Svijet

Univerzitet u OVOM gradu od sada će zapošljavati SAMO ŽENE

Kao i mnogi drugi univerziteti te vrste, Tehnički univerzitet u Ajndhovenu, petom po veličini gradu u Holandiji, u prošlosti je uglavnom privlačio muškarce. Od oko 42.000 dosadašnjih svršenih studenata, samo 17 odsto su žene.

Univerzitet u OVOM gradu od sada će zapošljavati SAMO ŽENE
FOTO: FOTO: ANTEPALI/WIKIPEDIA

Nedovoljno, smatra rektor univerziteta Frank Baijens, koji je zbog toga donio odluku da će u narednom periodu upražnjena predavačka mjesta popunjavati isključivo ženama, osim u slučaju da se ne prijavi odgovarajuća kandidatkinja.

U intervjuu njemačkom listu Špigl, on je objasnio da je cilj programa, koji počinje prvog jula, a trajaće najmanje pet godina, da se oko 150 slobodnih mjesta popuni ženama. Osim toga, žene će, pored početne plate, kao podršku na početku karijere, dobiti i po 100.000 evra za naučne projekte.

Naučnici su već dokazali da su diverzitet i inovacije međusobno povezani. Da bismo uspješno istraživali i mogli da se usavršavamo na akademskim pozicijama neophodni su nam i muškarci, i žene. Broj žena u našem društvu mora biti vidljiv i u broju naših zaposlenih. Ne možemo sebi da priuštimo da izgubimo polovinu intelektualne snage, koju bismo zapravo mogli da imamo – objašnjava rektor.

Na pitanje zašto se nije odlučio za odnos 50 odsto žena i 50 odsto muškaraca, odgovara da je želio ozbiljnu promjenu, te da je program osmišljen za narednih pet godina, ali da će se na svakih godinu i po dana procjenjivati situacija i utvrđivati nov odnos.

– Moguće je da ostanemo pri kvoti od 100 odsto, ali nije isključeno ni da ćemo je smanjiti – kaže on.

Baijens ističe da se nada da će profesorke privući studentkinje da se upišu na univerzitet, budući da sada preovladavaju muškarci.

– Ne vidim zašto polovina naših studenata ne bi bila muškog, a polovina ženskog pola. Na kraju krajeva, važno je šta neko ima u glavi, a ne koliko su mu jaki mišići – kaže rektor.

Istraživanja pokazuju da i žene i muškarci imaju predrasude po osnovu pola, te da su ljudi nesvjesno skloni da se odlučuju za muškog kandidata. Univerzitet u Utrehtu pitao je žene i muškarce, da li vjeruju da su oba pola sposobna da obavljaju rukovodeće funkcije, a 95 odsto njih odgovorilo je potvrdno. Kada su ih kasnije doveli u priliku da intuitivno odgovaraju na pitanja, ispostavilo se da je 80 odsto anketiranih smatralo da su muškarci pogodniji da budu rukovodioci.

Baijens kaže da se ne boji diskriminacije, to jest toga da će zaposlene morati da slušaju kako su primljene samo zbog toga što su žene, a ne zbog svog znanja.

– Moramo da promijenomo kulturu u nauci i na univerzitetima, a ovo je upravo pokušaj da taj cilj i ostvarimo.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu