Politika

"To je bila najava šta im se sprema" Nuždić poručio da 1. mart Srbe asocira isključivo na početak rata

Vršilac dužnosti direktora Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Viktor Nuždić izjavio je da 1. mart Srbe asocira isključivo na početak rata i ubistvo srpskog svata u Sarajevu, te istakao da je praznovanje datuma iz prošlosti u BiH nešto oko čega će uvijek biti sporenja, pogotovo kada se ima na umu stalno negiranje sistemskih ratnih zločina nad Srbima.

Viktor Nudžić
FOTO: TVK3/YOUTUBE/SCREENSHOT

Ubistvo srpskog svata, kao i događaji koji su mu prethodili, bili su svojevrsna najava Srbima šta im se sprema u `multietničkoj BiH` i Sarajevu, rekao je Nuždić.

Prema njegovim riječima, taj dan će Srbima ostati u sjećanju i kao drugi dan nelegalnog referenduma, čijoj odluci o raspisivanju je, takođe, prethodilo potpuno ignorisanje stavova jednog naroda.

– Praznovanje datuma iz prošlosti u BiH, a samim tim i različito viđenje događaja koji su se desili tokom tragičnog sukoba u regionu tokom devedesetih godina prošlog vijeka, jeste nešto oko čega će se uvijek sporiti. Pogotovo kada se ima na umu stalno negiranje sistemskih zločina počinjenih nad Srbima tokom rata i njihovo svođenje na sporadične incidente – istakao je Nuždić.

Pročitajte još

On je podsjetio da je među onima koji su se prvi našli na meti zagovarača nezavisne i suverene BiH bio policajac Pero Petrović, koji je 4. aprila ubijen hicima iz neposredne blizine u Policijskoj stanici Novo Sarajevo, samo zato što je Srbin.

– Potom su uslijedila ubistva zarobljenih pripadnika JNA u Velikom parku, napadi na kolonu JNA u Dobrovoljačkoj ulici. Nakon događaja na Baščaršiji na meti `novog sistema`, prije svih, našli su se viđeniji Srbi – istakao je Nuždić.

On je napomenuo da, iako postoje fotografije snimljene policijskim aparatom na mjestu egzekucije sarajevskog muzičara Slobodana Samardžića, njegovi posmrtni ostaci ni do danas nisu pronađeni, nakon što je 14. maja 1992. godine, sa dvoje komšija Srba odveden iz stana i ubijen.

– Doktor Milutin Najdanović, već dva puta odvođen i mučen, treći put se nije vratio kući. Ubijen je 14. avgusta 1992. godine – istakao je Nuždić.

On je napomenuo da je u Sarajevu tokom ratnih godina postojalo više od dvije stotina mjesta zatočenja za Srbe, iz kojih se mnogobrojni nikada nisu vratili, itičući da je logor “Silos” u Tarčinu zatvoren je 27. januara 1996. godine, dva mjeseca nakon što je Dejtonskim mirovnim sporazumom definisano raspuštanje svih logora.

– Istorijska činjenica je i to da se početkom marta obilježava godišnjica egzodusa Srba iz Sarajeva 1996. godine. Rat je počeo ubistvom srpskog svata u Sarajevu, a nedugo nakon parafa na Dejton, vođeni onim što se desilo njihovim sunarodnicima, Srbi su napustili vijekovna ognjišta – naveo je Nuždić.

U dijelu Federacije BiH sa većinskim bošnjačkim stanovništvom 1. mart se obilježava kao takozvani dan nezavisnosti BiH, jer je tada održan nelegalni referendum o nezavisnosti i otcjepljenju BiH od SFRJ.

Ovaj tragični datum u Republici Srpskoj se ne praznuje, već 21. novembar – dan kada je u američkoj vazduhopolovnoj bazi Rajt Peterson kod Dejtona parafiran Opšti okvirni sporazum za mir u BiH koji je obilježio kraj građanskog rata u BiH.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu