Svijet

TRAJE BITKA ZA AFRIKU Lavrov obilazi "pola" kontinenta i nudi oružje, Zapad šalje svoje izaslanike

Lideri brojnih afričkih država, poput Republike Južne Afrike, s neskrivenom sklonošću gledaju prema Moskvi.

TRAJE BITKA ZA AFRIKU Lavrov obilazi "pola" kontinenta i nudi oružje, Zapad šalje svoje izaslanike
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Afrika je najmlađi kontinent, ali duboko nejedinstven.  Na sjeveru, do ekvatora, dio je geopolitičkog prostora MENA (Srednji istok i sjeverna Afrika), primarno arapski koji je sastavni dio evroazijskog prostora, onoga koji određuje prevlast u svijetu.

Južni dio, “crna Afrika”, ima manji uticaj na globalna zbivanja, ali je bogat sirovinama.

Teškoće s kojima se Afrika suočava precizno ocrtava podatak da niti jedna država s tog kontinenta nije članica grupe G20 na koje otpada oko 80 odsto globalnog BDP.

I Arapska liga

Ruski ministar inostranih poslova Sergej Lavrov stigao je u posjetu Africi koji je počeo u Egiptu.

Jake su veze još iz doba Sovjetskog Saveza, a Moskva mora objasniti Kairu da jačanje veza s Islamskom Republikom Iran ne ide na štetu odnosa s arapskim zemljama, niti da će raditi na jačanju nuklearnog programa vlade u Teheranu.

FOTO: 
LIONEL BONAVENTURE / POOL/EPA
FOTO: LIONEL BONAVENTURE / POOL/EPA

Za to će imati priliku pred Arapskom ligom. Tu je i pitanje žita koje Egipat nasušno treba, ali i pokušaj da se sazna što je predsjednik Abdel Fatah al-Sisi razgovarao s američkim predsjednikom Džozefom Bajdenom. Nakon toga će u Republiku Kongo. Veze su čvrste i duge, od 1964. godine, a glavne bi teme trebale biti uran i nafta. Put zatim Lavrova vodi u Ugandu, koja je pogoršala odnose sa zapadnim zemljama, i konačno stiže u Etiopiju.

Moćna afrička ekonomija koja se utapa u lokalnom ratu u kojem se koristi rusko oružje na svim stranama. Ondje je, nakon svrgavanja s vlasti i likvidacije cara Haila Selasija na vlast došao Mengistu Haile Mariam, diktator koji se oslanjao na sovjetsku vlast i modele represije.

Posjeta  ima i širi kontekst koji je Lavrov objasnio u tekstu u vodećim novinama četiriju država.

Pročitajte još

U tekstu ni riječju ne spominje da Rusija vodi rat u Ukrajini, ne govori se čak ni o “specijalnoj vojnoj operaciji”. Ali, napada Zapad da je odgovoran za probleme s izvozom žita i vještačnog đubriv, ne navodeći da niti jedno, niti drugo nije pod sankcijama.

Nema ograničenja Naša zemlja, koja se nije okaljala krvavim zločinima kolonijalizma, uvijek je iskreno podržavala Afrikance u njihovoj borbi za oslobođenje od kolonijalnog ugnjetavanja – piše Lavrov.

Poruka je jasna – okrenite leđa Zapadu koji je dugo bio kolonijalni ugnjetavač, približite se Rusiji (i Narodnoj Republici Kini) u formiranju novog globalnog poretka.

Nakon prošlogodišnjeg državnog udara u Burkini Faso na ulicama su javno pozivali Rusiju.

 I lideri brojnih afričkih država, pa i (još donekle) demokratskih, poput Republike Južne Afrike, s neskrivenom sklonošću gledaju prema Moskvi. Koja nudi oružje, a ne postavlja vladavinu prava kao uslov za saradnju. I nisu osudili aktivnosti Rusije u Ukrajini.

U Africi se često čuje da je Zapad mirno gledao (i poticao) ratove u Africi, a sad kad je izbio u Evropi, traži da ih Afrika osudi. Generalno se zalažemo za uspostavljanje efikasnog finansijskog sistema koji je otporan na potencijalni utiecaj neprijateljskih država –  kaže Lavrov, potvrđujući da nije riječ samo o stvaranju ideološkog protivzapadnog saveza, nego i operaciji odbacivanja dolara – i evra, piše – kao globalnih sredstava plaćanja. Zapad ne sjedi prekriženih ruku: francuski predsjednik Emanuel Markonu ponedjeljak stiže u posjet Zapadnoj Africi, a Majk Hamer, posebni američki izaslanik za Rog Afrike, dolazi u Egipat pa ide u UAE i Etiopiju. Bitka za Afriku traje, prenosi Jutarnji list.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu