Kultura

U ponudi i čuvena "Vinčanska dama": Ilegalna trgovina arheološkim naslijeđem uzela maha (FOTO)

Arheološki lokalitet Vinča s vremena na vrijeme dođe u žižu interesovanja jer se na internetu prodaju figurine koje bi trebalo da budu kulturno nasljeđe.

U ponudi i čuvena "Vinčanska dama": Ilegalna trgovina arheološkim naslijeđem uzela maha (FOTO)
FOTO: ALEKSANDAR DIMITRIJEVIĆ / RAS SRBIJA

Ovih dana su se ponovo na sajtu eBay pojavile figurice za koje preprodavci tvrde da datiraju još iz neolita i da su pronađene u Vinči.

Tako za nešto manje od 200 evra, a sa nalogom za kupovinu na ovom sajtu, nečija dnevna ili radna soba može da postane bogatija za figuricu za koju se tvrdi da je stara više od četiri milenijuma.

Naravno, pretpostavlja se da se radi o replikama vrednih figurina pa tako prodavac iz Njemačke nudi čuvenu “Vinčansku damu” kao raritetnu dekorativnu figuru. Na ponuđenim fotografijama i laik može vidjeti da nije u pitanju original jednog od najpoznatijih nalaza vinčanske kulture koji se inače nalazi u Arheološkoj zbirci Filozofskog fakulteta u Beogradu. Ipak prodavac ne navodi da je u pitanju replika.

6500-year-old figurine named “Lady of Vinča”, one of the most beautiful examples of prehistoric art from the territory…

Posted by ArcheoSerbia on Monday, January 13, 2020

Druga figurina za koju piše da je replika ima i utisnut pečat “Kopija Muzeja KiM” i njena početna cijena je 40 dolara. Međutim, nije rijetkost da se u prodaji nađu i originali jer na crnom tržištu postoje kanali preko kojih se može kupiti nešto što je apsolutno autentično.

Kako navode iz jednog domaćeg sajta za aukcijsku onlajn trgovinu, za takve stvari postoji dosta plagijata, i za neke stvari se ne može stopostotno utvrditi da li je su u pitanju plagijati ili ne.

Nedavno se takođe pojavilo na desetine figurina koje datiraju još iz neolita, odnosno između 5000 i 4000 godina prije nove ere, a koje su navodno pronađene u Srbiji, dobar dio na vinčanskom lokalitetu Pločnik kod Prokuplja, i mogu se za nekoliko hiljada dolara kupiti na sajtu aukcijske kuće “Sotheby”.

Ovi predmeti bi trebali da prođu procjenu eksperata utvrđuju da li je riječ o originalu, da bi ga uvrstili u aukcijski katalog. Njihovu originalnost i porijeklo naši stručnjaci ne mogu da potvrde sa slika na sajtu, ali ne isključuju mogućnost da su i sa ovih prostora.

– Sve je to teško dokazivo, između ostalog te figure i ne mora da su sa naših prostora, što naravno ne znači da nisu. Koliko sam ja vidio, u opisu tih figura piše Vinča Pločnik, što može da označava period, a ne lokalitet. Tu nastaje problem, jer mi sve i da želimo da tražimo povraćaj, aukcijska kuća koja prodaje gleda da se pokrije papirima, pa tamo piše da se figure prodaju iz neke privatne kolekcije, da su vlasnici promijenjeni i da novi vlasnik to želi da proda – kaže za “Južne vesti” Adam Crnobrnja, predsjednik Srpskog arheološkog društva. On dodaje da institucije nemaju uvid u ilegalnu trgovinu tih predmeta i teško je znati šta je sve iznijeto iz zemlje.

– Neko to iskopa negdje, uspije da prokrijumčari preko granice i to proda u inostranstvu. Najveći problem je spriječiti krađu i nelegalna iskopavanja sa lokaliteta, a kada se to desi i iznese iz zemlje, teško se to vraća – ističe Crnobrnja.

Takođe jedan od velikih problema jeste što su decenijama unazad naši bogati lokaliteti veoma ugroženi, jer nisu adekvatno obezbijeđeni pa nije tajna da je Srbija zbog svog arheološkog blaga odavno vrlo atraktivna destinacija za kriminalne grupe i lažne arheologe koji nelegalno iskopavaju i trguju opljačkanim starinama.

Inače, po Zakonu o kulturnim dobrima Republike Srbije definisano je ko smije da radi arheološka istraživanja i pod kojim uslovima. To su institucije zaštite – muzeji i zavodi; dva fakulteta koji imaju odjeljenje za arheologiju – Filozofski fakultet u Beogradu i Novom Sadu; Arheološki institut i još nekoliko instituta, prenosi Blic.

– Da bismo vršili bilo kakva arheološka istraživanja, čak i bez iskopavanja, na primjer, geofizičku prospekciju terena, i za to je potrebna dozvola, i to dozvola Ministarstva kulture i informisanja. Međutim, u praksi se pokazalo da ni policija u svim dijelovima Srbije nije upoznata sa tim ko može da vrši arheološka istraživanja. Inače, zakon to definiše kao krivično djelo. Ako bilo kakva neovlašćena arheološka istraživanja vršite bilo gdje, kazna je od šest meseci do tri godine zatvora, a ako se to radi na kulturnom dobru, onda je kazna od jedne do pet godina – naglašava Adam Crnobrnja za RTS. On objašnjava za kriminalne grupe za pronalaženje arheološkog blaga ne koriste se samo metal detektore već se dešava se i da prekopavaju čitave arheološke lokalitete tako da se na tržištu pojavljuju i glinene vinčanske figurine.

– Na taj način oni vam odnose vašu prošlost. Kradu vam od mogućnosti pravljenja nekog budućeg identiteta. A sa druge strane, odnose vam i ekonomsku dobit. Kada ovi predmeti stignu do aukcija to donosi dobit nekoj drugoj državi – zaključuje Crnobrnja.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu