Društvo

"To je borba za život čak 40 ljudi" Trebinjski anesteziolog dr Stanko Buha poručio da ne budimo više "COVIDIOTI"

Pomoćnik  direktora trebinjske bolnice za medicinska pitanja Stanko Buha pozvao je danas na zvaničnoj  fejsbuk stranici trebinjske bolnice sugrađane da prestanu da se bave teorijama zavjere i da poštuju preporuke stručnih osoba jer oni ipak znaju malo više.

"To je borba za život čak 40 ljudi" Trebinjski  anesteziolog dr Stanko Buha poručio da ne budimo više "COVIDIOTI"
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

  Danas brojimo čak 40 hospitalizovanih pacijenata oboljelih od virusa SARS-CoV-2, dok je, primjera radi, 24. februara taj broj iznosio 11 pacijenata. U prevodu, to je borba za život čak 40 ljudi, uglavnom starije životne dobi, no zabrinjavajuća je činjenica da se u posljednjih nekoliko dana javljaju i ljudi mlađe životne dobi.

Prema riječima dr Buhe  pacijenti se uglavnom javljaju sa teškim kliničkim slikama.

– Činjenica je da danas imamo tri četvrtine pacijenata na kiseoničkoj terapiji  i to uglavnom na velikim dozama. Sada imamo više pacijenata na kiseoničkoj terapiji nego kada smo imali više od 100 hospitalizovanih pacijenata oboljelih od virusa korona – naveo je on. 

📍 [Dr Stanko Buha: „Ne budimo više COVIDIOTI“]Danas brojimo čak 40 hospitalizovanih pacijenata oboljelih od virusa…

Posted by JZU Bolnica Trebinje on Thursday, March 11, 2021

Prema njegovim riječima, nijedan pacijent koji se javio u prvih četiri do pet dana od početka simptoma nije razvio tešku kliničku sliku, ali  kada se zakasni sa terapijom onda je to kobno po pacijenta.

– Efekat bilo kakve terapijske procedure imamo samo ako počne da se primjenjuje odmah, poslije sedam  dana je uzaludno. Neinvazivni respirator je izuzetno teško podnošljiv za pacijenta i koristi se samo za one koji su životno ugroženi, a kojih, nadamo se, nećemo imati nikako ili makar u malom broju – kaže je pomoćnik direktora trebinjske bolnice za medicinska pitanja u svom fejsbuk postu, gdje je svima poručio da ne budu “covidioti”.

On dodaje da je najteže je kad umire neko mlad, a zdravstvenim radnicima u Trebinju je bilo jako teško kada su od posljedica zaraze koronom izgubili svoju koleginicu.

– Kada imaš pred sobom konkretnog pacijenta onda više nije važno ni da li je virus napravljen u laboratoriji, ili da li vakcina pomaže, da li se taj pacijent ponašao prema preporukama ili nije, gdje se zarazio . Imaš samo zadatak da mu pomogneš – ističe dr Buha.

On dodaje da  rad sa pacijentima sa teškim kliničkim slikama ima i svoje svijetle strane, a to je kada se neko poslije dugotrajne borbe oporavi, pogotvo ako se oporavi bez velikih posljedica.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu