingenti palestinskih izbjeglica, kojima bi bilo dozvoljeno da se ponovo nasele na izraelskoj teritoriji. S druge strane, mnogi palestinski zarobljenici bili bi oslobođeni iz izraelskih zatvora. Devedeset sedam odsto Palestinaca živjelo bi u povezanim oblastima, koje bi mogle da postanu dio nove države.

Uprkos tome, plan se može smatrati ogromnim porazom na palestinsku autonomnu upravu. Ono što je posebno zabrinjavajuće za Palestince jeste činjenica da je vrijeme za pregovore o sporazumu ograničeno. Izrael je pristao da četiri godine obustavi naseljavanja onih oblasti, koje bi, prema planu bile dodijeljene Palestincima. Prema tome izraelsko-američka ponuda ima rok trajanja.

– To je možda posljednja šansa koju će ikada dobiti – rekao je Tramp.

(Blic)

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu