Politika

STRANCI IMAJU SVOJ INTERES, MI RADIMO PROTIV SEBE Želi li međunarodna zajednica da građani BiH žive bolje

Međunarodna zajednica sigurno želi najbolje Bosni i Hercegovini, ali treba samo dodati da ona želi, prije svega, najbolje sebi, a nama želi onoliko dobra koliko ga sami možemo proizvesti.

STRANCI IMAJU SVOJ INTERES, MI RADIMO PROTIV SEBE Želi li međunarodna zajednica da građani BiH žive bolje
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Rekao je ovo iskusni diplomata i bivši ambasador BiH, Slobodan Šoja, odgovarajući na pitanje da li međunarodna zajednica želi dobro za BiH.

Dok su stručnjaci i analitičari manje-više usaglašenih stavova oko ove teme, političari imaju gotovo suprotne stavove.

Ako pitamo političare u BiH šta misle o djelovanju međunarodne zajednice, odgovori variraju od „ne možemo sa stranicima“ do „ne možemo bez njih“. Jedan dio njih traži ukidanje OHR, odlazak stranih sudija, kao i nemiješanje u unutrašnja pitanja, dok drugi dio traži pomoć, djelovanje, reakcije… 

Svijet nije crno-bijeli

Stručnjaci objašnjavaju da ipak nije sve tako crno-bijelo.

 – Uslovno rečeno, postoje međunarodna politička, vojna i finansijska zajednica. One su savršeno koordinirane, ali nama je zanimljivije da ih posmatramo odvojeno. Politička će nas samo posmatrati šta (ne) radimo i to stavljati u izvještaj, a verbalno će nas snažno podržavati. Vojna polako, ali sigurno radi na ulasku BiH u NATO, i to će se sigurno dogoditi zato što je to njen interes. A finansijska, uz pomoć korumpiranih političara koji im savršeno odgovaraju, priprema teren da ovlada našim vodama, šumama, sirovinama i svim onim što naši tronacionalni političari stavljaju kao ulog, uključujući naše živote, prilikom uzimanja kredita, koji njih održavaju na vlasti, a koji će nas jednog dana ugušiti – objasnio je Šoja dodavši da svi rade za sebe osim nas, koji radimo protiv nas.

Tragikomedija

Kaže da je zanimljivije  pitanje da li će međunarodna zajednica pomoći Bosni i Hercegovini da joj bude bolje.

FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

– Ona to može uraditi, ali nije dužna. Uostalom, zašto bismo mi uopšte trebali očekivati pomoć od međunarodne zajednice za pitanja koja moramo isključivo rješavati sami? Stekli smo užasnu naviku da stalno iščekujemo pomoć ili rješenja spolja. S tom pogrešnom filozofijom moramo hitno prestati, jer ne samo da od te pomoći nema ništa već poprima tragikomičan karakter i postaje vrlo ozbiljan državni problem – rekao je Šoja za Srpskainfo.

Dodaje da bi za nas najbolje bilo da što pre shvatimo tri važne stvari:

Pročitajte još

– Prvo, međunarodna zajednica je nimalo slučajno ostavila u BiH državni i ustavni okvir kakav imamo i ona ga sigurno nikad neće mijenjati već će nas pustiti da ga promijenimo mi, ako se možemo dogovoriti. Ako to ne znamo uraditi, nikoga iz međunarodne zajednice to neće nimalo zabrinuti niti će se time baviti – smatra Šoja.

Nacionalni autizmi

Dodaje da već dugo u Briselu iz potpuno objektivnih razloga vlada nezvanični stav da ne računaju na Bosnu i Hercegovinu kao državu koja bi brzo mogla postati član Evropske unije. 

– S jedne strane, EU nije spremna za nova proširenja, a s druge strane mi to jednostavno ni po čemu ne zaslužujemo. Stoga je logično da istim onim bezbrojnim činovnicima u EU kojima se ne žuri s BiH  neće smetati što mi ne rješavamo probleme koje pomenuste, a prije svih pravosuđe. Treće, sve što očekujemo od drugih, moraćemo napraviti sami, razgovorima, dogovorima i kompromisima. Ako ne budemo sposobni da to uradimo, imaćemo što trenutno živimo: tri nacionalna autizma koja lebde jedni pored drugih bez dodira i koji zbog odsustva saradnje i koordinacije za opšte dobro održavaju oprez, nepovjerenje, zlonamjernost i primitivnu mržnju – smatra Šoja.

Da sami sebi prvo trebamo pomoći saglasan je i univerzitetski profesor i politički analitičar Slavo Kukić.

– Može vam cijeli svet željeti dobro, ali ako sami sebi ne želite dobro, ako ne preduzimate ništa da sami sebi pomognete i stanje promijenite na bolje, onda vam ne može pomoći ni bog ni car. To je jedna dimenzija, a druga je sljedeća: dobre želje svijeta u 21. vijeku su jako upitne. Svijet 21. vijeka je svijet najbanalnijih interesa i svaka pomoć drugom, posebno malima i nejakima, uvijek se pruža sračunato, zbog svojih interesa, ekonomskih, geopolitičkih – tvrdi Kukić.

Nezdrav ambijent

Objašnjava da se to jasno vidi po činjenicama da svako za BiH želi drugačje i u svom interesu.

– Hoće nam pomoći Amerika, EU, Rusija, ali te pomoći imaju potpuno suprotan predznak. Sad, vi se možeti svrstavati uz jedne ili druge, iako u suštini i jedni i drugu preko te pomoći pokušavaju realizovati vlastite interese. Ovdje i u svakoj drugoj tački zemaljske kugle – kaže Kukuć.

Navodi da su dobrodošle svačije lijepe želje i pomoć, ali ako sam ne znaš šta hoćeš i šta je garancija drugačijeg sutra, onda sve te po moći nisu bitne.

– Pogledajte samo posljednji i vrlo znakovit primjer: pola naše države se obradovalo pobjedi Džoa Bajdena, jer postoji ubjeđenje da će Bajden ili ukinuti Republiku Srpsku ili svrgnuti Milorada Dodika. To je s jedne strane djetinjasto, a s druge strane podlo, jer svjedoči o tome da vam neko s kim dijelite sudbinu ne misli dobro – smatra Šoja.

On zaključuje da se time direktno podrivaju temelji ove zemlje, jer se stvara nezdrav ambijent za bilo kakvu saradnju ili dogovor i ostaje samo prostor za otuđenost jednih od drugih.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu