Banjaluka

U KORAK SA VREMENOM Tehnička škola Banjaluka “proizvodi” kadar za privredu Srpske

Tehnička škola u Banjaluci, najveća po broju učenika u Republici Srpskoj, u 2023. godini može da se pohvali napretkom i približavanju trendovima modernog školovanja koje podrazumijeva “izbacivanje” na tržište rada gotov kadar.

Učenici Tehničke škole Banjaluka
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Zahvaljujući projektima i donacijama, te podršci Vlade Republike Srpske profesori i učenici ove škole sada imaju neuporedivo bolje uslove za rad i sticanje znanja, a direktor Vladimir Kuvalja ponosan je na urađeno u posljednjih desetak mjeseci.

– Kada sam došao na mjesto direktora nisam čekao pomoć grada i institucija već sam uz pomoć prijatelja i privrednika odlučio da pokrenem školu sa mrtve tačke. Kao dugogodišnjem profesoru bilo mi je jasno da ću sa timom ljudi, mojih kolega, imati pune ruke posla, ali smo bili odlučni i već sada kada se okrenemo iza sebe imamo šta da vidimo. Za deset mjeseci uspjeli smo da skupimo oko 340.000 KM donacija, naravno ne u novcu, već u opremi, te radovima na obnovi infrastrukture. Putem projekta resornog ministarstva uspjeli smo da obnovimo i kabinete – rekao je Kuvalja.

Pročitajte još

Školu ne čine zidovi, već učenici i profesori, naglašava Kuvalja i dodaje da se tim vodi od prvog dana mandata.

– Svjesi smo da su naši đaci budući nosioci privrede Srpske i moramo da im omogućimo najbolje uslove. Oni su u fokusu našeg djelovanja i minimo sve da im odmogućimo sve što im je potrebno. Činjenica da je odnos professor-učenik mnogo bolji potvrđuje i smanjen broj izostanaka, kao i dodatnih aktivnosti kojima svi sa azdovoljstvom pristupaju. Osnovali smo i našu auto školu u kojoj učenici za sada mogu da polažu teorijski dio ispita. Sve škole u okruženju imaju auto školu, pa ćemo i mi vrlo brzo zaokružiti ovu priču – naglasio je Kuvalja.

Željka Stojičić, Vladimir Kuvalja, Ljubo Ninković
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Učenici sada vide da ne žive u “prošlim vremenima” i mnogo više su zainteresovni za rad. Shvataju značaj obrazovanja za dalji razvoj jer su postali svjesni da nakon završetka školovanja mogu vrlo brzo da nađu posao koji je i pristojno plaćen, govori profesor mašinske grupe predmeta Dragoljub Savić.

– Savremene CNC mašine su postale realnost i u našem okruženju tako da i mi kao škola smo zadovoljni što možemo da pratimo trendove u proizvodnji. Korištenje i rad sa savremenim mašinama olakšava rad nastavnika, učenici su promijenili odnos prema nastavi, a samim tim se postižu bolji rezultati u procesu obrazovanja. Dolaskom nove uprave pojavila se nova pozitivna energija koja se prenijela na sve zaposlene u školi. U školi se na svakom koraku vidi da se nešto dešava i sve to jako pozitivno djeluje na zaposlene i na učenike. Energija koju ima novo rukovodstvo se prenosi na sve tako da se nadam da ćemo nastaviti u ovom ritmu dok od naše škole ne napravimo jedan regionalni obrazovni centar jer mi imamo mogućnosti za tako nešto – naglasio je Savić.

Kabinet Tehničke škole Banjaluka
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Kako je škola prošla projekat kod jedne međunarodne organizacije vrijedan više od million maraka, uslovi za sve pod ovim krovom biće uskoro još bolji.

– Potpisaćemo ugovor za nekoliko i nabaviti najsavremenije CNC mašine. Na ovaj način dobićemo mogućnost da pokrenemo proizvodnju dijelova za automobile i druge mašine. Ugovori sa poznatim kompanijama već su na stolu, tako da idemo ka cilju koji smo zacrtali – da što prije obezbijedimo samofinanasiranje. Najvažnije je naravno da iškolujemo gotove kadrove za privredu Srpske. Trenutno više od 500 djece obavlja praksu u određenim firmama, a nama je cilj da pratimo trend modernih kompanija unutar škole kada su u pitanju mašine. Imamo zanimanja koja su jako popularna, a i plate u ovoj grani privrede su vrlo pristojne. To je put kojim idemo, jer je bogatstvo da svršeni učenici ostanu u Republici Srpskoj i zasnivaju porodice – zaključio je Kuvalja.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu