Kultura

Strugar kao Stefan Nemanja: Čak i strane produkcije žele ovu sagu (FOTO)

U toku je snimanje dokumentarno igranog serijala "Sveto kraljevstvo" koji se bavi nastankom i usponom srpske srednjovijekovne države, sa posebnim fokusom na najznačajniju vladarsku dinastiju, Nemanjiće.

Snimanje serije "Sveto kraljevstvo"
FOTO: USTUPLJENE FOTOGRAFIJE

Za scenario i režiju dvanaest epizoda zadužen je Marko Savić, a premijera se očekuje ove jeseni.

– Sam naslov referiše na svojevrsni kuriozitet među evropskim vladarskim porodicama, a riječ je o činjenici da su svi vladari ove dinastije, osim cara Dušana, proglašeni za svece. Osnovna ideja jeste da se na moderan i atraktivan način predstavi naučno utemeljena priča o ličnostima i vremenu u kome su konstituisani srpska država, srpska crkva i srpska nacija, vremenu koje moramo sveobuhvatno i objektivno sagledati, kako bismo razumjeli horizonte sopstvenog kulturnog identiteta – priča Marko, piše Blic.

Snimanje igranog dijela “Svetog kraljevstva” je završeno prošle godine, a trenutno se radi na dokumentarnom.

Snimanje serije o Nemanjićima
FOTO: USTUPLJENE FOTOGRAFIJE

– Dovršavamo razgovore sa stručnim saradnicima. Ovaj dio materijala predstavlja skriveno blago serijala, budući da se pored najistaknutijih istoričara i arheologa, kao sagovornici pojavljuju i profesori sa najpoznatijih svjetskih univerziteta, poput Harvarda, Oksforda, Sorbone, Lomonosova, Hajdelberga… Inače, scenario sam pisao sam, ali u svakoj prilici moram da istaknem veliku stručnu podršku koju su mi sve vrijeme pružali dugogodišnji saradnici Dejan Radičević, Bojan Popović i prije svih stručni supervizor serije, Srđan Pirivatrić. Jedan dio igranih scena sniman je u studiju uz pomoć zelenih pozadina i posebnih LED ekrana, velikih dimenzija. Drugi dio sniman je u posebno konstruisanom „studiju na otvorenom“ gdje su vrlo ambiciozno rekonstruisane scene iz srednjovijekovnog života, zahvaljujući impozantnoj zelenoj pozadini visokoj 15 i dugačkoj 30 metara, specijalno kreiranoj za ovo snimanje. Posao koji je uradila grupa talentovanih ljudi predvođenih producentom Filipom Đorićem, direktorom serije Vladom Janjićem, korediteljem Lazarom Bodrožom, direktorom fotografije Urošem Stepićem, scenografom Snežanom Vujičić i kostimografom Petrom Fotez, predstavlja pravi mali podvig, a mora se istaći da su sav ovaj trud i lucidnost krunisani kompjuterski generisanim rekonstrukcijama davno prošle epohe zahvaljujući majstoru animacije Draganu Najdenovu. Kada su u pitanju igrane rekonstrukcije, treba pomenuti da smo najveću podršku dobili od Udruženja za očuvanje starih zanata i vještina “Bijeli orlovi”, te da bez njihovog znanja, iskustva i svakodnevnog sizifovskog angažovanja, ne bismo bili u mogućnosti da na ovakav način predstavimo srpski srednji vijek. Od Istorijskog muzeja Srbije dobili smo idealne rekonstrukcije srpskih srednjovijekovnih kruna, koje su značajno doprinijele autentičnom izgledu naših likova.

Zanimljivo je istaći da sama scena krunisanja cara Dušana nikada do sada nije filmski rekonstruisana, a ekipa je otišla i korak dalje. Pored snimljene scene koja se završava likovnom kompozicijom koja odgovara čuvenoj slici Paje Jovanovića, oni su napravili 3D rekonstrukciju ove slike, tako da će gledaoci prvi put imati priliku da “zarone” u prostor ispred Saborne crkve u Skoplju i uz pomoć novih tehnologija se nađu među istorijskim ličnostima koje su prisustvovale ovom velikom događaju.

U ovom projektu od profesionalnih glumaca učestvuje samo Petar Strugar koji tumači Stefana Nemanju.

Petar Strugar kao Stefan Nemanja
FOTO: USTUPLJENE FOTOGRAFIJE

– Igrane rekonstrukcije su zamišljene tako da u serijalu nema dijaloških scena, pa u realizaciji nismo imali potrebu za profesionalnim glumcima, što nam je dalo slobodu da započnemo dugotrajnu potragu za autentičnim i publici nepoznatim likovima koji bi prije svega svojim izgledom i držanjem, na što vjerniji način “oživjeli” poznate istorijske ličnosti. U jednom trenutku, trebalo je organizovati najam konja, profesionalnih jahača i prateće opreme, pa smo na sastanak pozvali Petra Strugara, znajući da se on vrlo ozbiljno bavi ovim stvarima. I mada je plan bio da u serijalu ne igraju poznati glumci, kada se Petar sa puštenom kosom i dugom bradom pojavio na vratima kancelarije, znali smo da pred nama stoji idealno rješenje za lik Stefana Nemanje. Ispostavilo se da smo napravili pravi izbor, budući da je Petar sa mnogo ljubavi i posvećenosti pristupio ovom projektu. Tako je sa jedne strane vrlo ubjedljivo tumačio kompleksan lik Stefana Nemanje, ali nam je jako mnogo pomogao i tokom snimanja komplikovanih masovnih scena. Petar je obučavao, organizovao i koordinisao jahače, a vrlo često i ljude koji nikada ranije nisu sjeli na konja, što bi bez njega bila nemoguća misija. Svi smo znali da je Petar dobar glumac, ali nas je podsjetio i koliko je dobar čovjek, koji i kao profesionalac i kao prijatelj ne izmiče pred ozbiljnim izazovima kakvih je na ovom snimanju bilo jako mnogo – ističe Savić.

Već sada ima nagovještaja da su čelnici kanala Histori zainteresovani za ovaj projekat.

– Najveći svjetski emiter dokumentarno-istorijskog programa Histori izrazio je ozbiljno interesovanje za naš projekat, pa je nakon inicijalnih razgovora i uvida u naš scenario, potvrđeno da su zainteresovani da ovaj serijal emituju i na globalnom nivou. RTS je sa svoje strane izrazio spremnost za saradnju sa ovim globalnim operaterom, pa će detalji o svemu biti dogovoreni između dvije medijske kuće. Iz dosadašnjih razgovora se može zaključiti da su sve strane više nego raspoložene i da će se priča o srpskoj srednjovijekovnoj državi naći pred gledaocima sa svih meridijana.

Reditelj otkriva i koji je igrani dio bio najkomplikovaniji za realizaciju.

– Svako ko je snimao scene sa konjima koje jašu teško oklopljeni ljudi, zna šta je kinematografski pakao, ali mi smo uložili velike napore da publici pružimo maksimum koji je u datim produkcionim okolnostima bilo moguće ostvariti, kako bi priča o srpskom srednjem vijeku bila vizuelno upečatljiva i zanimljiva gledaocima svih generacija.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu