Politika

"UNDP zajedno sa EU zaustavio rad na objektu" Obustavljena obnova kuće Džafera Deve

Kancelarije UNDP-a i EU u Prištini saopštile su da su obustavljeni radovi na rekonstrukciju kuće vođe zloglasne SS divizije Džafera Deve u južnom dijelu Kosovske Mitrovice.

"UNDP zajedno sa EU zaustavio rad na objektu" Obustavljena obnova kuće Džafera Deve
FOTO: NIKOLIJA KOŠAK/RINGIER

UNDP je zajedno sa EU obustavio rad na objektu. U kontaktu smo sa svim uključenim stranama i preispitujemo našu ulogu i doprinos – navedeno je u saopštenju.

U saopštenju se ističe da su UNDP i EU pažljivo slušali zabrinutosti “nakon najave restauracije mjesta kulturnog nasljeđa u Mitrovici povezanog sa prethodnim vlasnikom DŽaferom Devom, o čijoj se prošlosti kao saradnika nacista mnogo komentarisalo posljednjih nekoliko dana”.

“UNDP i EU oštro osuđuju antisemitizam i ksenofobiju i njene brojne manifestacije, uključujući rastuću netoleranciju i netrpeljivost prema etničkim manjinama i ranjivim zajednicama. Posvećeni smo zaštiti ugroženih, promovisanju osnovnih ljudskih prava i očuvanju slobode, dostojanstva i borbi protiv dezinformacija”, ističe se u saopštenju.

Nakon što je objavljeno da je obnova kuće nacističkog kolaboracioniste Džafera Deve uključena u projekat “Kulturno nasljeđe kao pokretačka sila dijaloga među zajednicama i društvene kohezije”, reagovale su brojne javne ličnosti, političari i naučnici, kao i društveni djelatnici iz Srbije i međunarodne zajednice.

Pročitajte još

Izraelski centar “Simon Vizental” obavijestio je javnost da su apelovali da EU da otkaže projekat obnove Devine kuće koji sprovodi sa UNDP.

Istoričar Holokausta Efraim Zurof u pismu šefu Delegacije EU u Izraelu Dmitru Cančevu naveo je da je “Deva simbol saradnje Albanaca sa nacistima i njihove uloge u zločinima nad Srbima i Jevrejima” i da njegova rezidencija ne trebalo da bude pretvorena u regionalni kulturni centar, kada su njegova djela simbol ekstremističke genocidne ideologije.

Kuća DŽafera Deve, izgrađena 1930. godine, odlukom prištinskih vlasti od 2010. godine stavljena je na listu kulturnog nasljeđa samoproglašenog Kosova, kada je i izrađen projekat restauracije za koju su sredstva u junu prošle godine obezbijedili UNDP i EU.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu