Svijet

STO ODSTO UČESNIKA RAZVILO ANTITIJELA Ugledni medicinski časopis ispitivao rusku vakcinu i OVO su zaključci

Ruska vakcina protiv Covid-19, Sputnjik-V, izazvala je stvaranje antitijela kod svih učesnika ranih faza kliničkih ispitivanja, pokazali su rezultati ispitivanja, objavljeni u petak u medicinskom časopisu "Lanset", što je Moskva pozdravila.

STO ODSTO UČESNIKA RAZVILO ANTITIJELA Ugledni medicinski časopis ispitivao rusku vakcinu i OVO su zaključci
FOTO: DAN HIMBRECTHS/EPA

Rezultati dva ispitivanja, sprovedenih u junu i julu ove godine na ukupno 76 učesnika, pokazali su da je 100 posto učesnika razvilo antitijela na novi korona virus i da nisu imali ozbiljnih nuspojava, navodi list.

Rusija je registrovala vakcinu u dvije faze za domaću upotrebu u avgustu, prva na svijetu, i to prije objave bilo kakvih podataka o njemu i prije početka masovnog ispitivanja.

– Dva ispitivanja u trajanju od 42 dana, koja su svako obuhvatila 38 zdravih odraslih ispitanika, nisu pokazala nikakve ozbiljne štetne posljedice među učensnicima, i potvrdila su da su kandidati za vakcinu izazvali stvaranje antitijela – navodi Lanset.

– Velika, dugotrajna ispitivanja uključujući poređenje s placebo grupom, i dalje praćenje potrebni su kako bi se utvrdila dugoročna bezbjednost i djelotvornost vakcine za spečavanje zaraze Covid-19 – dodaje se u članku.

– Ovim odgovaramo na sva pitanja Zapada koja su uredno postavljena u zadnje tri nedjelje, iskreno, s očitim ciljem bacanja mrlje na rusku vakcinu – rekao je Kirill Dmitrijev, direktor Ruskog fonda za direktna ulaganja, državnog investicionog fonda koji je finansirao razvoj vakcine.

– Sada ćemo mi početi da postavljamo pitanja o nekim vakcinama sa Zapada.

Prvi rezultati masovnog ispitivanja ruske vakcine, koje je počelo prošle nedjelje, očekuju se u oktobru ili novembru. Obuhvatiće 40.000 ljudi, a već se javilo 3.000, prenosi Jutarnji list.

Komentarišići rezultate prvih ispitivanja, glavni autor članka Naor Bar-Zeev, iz Međunarodnog centra za pristup vakcinama pri Blumbergovoj školi za javno zdravlje na Univerzitetu Džons Hopkins, rekao je da su ispitivanja “ohrabrujuća, ali malena”.

Bar-Zeev je istakao da “još nije dokazana klinička djelotvornost nijedne vakcine protiv Covid-19”.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu