Društvo

Unaprijeđenje njihovog položaja: Natalija Trivić najavila uključenje djece sa smetnjama u razvoju u vrtiće

Uključivanje djece sa smetnjama u razvoju u predškolske ustanove je jedan od strateških ciljeva Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske budući da studije pokazuju da je efekat predškolskih intervencija veći kod djece iz socijalno ugroženih kategorija, a naročito djece sa smetnjama u razvoju, rekla je resorni ministar Natalija Trivić.

Unaprijeđenje njihovog položaja: Natalija Trivić najavila uključenje djece sa smetnjama u razvoju u vrtiće
FOTO: SRPSKAINFO

Trivićeva je naglasila da Ministarstvo sprovodi kontinuirane aktivnosti s ciljem obezbjeđivanja neophodnih uslova za nesmetano pohađanje programa predškolskog vaspitanja i obrazovanja uklanjanje arhitektonskih barijera, obuku vaspitno-obrazovnih radnika za djecu sa smetnjama u razvoju, nabavku didaktičkog materijala i asistivnih tehnologija za rad u vaspitnim grupama, saopšteno je iz Ministarstva prosvjete i kulture Srpske.

– Napravljeni su značajni iskoraci da bi se unaprijedio položaj djece koja odstupaju od tipičnog razvoja, a jedan od njih je besplatno pohađanje predškolskog vaspitanja i obrazovanja za djecu u Republici Srpskoj. Djeca koja trenutno koriste to pravo imaju rješenje komisije o procjeni potreba djece sa smetnjama u razvoju – navela je Trivićeva.

U saopštenju se navodi da je besplatnim predškolskim vaspitanjem i obrazovanjem u Republici Srpskoj obuhvaćeno šestoro djece bez roditeljskog staranja i 76 djece sa smetnjama u razvoju koja imaju nalaz i mišljenje komisije o procjeni potreba i usmjeravanju djece sa smetnjama u razvoju, uzrasta od šest mjeseci do polaska u osnovnu školu.

– Ovakva mogućnost stvorena je usvajanjem Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o predškolskom vaspitanju i obrazovanju u junu 2020. godine s ciljem omogućavanja olakšica ranjivim kategorijama djece za uključivanje u predškolske ustanove – podsjeća se u saopštenju.

Pročitajte još

Naglašava se da je ovim zakonom definisano da će Javni fond za dječiju zaštitu Republike Srpske obezbijediti naknadu za sufinansiranje boravka u predškolskoj ustanovi za ovu djecu. Ovo pravo počelo se primjenjivati od septembra 2020. godine kada ga je ostvarilo 29 djece.

– U predškolske ustanove, prema podacima iz godišnjih programa rada ustanova, upisano je i oko 100 djece kod kojih je uočeno odstupanje od tipičnog razvoja koja su u periodu opservacije, a nemaju nalaz i mišljenje stručne komisije. Upravo iz tih razloga izmijenjenim zakonskim rješenjima za oblast predškolskog i osnovnog vaspitanja i obrazovanja propisano je formiranje resursnih centara za inkluzivno vaspitanje i obrazovanje djece – navode iz resornog ministarstva.

Između resursnih centara i predškolskih ustanova i osnovnih škola, dodaje se, uspostavljena je saradnja imajući u vidu da se u ustanovama formira opservacioni tim, ukoliko je pohađa dijete kod kojeg su uočene smetnje u razvoju, koji vrši procjenu o djetetu i daje preporuke nakon izvršene opservacije.

– Stručnjaci iz resursnih centara pružaju podršku radu sa djecom sa smetnjama u razvoju u predškolskim ustanovama, ali i osnovnim školama – navodi se u saopštenju.

Iz resornog ministarstva naglašavaju da se uporedo radi na obukama vaspitno-obrazovnih radnika, te da će 31. oktobra i 1. novembra biti organizovana obuka za 200 vaspitno-obrazovnih radnika za izradu i primjenu individualizovanog vaspitno-obrazovnog programa prilagođenog individualnim potrebama djeteta u skladu sa Pravilnikom o načinu i uslovima ostvarivanja programa u predškolskim ustanovama za djecu sa smetnjama u razvoju.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu