Digitalna Srpska

Teleskop Džejms Veb uzbunio astronome: Teorija velikog praska pada u vodu?

Neočekivani novi podaci sa novog svemirskog teleskopa uzbunili su astronome.

Teleskop Džejms Veb uzbunio astronome: Teorija velikog praska pada u vodu?
FOTO: NASA/ANN FILED/EPA

Slike koje stižu sa “Džejmsa Veba” izazivaju strahopoštovanje, ali za većinu profesionalnih astronoma i kosmologa one su veoma iznenađujuće kako je ukazao fizičar Erik Lerner, “uopšte nisu ono što je predviđala teorija”.

– U poplavi tehničkih astronomskih radova objavljenih onlajn od 12. jula, autori iznova i iznova izvještavaju da slike pokazuju iznenađujuće mnogo galaksija, galaksije su iznenađujuće glatke, iznenađujuće male i iznenađujuće stare. Gomila iznenađenja i to ne nužno prijatnih. Naslov jednog rada započinje otvorenim povikom: “Panika!” – naveo je Lerner, preneo je Majndmeders.ai.

FOTO: NASA/SCREENSHOT
FOTO: NASA/SCREENSHOT

On je istakao da ti radovi, međutim, ne govore zašto tačno slike sa “Veba” unose “paniku” među kosmologe i koja su to teorijska predviđanja kojima su one suprotstavljene.

Lerner, predsednik i glavni naučnik LPPFusion i autor knjige “Veliki prasak se nikad nije dogodio” iz 1992, nedavno je istakao da su snimci sa “Veba” kontradiktorni hipotezi o “big bengu”, koja govori da je univerzum počeo da se širi od pre 14 milijardi godina, preneo je Iai.tv.

Kontradiktorne slike

– Istina o kojoj ti radovi ne izveštavaju je da je hipoteza, kojoj su slike sa “Veba” očigledno i stalno kontradiktorne, hipoteza o Velikom prasku da je univerzum počeo pre 14 milijardi godina u nevjerovatno vrelom gustom stanju i da se od tada širi. S obzirom na to da je hipotezu od tada kao neupitnu istinu decenijama branila velika većina kosmoloških teoretičara, novi podaci izazivaju paniku kod tih teoretičara – naveo je Lerner.

Elison Kirkpatrik, astronom Univerziteta Kanzas u Lovrensu, rekla je da je ovo pitanje drži budnom noću.

FOTO: NASA/EPA
FOTO: NASA/EPA

– Zatičem sebe kako ležim budna u tri ujutro i pitam se da li je sve što sam uradila pogrešno – rekla je ona.

Iako o tome obično ne slušamo, postoji nezadovoljstvo standardnim modelom koji počinje sa Velikim praskom, još otkako ga je prvi put predložio Žorž Lemetr prije skoro jednog vijeka. Ali, niko nije očekivao da će “Džejms Veb” da doprinese ovoj debati.

Kako ukazuje Majndmeters.ai, iako je Lerner autor knjige “Veliki prasak se nikad nije dogodio” što ga čini zainteresovanom stranom, to ne znači da nije u pravu. On će govoriti na festivalu HTLGI koji se održava u Londonu od 17-18. septembra i kao učesnik debate na temu kosmologije.

Iako uspešna, teorija Velikog praska ne objašnjava neke fenomene koje vidimo u svemiru, uključujući njegovu uniformnost i činjenicu da je ravan. Ali, teorija inflacije koju je 1980. predstavio Alan Gut tumači ove probleme i danas važi za najprihvaćenije tumačenje rane faze razvoja svemira.

Pitanje beskonačnosti

Predstojeća debata, u kojoj pored Lernera učestvuju filozof nauke Bjorn Ekeberg i astrofizičar sa Jejla Prijamvada Natarajan, zasnovana je na sljedećem: teorija o Velikom prasku krucijalno zavisi od hipoteze “inflacije”, da se na početku univerzum širio brže od brzine svetlosti.

Ali, eksperimenti nisu uspjeli da pruže dokaze o kosmičkoj inflaciji i od početka je teorija bila opterećena zagonetkama. Sada je i jedan od njenih osnivača, Pol Stajnhard, osudio teoriju kao pogrešnu i “naučno besmislenu”, prenosi Majndmeters.ai.

Portal ukazuje da se ponekad otvara i pitanje da li je univerzum oduvijek postojao. Problem u vezi toga je sljedeći: ako je univerzum postojao beskonačno, sve što bi se moglo dogoditi je moralo da se već dogodi beskonačan broj puta, uključujući to da mi ne postojimo i da nikad nismo. Ali, mi znamo da postojimo. Stoga možemo da pretpostavimo da je univerzum imao svoj početak, ali smo manje sigurni kako se to dogodilo, piše Blic.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu