Kultura

Statua vraćena bez glave: Turska traži od danskog muzeja da vrati dio Septimija Severa (FOTO)

Bronzana glava cara Septimija Severa izložena u muzeju u Kopenhagenu postala je tačka neslaganja između danskog muzeja i Turske, koja tvrdi da je glava ukradena tokom arheološkog iskopavanja 1960-ih i želi da je vrati.

Statua Septimija Severa
FOTO: CHAPPS/TWITTER/SCREENSHOT

Statua rimskog cara Septimija Severa, koji je živio od 145. do 211. godine, nedavno je vraćena u Tursku, poslije nekoliko decenija u SAD gdje je bila dio privatne kolekcije, a kasnije je pozajmljena njujorškom Metropoliten muzeju.

Statua je, međutim, vraćena bez glave.

“Nismo sigurni da glava pripada baš toj statui”

Turske vlasti kažu da se nestala glava nalazi u glavnom gradu Danske, gdje je više od 50 godina izložena u Muzeju umjetnosti u Kopenhagenu. Međutim, mnogi danski stručnjaci kažu da nisu tako sigurni da glava pripada baš toj statui.

– Nismo ubijeđeni da te dvije stvari pripadaju zajedno. Dokumentacija trenutno nije čvrsta, moramo da uporedimo lomove torza i glave – rekao je direktor kolekcija Rune Frederiksen.

Bivši kustos muzeja je 1979. procijenio da glava, donijeta 1970. bez ikakvih informacija o njenom tačnom porijeklu, odgovara obezglavljenoj statui iz privatne američke kolekcije. Dva bronzana dijela su čak ponovo spojena za izložbu.

– Glava je postavljena na torzo u smislu da je motka stavljena u vrat glave i ugrađena u torzo tako da su se dva fragmenta približila jedan drugom – objasnio je Frederiksen.

Ali, po njegovom mišljenju, on nije siguran da to dvoje ide zajedno.

– U doba Rima, car je koristio skulpture kao dio političke propagande i kada je došao novi car, umjesto da promjeni sve statue, ponekad je bilo mnogo efikasnije i jeftinije promijeniti samo glavu – objasnio je Frederiksen, dodajući da on nema ništa protiv da se glava vrati, ali da je potrebno dodatno istražiti stvari.

Bronzana glava potiče iz Bubona

Što se tiče porijekla bronzane glave, naučnici su saglasni da potiče sa mjesta Bubon, rimskog nalazišta u Maloj Aziji, u istorijskom regionu Likije na današnjoj turskoj obali Sredozemnog mora.

Za arheologa Gijoma Bijara, predavača na Univerzitetu Eks-Marsej, ne postoje dokumentovani dokazi koji bi definitivno identifikovali porijeklo glave.

Za turske vlasti, sa druge strane, porijeklo nije sporno, a posebno citiraju rad pokojnog turskog arheologa Jale Inana, koji je izmjerio glavu i tijelo.

– Bronza dolazi iz Bubona u Turskoj. I kao i svi predmeti iz Turske, tražimo da se vrati – rekao je Mehmet Bulut, turski otpravnik poslova u Danskoj.

Ponovno spajanje izgubljenih fragmenata je vitalan i često težak zadatak za istoričare i muzeje. Glave su se vremenom istrošile, a statue su možda bile obezglavljene – ponekad tokom pobuna ili su to učinili pljačkaši koji su željeli da maksimiziraju profit prodajom dva predmeta umjesto jednog.

Kompletne statue su veoma rijetke, posebno kada se radi o bronzanim statuama, navodi AFP.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu