Društvo

“TRIPUT DOLAZILA” Momak djevojke (27) preminule od gripa krivi ljekare Hitne pomoći

Igor Stamenković, momak Nevene Margetić (27) iz Niša koja je preminula juče od posljedica gripa tipa AH1N1 kaže da smatra da su ljekari niške Hitne pomoći napravili propust jer je nisu na vrijeme uputili na pulmologiju, već tek nakon četvrtog dolaska, poslije nekoliko dana kada joj se stanje već pogoršalo.

“TRIPUT DOLAZILA” Momak djevojke (27) preminule od gripa krivi ljekare Hitne pomoći
FOTO: FACEBOOK/PRIVATNA ARHIVA

Direktor Zavoda za hitnu medicdinsku pomoć u Nišu Slavoljub Živadinović, pak, smatra da su ljekari ove ustanove postupali stručno i po propisima, a da je pacijentkinja poslije prvog dolaska, trebalo da se sutradan javi svom izabranom ljekaru, a ne da nastavi da narednih dana dolazi u Hitnu pomoć.

Nevena je po Igorovim riječima prve simptome ozbiljne respiratorne infekcije dobila 19. januara povišenu temperaturu i gušenje, nakon čega su se prvi put javili na pregled u Zavod za hitnu medicinsku pomoć u Nišu.

– Ljekar je u Hitnoj pomoći pregledao, nakon toga prepisao lijek “paracetamol” i poslao kući. Pošto je njoj bivalo sve gore, sutradan smo opet došli u Hitnu pomoć na pregled, a kako se stanje nije poboljšavalo, javili smo se i 21. januara, ali smo i tada dobili istu terapiju. Poslije dva dana opet smo se javili u Hitnu pomoć jer joj se stanje pogoršavalo, tada je već bilo dosta loše. Disala je teško, bila je kritično. Tek kada smo četvrti put došli u Hitnu pomoć, njihovim sanitetom Nevena je odvezena na Kliniku za pulmologiju, gdje su doktori maksimalno brzo reagovali. Odatle je upućena na Infektivnu kliniku – ističe Stamenković.

Pročitajte još

On napominje da nikakve zamjerke nema na rad ljekara Klinike za pulmologiju i Infektivne klinike, jer su dali sve od sebe da pokušaju da spasu Nevenu, ali je nažalost preminula.

– Da su joj u Hitnoj pomoći dali uput odmah poslije prvog dolaska, do svega ovoga možda ne bi došlo – smatra Igor.

Direktor Hitne pomoći Slavoljub Živadinović objašnjava da nema propusta u postupanju ljekara Hitne pomoći.

– U trenutku kada se prvi put pacijentkinja javila u hitnu pomoć, ona nije bila ugrožena. Dobila je prvu pomoć, znači trebalo je da se javi sutradan svom izabranom ljekaru, a ne da i narednih dana nastavi da dolazi u Hitnu pomoć. Tamo bi joj on možda dao uput za laboratoriju, dijagnostiku… Mi u Hitnoj nemamo ni rendgen aparate, ni laboratorije kao Dom zdravlja. Što se tiče stručnosti, nema dileme oko toga da ljekar Hitne pomoći nije napravio stručnu grešku. Poslije posjete Hitnoj pomoći, vi ste u obavezi da se javite izabranom ljekaru – naglašava Živadinović.

On objašnjava da je niška Hitna pomoć prva u Srbiji počela da radi procenu stepena hitnosti.

– Urgentni slučajevi se zbrinjavaju odmah u ambulanti. Analizom smo utvrdili da je od svih pacijenata koji dođu oko 5 odsto hitno a 2,5 odsto urgentno. Ti urgentni se zbrinjavaju odmah bez ikakvog odlaganja – objašnjava Živadinović.

Kako je Blic pisao, Direktor Infektivne klinike prof. dr Miodrag Vrbić rekao je da je smrt pacijentkinje nastupila usljed respiratorne insufincijencije, odnosno jer je zbog gripa došlo do otkazivanja rada pluća. Pacijentkinja nije bila hronični bolesnik i grip je bio laboratorijski potvrđen. Prema riječima Vrbića, na Infektivnoj klinici nalazi se još sedam pacijenata oboljelih od gripa AH1N1 koji su priključeni na mašine za disanje.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu