Svijet

STO LJUDI, STO ĆUDI Širom svijeta postoje pravila i zakoni koji su i VIŠE NEGO ČUDNI

Zakonodavne vlasti pri donošenju pojedinih propisa s ciljem da preduprijede određena nepoželjna ponašanja očigledno su se vodile izrekom “Sto ljudi, sto ćudi”.

STO LJUDI, STO ĆUDI Širom svijeta postoje pravila i zakoni koji su i VIŠE NEGO ČUDNI
FOTO: FOTO: INSTAGRAM/SCREENSHOT

Tako su u svoje zakonike uvrstile i pravila koja nama danas djeluju veoma neobično.

Žvakanje žvake u Singapuru: Žvakaća guma proizvod je koji bi trebalo izbjegavati dok ste u ovoj zemlji izuzetak od pravila je nikotinska žvaka. Propis koji zabranjuje žvakanje uveden je s idejom da se ulice ne prljaju dodatno ovom ljepljivom masom.

Nema dizanja stopala s pedale bicikla: Ako vozite bicikl u Meksiku, zabranjeno je tokom vožnje skidati stopalo s pedale. Ovo pravilo uvršteno je u zakonik davne 1892. godine, prenosi This is Insider, s ciljem veće bezbjednosti. Nema, međutim, zabrane vožnje “bez ruku”, pa tako sebi možete dati oduška ako volite “ludu vožnju”, a sticaj okolnosti bude takav da se nekim slučajem nađete u Meksiku, a na biciklu.

Ne šetajte goli u Švajcarskoj: Iako je nama teško zamislivo da nagi krenemo u šetnju i nije nam jasno zašto bi ikome takvo nešto uopće palo na pamet, Švajcarci po običaju misle na sve, pa su u zakon uvrstili i pravilo kojim se zabranjuje “gola šetnja”, za slučaj da neko dođe na tu ideju.

Hranjenje golubova u Veneciji: Onome kome padne na pamet nahraniti ove ptičice na Trgu Svetog Marka u Veneciji prijeti kazna od čak 700 dolara (627 evra). U obrazloženju gradskih vlasti stoji da “golubovi potencijalno mogu ugroziti zdravlje čovjeka, kao i da su štetni po spomenike”.

Foto: Profimedia
Foto: Profimedia

Zviždanje u Kanadi: Grad Petrolija u okrugu Ontario u Kanadi, s ciljem očuvanja mirne atmosfere, postavio je zabranu pravljenja buke vikanjem, zviždanjem ili glasnim pjevanjem u bilo koje doba dana.

Visoke štikle u Grčkoj: Ukoliko ste u posjeti istorijskim znamenitostima, preporuka je – nikako na štiklama. Iako nam nije jasno zašto bi iko na visokim potpeticama krenuo u obilazak ruševina, gdje je teren svakako neravan i nezgodan, izgleda da je ovakvih slučajeva bilo, s obzirom na to da su Grci morali ovakvo pravilo ozvaničiti kako bi osigurali svoje znamenitosti od eventualnih oštećenja.

U Njemačkoj ne smijete ostati bez benzina na autoputu: Dok vozite njemačkim drumovima, bilo bi dobro da pored brzinomejra povremeno bacate pogled i na kazaljku koja pokazuje preostalu količinu benzina u rezervoaru. Ukoliko u Njemačkoj ostanete na ulici bez goriva, morate platiti kaznu od 80 evra.

(Avaz)

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu