Sudbine

Stigao je na mjesto nesreće i skamenio se: Pored njega je bio telefon preminulog mladića, zvonio je i pisalo je "mama"

Spasavanje tuđih života, uprkos saznanju da im je sopstvena "glava u torbi" prilikom svake intervencije, uplašena lica, razrušeni izgorjeli objekti, ali stravične saobraćajne nesreće u kojima je neophodna intervencija vatrogasaca, svakodnevica su onih koje zovemo herojima.

Stigao je na mjesto nesreće i skamenio se: Pored njega je bio telefon preminulog mladića, zvonio je i pisalo je "mama"
FOTO: N. MIHAJLOVIĆ / RAS SRBIJA

Komandir Javne vatrogasne jedinice grada Zagreba, Siniša Jembrih, prisjetio se događaja tokom jedne od intervencija koji mu se posebno urezao u pamćenje, prenosi Index.

– Samo kroz ruke zagrebačkih vatrogasaca godišnje prođe 150 preminulih osoba (stradalih u požarima i ostalim, tzv. tehničkim intervencijama) pa to možda najviše govori šta doživljavamo. Ako baš moram nešto da izdvojim, onda je to bilo nekoliko saobraćajnih nesreća u kojima su mladi poginuli nakon noćnih izlazaka. Od svega nisu mi najgori ni krv ni unakaženi delovi tijela ni svakojaki mirisi nego – mobilni telefon. Sjećam se jednog maglovitog jutra nakon pogibije u saobraćaju, kad smo čekali istražnog sudiju, a onda je zazvonio telefon poginulog mladića: uporno je zvonio, a na njemu je pisalo Mama. Nakon takvog iskustva, kad dođete kući, izgrlite cijelu porodicu i zaboravite na velike probleme koje imate – prisetio se u razgovoru za Reviju HAK.

Iako je prva asocijacija na vatrogasce spasavanje od vatre ili gušenja uzrokovanog dimom, vatrena stihija nije jedino protiv čega se bore.

– Teško je odgovoriti koja nam je vrsta intervencija najteža jer baš svaka nosi neke opasnosti. Možda se ljudima čini da su najzahtjevnije one koje su najviše medijski popraćene, no to je samo oko 5 posto svih naših intervencija, ali svakodnevni požari stanova, kuća ili automobila, takođe, su vrlo naporni i traže veliku koncentraciju. Osim što gasimo požare, izvlačimo unesrećene u saobraćajnim nesrećama, spašavamo iz liftova, bunara, vode, s visina i u elementarnim nepogodama. Možda su ipak najopasniji požari podruma i sličnih prostora, gde dim i vrućina slabo izlaze napolje, ali i potkrovlja, koja je posebno teško gasiti – rekao je Jembrih.

Posao vatrogasca je više od ustaljenog laičkog scenarija u kojem gori kuća, a vatrogasci dođu sa šmrkovima i polivaju vatru kako bi je ugasili, tu su i opasnost od eksplozije, pada sa visine, pada drugih predmeta…

– Naš posao nije glamurozan holivudski film u kojem ulijećete u zapaljene zgrade i spašavate dame u nevolji. To je težak fizički posao, koji ima svoja pravila i u kojem nema mjesta za individualno isticanje – naglasio je.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu