Politika

Šta se krije iza "BUĐENJA" PRAVOSUĐA: Na optuženičkim klupama premijeri, direktori, ministri

Dva premijera, jedan bivši iz Republike Srpske i jedan još uvijek aktuelni iz Federacije BiH, nalaze se na optuženičkim klupama zbog zloupotrebe službenog položaja, a slična sudbina je zadesila još nekoliko visokih funkcionera iz oba entiteta koji su optuženi po raznim osnovama.

Aleksandar Džombić, bivši premier RS, na suđenju
FOTO: SRPSKAINFO/SCREENSHOT

Posljednji u nizu je bivši gradonačelnik Doboja i aktuelni poslanik SNSD u Parlamentarnoj skupštini BiH, Obren Petrović protiv kojeg je ovih dana podignuta optužnica zbog krivičnog djela izazivanja opšte opasnosti za vrijeme poplava u Doboju 2014. godine. Optužnicom je obuhvaćen i nekadašnji šef odseka Civilne zaštite grada Doboja Milko Vidaković.

Smrt 11 ljudi

Petroviću, koji je u to vrijeme bio gradonačelnik Doboja, i Vidakoviću, na teret se stavlja da su propustili da uzbune i upozore građane na dolazak poplava čime su izazvali opasnost za život ljudi i imovine, što je dovelo do smrti 11 osoba.

Na optuženičkoj klupi, ali u odvijenim predmetima, nalaze se i bivši premijer Republike Srpske i bivši ministar finansija, Aleksandar Džombić, bivši ministar unutrašnjih poslova RS, Radislav Jovičić, bivša direktorka Agencije za bankarstvo RS, Slavica Injac, bivša direktorka Investiciono-razvojne banke RS, Snežana Vujnić, bivši direktor Instituta za javno zdravstvo RS, Branislav Zeljković, ali i aktuelni premijer Federacije BiH, Fadil Novalić, ministarka finansija Federacije BiH, Jelka Milićević, te bivši direktor Federalne uprave civilne zaštite Fahrudin Solak i drugi.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Svi oni su se na optuženičkim klupama našli u poslednjih godinu i po dana, iako su neki od njih krivično djelo za koje se terete počinili prije sedam ili osam godina, poput već pomenutog Petrovića ili Džombića, kojem se na teret stavlja nezakonita dodjela kredita IRB preduzeću “Energolinija” iz Zvornika 2012. godine u iznosu od oko 10 miliona evra, u vrijeme dok je bio premijer Srpske.

Ovih dana uhapšen je i ministar za ljudska prava i izbjeglice BiH, Miloš Lučić, koji se tereti za zloupotrebu službenog položaja, a prije tri mjeseca lisice na ruke stavljene su i Milanu Novitoviću, v.d. direktora Civilne zaštite Republike Srpske.

FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

Sva ova hapšenja i optužnice otvorile su raspravu u javnosti da li ovo znači da je pravosuđe u BiH napokon počelo da se budi ili su ovo tek izolovani slučajevi koji služe za „mazanje očiju građanima“ ili, pak, imaju političku pozadinu.

Umirivanje javnosti

Ne želeći da ulazi u analize konkretnih slučajeva, banjalučki advokat Aleksandar Jokić ističe za Srpskainfo da je još rano s davanjem ocjena da li je pravosuđe u BiH napokon počelo da se budi ili je pozadina nešto sasvim drugo.

Aleksandar Jokić o glasanju Vučinića
FOTO: FOTO: PRIVATNA ARHIVA
Aleksandar Jokić

– Kao građanin smatram da je neophodno da se pravosuđe već jednom probudi i istrgne iz zagrljaja politike. Naravno, ne možemo ničim da dokažemo da je pravosuđe sve ove godine bilo pod uticajem politike, ali se stvorio takav utisak u javnosti – ističe Jokić.

Dodaje da su aktuelne optužnice koje su podignute protiv bivših i sadašnjih političkih funkcionera tek u početnoj fazi i još nikome od njih nije dokazana krivica, niti se zna da li su ti predmeti postavljeni ispravno, odnosno utemeljeni na dokazima ili ne.

Stoga je, kaže Jokić, još rano donositi ocjene da li je ovo znak buđenja pravosuđa ili samo umirivanja javnosti da ne bi bila pretjerano aktivna oko nekih predmeta ili da se ne bi bunila.

Pročitajte još

– Treba da sačekamo epiloge svih tih postupaka da bismo ih mogli uopšte komentarisati. Ne želim da ocjenjujem predmete koji još nisu čestito ni prvostepeno okončani, a neki nisu ni započeti. Za bilo kakvu ozbiljniju analizu ovih predmeta moramo sačekati prve pravosnažne odluke – ističe Jokić.

On kaže da je javnost iz nekih ranijih slučajeva takozvanih „velikih predmeta“, koji su okončani oslobađajućim presudama, imala priliku da se uvjeri da nije uvijek sve onako kako se čini na prvi pogled.

Tek kada se donese presuda, ističe Jokić, može se steći uvid u to kako je predmet postavljen i kakve dokaze su tužioci pribavili.

– Trenutno nemamo uvid u dokaze za sve te predmete koji su aktuelni pa ne znamo ni šta je iza tih optužnica. Da li su one zaista takve kao što se sad priča ili su na klimavim nogama. Nadam se da će pravosuđe zaista da se probudi i da će političari, koji su činili krivična djela, snositi za njih odgovornost. Ipak, mislim da trebamo s blagim oprezom čekati okončanje ovih postupaka – zaključuje Jokić.

Pravosuđe pod političkom kontrolom

Poznati sarajevski advokat Ifet Feraget smatra da podignute optužnice ne predstavljaju znakove buđenja pravosuđa već da je riječ o sporadičnim slučajevima kojima ne treba davati poseban značaj.

Ako se ide u borbu protiv korupcije, kako dodaje Feraget, ona mora biti sistemska.

FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

– Očigledno da ovdje nemamo sistemsku borbu protiv korupcije. To najviše gledam kroz prizmu neriješenih ubistva Dženana Memića i Davida Dragičevića. Pravosuđe će zbog toga vječno nositi stigmu sistema koji je omogućio zataškavanje očiglednih ubistava – upozorava Feraget za Srpskainfo.

On ističe da svako ko je u svom radu imao tako značajne propuste za koje ne odgovara postaje ranjiv. Na taj način, kako dodaje Feraget, i cijeli sistem postaje nefunkcionalan.

– Ako vam neko jednom oprosti neki očigledan propust, onda u nastavku karijere morate da mu vratite taj dug. Vrlo je jasno da sistem koji nije očišćen iznutra i koji nije u stanju da pomete svoje dvorište ne može pridobiti bilo kakvu vjerodostojnost u očima građana – tvrdi Feraget.

Dodaje da je jasno kako treba da se uhvati u koštac s visokom korupcijom i kako ona treba da se procesuira.

Međutim, kako ističe Feraget, očigledno je da je pravosudni sistem u jednom stanju haosa i pod potpunom političkom kontrolom.

I „bezbjednjaci“ na optuženičkim klupama

Na optuženičkoj klupi trenutno se nalazi i direktor Obavještajno-bezbjednosne agencije BiH Osman Mehmedagić, protiv kojeg su u 2020. godini podignute čak dvije optužnice. Na jednoj od njih nalazi se i aktuelni ministar bezbjednosti BiH, Selmo Cikotić, kojem je, takođe, u međuvremenu počelo suđenje. Obojica se i dalje nalaze na istim funkcijama na kojima su bili i u vrijeme podizanja optužnica!

Ranije se na optuženičkoj klupi nalazio i bivši ministar bezbjednosti, Dragan Mektić, ali ga je Sud BiH ove godine oslobodio optužbi.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu