Banjaluka

(VIDEO, FOTO) "Drvo glavu čuva, ali ti može i glave doći" Kad kroz aleju udari oluja vidi se zašto je Banjaluka bogat grad

Kad krene oluja, pa izgleda da će krovovi poletjeti kao da su od kartona, vjetar se zaplete u krošnjama aleja i - opasnost nestane.

aleja u Banjaluci
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

U vrijeme klimatskih promjena, kilometrima dugi drvoredi za Banjaluku su spas, ali mogu biti i opasni po život.

Klimatolozi odavno upozoravaju da “drvo glavu čuva”, jer u gradovima koji imaju mnogo parkova i drvoreda život je mnogo prijatniji, čak i u vrijeme žestokih vrućina i suša, ali i kada danima padaju kiše ili udare olujni vjetrovi.

Klimatolog Goran Trbić, dekan Prirodno matematičkog fakulteta u Banjaluci, kaže da čak i grad na Vrbasu, čuven po zelenilu, nema dovoljno drveća, parkova i zelenih površina, za vrijeme kakvo nas očekuje u bliskoj budućnosti.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

– Ovaj problem je pogotovo izražen u novoizgrađenim banjalučkim kvartovima, kojima dominira beton i asfalt. U starijim ulicama, gdje imamo aleje još iz doba Austrougarske, situacija je mnogo bolja – kaže Trbić.

Vladimir Đurđević, poznati klimatolog iz Beograda, ranije je za Srpskainfo poručio da Banjalučani treba da čuvaju svoje aleje kao najveće blago.

– Svako to staro, razgranato drvo vrijedi više nego desetine novih sadnica. Treba te drvorede čuvati i obnavljati ih, oni spasavaju grad – savjetovao je Đurđević.

Vladimir Đurđević klimatolog
FOTO: N1/YOUTUBE/SCREENSHOT

Staro razgranato drveće čuva okolne kuće i zgrade od oluja, jer amortizuje udare vjetra.

Ono štiti grad i od urbanih poplava, jer se dio vode koju donosi kiša izvjesno vrijeme zadrži u krošnjama, što u vrijeme najvećih pljuskova smanjuje pritisak na već pretijesnu oborinsku kanalizaciju.

Pročitajte još

Ako je zasađeno pored zgrada i kuća, drveće smanjuje i izdatke za grijanje i za rashlađivanje prostorija tokom vrelih ljetnih dana, jer ljeti daje hlad, a zimi je zaklon od ledenih vjetrova.

– Sve je to tačno, drveće je naše veliko blago, ali s obzirom na sve žešće oluje mora se strogo voditi računa o zdravlju i izdržljivosti svakog stabla, kako se ono ne bi srušilo i izazvalo nesreću – kaže banjalučki meteorolog i hroničar Nebojša Kuštrinović.

U svom stilu popularni Kušto kaže da “drvo glavu čuva, ali ti može i doći glave”.

On podsjeća da u banjalučkim alejama ima mnogo “stogodišnjaka” i da bi zbog bezbjednosti trebalo izvršiti detaljan sistematski pregled stabala, kako bi se preduprijedile nesreće.

FOTO: DEJAN BOŽIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: DEJAN BOŽIĆ/RAS SRBIJA

– Potrebna nam je temeljita botanička i šumarska inspekcija, da bi stručnjaci utvrdili koje drvo treba liječiti, a koje se mora posjeći i zamijeniti mladim stablom – kaže Kuštro.

Za nastanak nadaleko čuvenih banjalučkih aleja, zasađenih prije više od 140 godina, zaslužan je jedan okupatorski general.

Pod nadzorom generala i plemića Alfreda fon Jelsona, vojska Austrougarske je od 1882. do 1885. godine zasadila 17 kilometara drvoreda, sa oko 4.700 stabala.

Tradicija se očigledno primila, pa je sađenje drvoreda nastavljeno i tokom Kraljevine Jugoslavije i čuvenog bana Tise Milosavljevića, a potom i u Titovoj Jugoslaviji.

Upravo zbog aleja i parkova Banjaluka je stekla epitet zelenog grada, koji je u posljednje vrijeme, zbog invazivne gradnje novih naselja bez “pratećih sadržaja”, prilično ugrožen.

Ali, kad udari oluja, čak i najvećim cinicima je jasno koliko vrijedi jedna moćna zdrava lipa, kesten ili platan.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu