Biznis

Švedska podrška za mala i srednja preduzeća u BiH

Upravljanje kvalitetom jedan je od osnovnih problema za firme koje se bave metalopreradom, te izvoze ili rade sa firmama čiji se proizvodi plasiraju na EU ili svjetsko tržište.

Švedska podrška za mala i srednja preduzeća u BiH
FOTO: RARS

Upravo tražeći rješenje za taj problem firma „Mag-mal“ iz Srebrenice, proizvođač alata za brizganje plastike, prijavila se ljetos za bespovratnu podršku firmama u sklopu drugog prošlogodišnjeg poziva projekta “Challenge to Change”, koji su u BiH uspostavili i finansiraju Švedska agencija za međunarodni razvoj i saradnju i Ambasada Švedske.

Prijavili smo se sa idejom uvođenja procesa povratnog inženjerstva i proizvodnog mjerenja kao ključnih tačaka za dalji proboj firme na regionalnom, EU i svjetskom tržištu. Ino kupci najčešće imaju zamjerke na krajnji proizvod, a koje se odnose na tačnost dobijenog komada odnosno alata, naročito kada su u pitanju tolerancije. Proizvod u mašinstvu se analizira i ispituje višestruko, naročito tolerancije. Potreba za ovim inovativnim procesom je više nego velika. Problem postizanja i poštovanja tolerancija prilikom izrade proizvoda u mašinskoj obradi je od krucijalnog značaja, kako za kupce tako i za proizvođače. Ovo se odnosi na sve vrste mašinske obrade, a naročito su važne tolerancije u automobilskoj industriji. U tom smislu „Mag-mal“, želeći da usavrši svoj proces kontrole kvaliteta proizvoda, planira nabavku „ATOS Triple Scan uređaja“. On spada u skenere treće generacije i jedan je od najboljih industrijskih skenera – objašnjava Slaviša Čanić, finansijski menadžer ovog preduzeća koje posluje od 2014. godine.

Pokrivena trećina troškova

Glavni kupci njihovih proizvoda su upravo iz oblasti autoindustrije, na koje odlazi 90 odsto proizvodnih kapaciteta.

– Prvenstveno se bavimo konstrukcijom i izradom alata za brizganje plastičnih dijelova, alata za plastično deformisanje lima i alata za izradu pakovanja za konditorske proizvode. Pored izrade alata, u našim pogonima se brizgaju pozicije za autoindustriju, elektroindustriju, građevinarstvo i industriju namještaja, a sve u skladu s propisima evropskih standarda i prema zahtjevima kupaca. Naši klijenti su trenutno iz BiH, Njemačke, Srbije, ali je planirano i dalje proširenje na tržište EU – kaže Čanić.

Jednokratna finansijska podrška iz „Challenge“ fonda pokriće 33 odsto troškova nabavke opreme, obuke za zaposlene i zapošljavanje šest novih radnika u sklopu ovog projekta.

– To je podrška za prevazilaženje nesigurnosti i rizika koje uključuju inovacije, istraživanje i razvoj. Projekat funkcioniše na principu kofinansiranja aktivnosti pri čemu firma finansira 67 odsto projektnih aktivnosti, a ostalo se finansira iz fonda – dodaje on.

Nova radna mjesta

Za ovu vrstu fonda saznali su posredstvom ljudi iz Republičke agencije za razvoj malih i srednjih preduzeća, te Sarajevske regionalne razvojne agencije SERDA, koji provode ovaj projekat.

Sertifikati za firme koje su dobile podršku u drugoj fazi projekta dodijeljeni su nedavno, a na poziv je podneseno ukupno 599 prijedloga projekata.

– Uslove drugog javnog poziva za dodjelu bespovratnih sredstava iz “Challenge to Change” projekta ispunila su ukupno 34 poslovna subjekta iz BiH. Za realizaciju je iz “Challenge” fonda izdvojeno 836.000 evra, dok je ukupna vrijednost predloženih projekata više od 2,4 miliona evra. Realizacijom ovih projekata obezbijeđeno je 222 novih radnih mjesta, dok će se uticati na zadržavanje 1.175 postojećih radnih mjesta – kaže Daliborka Gavrilović-Kujundžić iz RARS.

Od toga je 11 firmi iz Srpske, u kojima će biti obezbijeđeno 71 novo radno mjesto u oblastima ekologije, poljoprivrede, drvoprerade, industrije plastike, energetike i turizma.

Evaluacija

Među njima je i firma “Elektro tim” iz Banjaluke čiji je predstavnik Zoran Kiza istakao da se ideja koju su prijavili na ovaj poziv bazira na dugogodišnjem poslu – izradi novogodišnjih ukrasa.

– Ideja je da iskoristimo plastičnu ambalažu, koja se kod nas nalazi na svakom koraku i zagađuje okolinu, te da je iskoristimo tako što ćemo je reciklirati i djelimično koristiti za proizvodnju ukrasa – kaže on, dodajući da će se podrška koristiti za nabavku opreme i zapošljavanje novih radnika.

U sklopu prvog javnog poziva koji je realizovan prošle godine, bespovratna sredstva iz “Challenge” fonda u iznosu od 570.000 evra dobilo je 28 kompanija iz BiH i Švedske. Ukupna vrijednost njihovih projekata bila je oko dva miliona evra, čime je obezbijeđeno 96 novih radnih mjesta. Projektom je predviđeno ukupno pet javnih poziva, a u toku je evaluacija prijava pristiglih na treći poziv.

Maksimalan iznos 30.000 evra

“Challenge to Change” dostupan je mikro, malim i srednjim preduzećima iz cijele BiH, kao i malim i srednjim preduzećima iz Švedske koja imaju interes u BiH. Dostupan je i startapima koji imaju inovativne poslovne ideje, proizvode ili usluge koji mogu dovesti do povećanja broja zaposlenih, povećanja konkurentnosti i održivog društveno-ekonomskog razvoja u BiH.

Kompanije koje zadovolje uspostavljene kriterijume mogu se prijaviti za grant sredstva u maksimalnom iznosu do 30.000 evra, što predstavlja 50 odsto ukupne investicije.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu