Društvo

TAJNA NIKOLJDANSKE ČIZMICE Idilične priče o SVETITELJU raznježiće vas do suza

Sveti Nikola je jedan od najomiljenijih i najpopularnijih hrišćanskih svetaca, a praznik posvećen njemu, koji pravolavci slave upravo danas, zbog svečarske atmosfere koja ga prati, željno isčekuju i djeca i odrasli.

TAJNA NIKOLJDANSKE ČIZMICE Idilične priče o SVETITELJU raznježiće vas do suza
FOTO: PROFIMEDIA

Djeca se, naravno, najviše raduju poklonima, koje su jutros zatekli u svojim čizmicama ili u nikoljdanskim paketićima u obliku čarape. Odrasli su, opet, veseli, zbog dobrog društva i bogate posne trpeze, jer je Sveti Nikola jedna od najčešćih krsnih slava kod Srba pravoslavaca.

I dok polako privodimo kraju ovaj svečani dan, mnogi će se, vjerovatno zapitati: Zašto je baš Sveti Nikola, iako “pada” usred božićnjeg posta, tako česta slava? I otkud potiče običaj da se nikoljdanski pokloni za djecu ostavljaju baš u čizmicama ili čarapama?

Kad su slave u pitanju, odgovor je prilično jednostavan. Sveti Nikola, za života čuven po dobroti, postao je zaštitnik djece, pomoraca, djevojaka, siromaha, studenata, apotekara, pekara, ribara, zatvorenika, trgovaca, putnika… Upravo zato, mnoge su ga porodice, ali i sela i gradovi, uzeli za svog zaštitnika, pa i za krsnu slavu.

Kad su u pitanju djeca i nikoljdanske čizmice i čarape, postoje dvije legende, koje objašnjavaju ovaj običaj.

Po jednoj Sveti Nikola je želio da pomogne trima siromašnim, ali čestitim sestrama, djevojkama stasalim za udaju, kojima roditelji nisu mogli da obezbijede miraz. Zato je potajno, jednoj po jednoj ubacivao, kroz dimnjak, zlatnike. Kako su djevojke iznad ognjišta sušile svoje čarape, novac je upadao u njih, pa bi one, iznenađene, ujutru nalazile poklon na neočekivanom mjestu.

Druga legenda govori o siromašnoj, ali vrijednoj djeci, koja nisu imala ni igračaka ni slatkiša, čak ni dovoljno obuće. Kako je svaki dječak i djevojčica iz te priče, imao samo po jedan par čizmica, oni su ih dobro čuvali i vrijedno čistili, te uveče ostavljali uz prozor. Da bi nagradio dobre mališane, Sveti Nikola je, kaže legenda, onima koji najbolje očiste i izglancaju svoje čizmice u njih ostavljao drvene igračke, koje je sam pravio. Uvidjevši to, djeca su se takmičila ko će bolje očistiti obuću, pa su uskoro svi zaslužili pokolne. Po ovoj priči, kada je Sveti Nikola ostario, pa više nije mogao da pravi igračke, njegovu ulogu su preuzeli roditelji, jer im je bilo žao da se djeca razočaraju i ostanu bez poklona.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu