Politika

Umijeće (ne)mogućeg: Može li se BiH vratiti na dejtonska podešavanja

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik poručio je ponovo da će BiH morati da se vrati na dejtonsko podešavanje i da Srpska ne želi ništa drugo osim ono što joj je dato tim međunarodnim mirovnim sporazumom i ono što piše u Ustavu BiH.

potpisivanje dejtonskog mirovnog sporazuma
FOTO: O KANAL/YOUTUBE/ SCREENSHOT

Ali ako ćete nam to i dalje oduzimati, naravno da ćemo se boriti politički. Kako misle donositi odluke na nivou BiH ako nema nas iz Srpske? Zašto misle da mi moramo da glasamo za ono što oni predlažu, napisao je Dodik na društvenim mrežama.

I nije ovo prvi put da Dodik tako nešto izjavljuje. Pozivi na povratak na “izvorni” Dejton, ili fabrička podešavanja, traju već duže vrijeme od strane rukovodstva Srpske, ali s druge strane u tome nemaju podršku političkih partnera iz Federacije BiH.

Put do izvornog Dejtona

Svaki nagoveštaj da bi Srpska mogla da vrati neke od ranije prenesenih nadležnosti na nivo BiH, u Federaciji se tumači kao udar na Bosnu i Hercegovinu, a slično se tumači i u većem dijelu međunarodne zajednice.

Može li se Bosna i Hercegovina poslije svih prenesenih nadležnosti vratiti na izvorni Dejton i pod kojim uslovima?

Politička analitičarka Tanja Topić smatra da je tako nešto nemoguće u sadašnjim uslovima.

Tanja Topić
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Ona ističe da bi to bilo moguće kada bi sve tri strane u BiH sjele i dogovorile se da se vratimo 28 godina unazad.

– Kada bi sjeli i rekli, poništavamo sve što se radilo u proteklih 28 godina i krećemo ispočetka, tada bi povratak na izvorni Dejton bio moguć. Sve ostalo je nemoguća misija – kaže Topićeva za Srpskainfo.

Švedski sto

Dodaje da postoji suštinski problem u cijeloj priči, a to je da se Dejtonu pristupa vrlo selektivno.

Pročitajte još

Topićeva kaže da sve strane u BiH uzimaju iz Dejtona samo ono što njima odgovara.

– Odnose se prema Dejtonu kao prema švedskom stolu. Uzećemo ovo jer nam to odgovara, a ono nećemo. Isto tako je i sa zahtjevom da se sve vrati na fabričke postavke. Tu možemo isto da vidimo jako selektivan pristup – ističe Topićeva.

Ona kaže da je tačno da su urađene brojne izmjene u odnosu na izvorni Dejtonski sporazum, ali su one rađene mahom uz saglasnost svih političkih aktera koji su u tim trenucima participirali u vlasti. Čak i one odluke koje su nametnute, kako ističe Topićeva, kasnije su potvrđene u Parlamentarnoj skupštini BiH.

Iz tog razloga je vraćanje na izvorni Dejton, dodaje ona, nemoguće bez saglasnosti oba entiteta, odnosno sva tri naroda u BiH, a koje u ovom trenutku ne postoji.

– Dejtonski sporazum je zaustavio rat i normalno je da se zemlja morala dalje razvijati i graditi, pa su se dodavale one institucije koje su nedostajale da bi BiH dobila kompetencije koje država mora da ima. Nekada je to rađeno nametanjem odluka, ali su sve te odluke dobile jednu vrstu blagoslova političkih aktera koji su participirali u vlasti – napominje Topićeva.

Navodi da postoji jedna vrsta protivrječnosti kod političara u BiH, a to je da sa jedne strane tvrde da se zalažu za evropski put, a sa druge strane ne razumiju da je sasvim sigurno da zemlja na taj način na koji je izvorno konstituisana u Dejtonu ne može postati članica EU.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu