Svijet

(VIDEO, FOTO) Ona je jedina prepreka Trampu do revanša s Bajdenom: U republikanskoj trci ostalo dvoje, bivša ambasadorka u UN Niki Hejli NE ODUSTAJE

Niki Hejli, bivša američka ambasadorka u Ujedinjenim nacijama, sada je posljednja republikanka u trci koja ima šansu, doduše ne tako veliku, da spriječi Donalda Trampa u osvajanju predsjedničke nominacije.

DONALD TRAMP I NIKI HEJLI KOMBO
FOTO: MICHAEL REYNOLDS/JUSTIN LANE/EPA

To je i zvanično postalo jasno nakon odustajanje Rona Desantisa, guvernera Floride, koji je nakon toga objavio da će podržati Trampa.

Pobjednik preostalog republikanskog duela za nominaciju će izaći na megdan predsjedniku Džou Bajdenu, vjerovatnom kandidatu demokrata, na izborima u novembru.

Glas Amerike navodi da, prema većini anketa, više od 70% republikanaca ima povoljno mišljenje o Trampu. Zbog toga je Desantis bio u poziciji da je morao da se obraća biračima koji su se i dalje divili Trampu, kao i onima koji mu se snažno protive.

Desantis nije uspio da osvoji ni jedne, ni druge. Nikada nije uspješno objasnio većini Trampovih pristalica zašto je bolja opcija od Trampa, dok su republikanci koji žele da se riješe bivšeg predsjednika podelili svoje glasove među više kandidata. Hejli se, posebno, nametnula kao favorit među umjerenim republikancima.

Relativno rano povlačenje Desantisa je samo potvrdilo koliko je i dalje snažan uticaj koji bivši američki predsjednik Tramp ima nad Republikanskom partijom. Desantis je podržao Trampa u video poruci koja je objavljena na društvenoj mreži X (bivši Tviter).

Mnogi su smatrali da je Desantis glavni kandidat za republikansku nominaciju 2024, i prirodni nasljednik Trampa, zbog ratobornog stila i duboko konzervativnih gledišta. Početkom 2023, u nekoliko anketa bio je rame uz rame sa Trampom.

Međutim, podrška koju je dobijao je počela da opada zbog pogrešne strategije u kampanji, interakcije sa biračima koja nije bila dovoljno opuštena i Trampove nepromijenjene popularnosti kod velikog djela baze republikanskih glasača, prenosi Glas Amerike.

Donald Tramp
FOTO: JIM LO SCALZO/EPA

Protivio se dodatnoj američkoj vojnoj pomoći Ukrajini i preduzeo kaznene mjere protiv kompanije “Volt Dizni” nakon što se oglasila i kritikovala zakon Floride kojim se ograničava razgovor o rodu, i seksualnosti u učionicama.

Republikanski kritičari Desantisa koji se zalažu za davanje povlastica i podsticaja razvoju biznisa smatrali su da je njegov okršaj sa “Diznijem” bio nepotreban. Dok su mnogi veliki donatori u ranoj fazi podržali Desantisa, počeli su da se povlače počevši od ljeta.

Robert Bigelou, koji je dao milione u donacijama grupi koja je podržavala Desantisa, rekao je u avgustu da prekida da ga finansira, pošto ga je odbio guvernerov beskompromisan stav o abortusu.

Desantisove nevolje su počele i prije nego što je ušao u trku.

U martu, kada je protiv Trampa podignuta optužnica zbog pokušaja da prikrije isplate porno zvijezdi Stormi Danijels kako ne bi javno pričala o njihovom odnosu, bivšem predsedniku je značajno porasla popularnost pošto su republikanci stali iza njega.

Mnogi su povjerovali u Trampove tvrdnje da predstavnici pravosuđa pokušavaju da ga spriječe da postane predsjednik.

“Druži se sa diktatorima”

Niki Hejli oštro je kritikovala Trampa, zbog, kako je navela, njegovog odnosa sa „diktatorima koji žele da nas ubiju“.

– Ne možete podržati nekoga ko pokušava da se druži sa diktatorima koji žele da nas ubiju. Umjesto toga, morate im dati do znanja šta očekujemo od njih. To je razlika – rekla je Hejli za CBS.

Ona je navela da se Trampov angažman sa sjevernokorejskim liderom Kim Džong Unom „vraća na stari obrazac“, i podsjetila na Trampove pozitivne izjave o kineskom predsjedniku Si Đinpingu i ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu.

 – Kada trenutno imate ratove širom svijeta i nestabilnost, naš cilj je da spriječimo rat, a mi to ne možemo da uradimo pokušavajući da se družimo sa diktatorima – rekla je ona.

FOTO: JUSTIN LANE/EPA
FOTO: JUSTIN LANE/EPA

Hejli je ponovila stav da Amerikanci ne žele revanš aktuelnog predsjednika Džozefa Bajdena i Trampa 2024. godine, ističući da bi Trampovo predsjedavanje rezultiralo „haosom“.

– Bez obzira na to šta je u pitanju, haos ga prati, s pravom ili ne. I tako se dešava ono što ostatak Amerike dovodi u haos – istakla je Hejli.

Ovi potezi dolaze uoči izbora u Nju Hempširu, gdje je Hejli uložila veliki dio svojih ambicija za Bijelu kuću na predsjedničkim izborima u novembru, posebno nakon što je osvojila treće mjesto u Ajovi, prenosi Tanjug.

Ko je Niki Hejli?

Rođena kao Nimrata Randava, Hejlijeva je kćerka indijskih imigranata koji su u ruralnom dijelu Južne Karoline imali prodavnicu garderobe.

Udala se za Majkla Hejlija, oficira Nacionalne garde Južne Karoline, 1996. godine. Imaju dvoje djece, kćerku Renu i sina Nalina.

U Republikanskoj partiji bila je konzervativna ali je reputaciju stekla baveći se pitanjima roda, pola i rase na kredibilniji način od drugih članova stranke.

Sebe naziva zaštitnicom američkih interesa u inostranstvu, i tokom njene funkcije ambasadorke SAD u Ujedinjenim nacijama 2017. i 2018. godine, Amerika se povukla iz iranskog nuklearnog sporazuma potpisanog tokom administracije Baraka Obame, a koji je među republikancima bio izuzetno nepopularan.

EURACTIV navodi da će za Hejiljevu biti veliki izazov da biračima pošalje usaglašenu poruku.

Više puta je mijenjala mišljenje po važnim pitanjima, pa čak i kada je podrška Trampu bila tema.

Nekoliko puta se distancirala od njegovih stavova i mišljenja, da bi se kasnije povukla i rekla da on “svakako igra važnu ulogu u Republikanskoj partiji”.

Ko može da spriječi Trampa?

–  Smatram da mu establišment, odnosno američka “duboka država” neće dopustiti da bude sljedeći predsjednik SAD – smatra Srđa Trifković spoljnopolitički urednik američkog časopisa “Hronikls”.

Od dodaje da se popularnost bivše ambasadorke SAD u UN Niki Hejli ne može se ni približno porediti sa popularnošću koju Tramp uživa kod prorepublikanskih glasača i članova stranke na terenu.

– To, naravno ne znači da je republikanski establišment, odnosno vođstvo Republikanske stranke u Senatu i Predstavničkom domu Kongresa, kao i u aparatu vrha stranke oduševljeno Trampom – naprotiv, kaže Trifković.

– Oni su i 2016. naginjali ka nekim drugim opcijama, što uključuje čak, za jedan dio republikanskog establišmenta, prije želju da pobijedi Hilari Klinton, nego da Tramp postane predsjednik. Izraziti primjer toga je pokojni senator Džon Mekejn koji je pripadao onom krilu Republikanske stranke koja je imala parolu – ‘Nikad Tramp’. To je prisutno i danas, međutim očigledno je da kod registrovanih republikanaca Trampova popularnost ostaje apsolutno nesporna, pogotovu što je u istoj državi na preliminarnim izborima 2016. on došao drugi – kaže Trifković.

Baron Tramp, sin Donalda i Melanije Tramp
FOTO: JASON SZENES/EPA- EFE

Trifković kaže da postoji mogućnost da se sudski spriječi kandidatura Trampa.

Prema Trifkoviću, to podrazumijeva da kroz sudski aparat srpiječi kandidatura Trampa u ključnim državama. U tom smislu je već napravljen eksperiment u Koloradu, gdje je Vrhovni sud te države kog kontrolišu demokrate potvrdio odluku da je time što je tobože podsticao pobunu protiv ustavnog poretka, Tramp sebe diskvalifikovao iz trke za predsjednika.

– I pri tom je korišćen opskurni amandman na Ustav iz 1866. godine koji je izričito imao za cilj da spriječi funkcionere južnjačke konfederacije da se kandiduju za javne funkcije nakon pobjede Sjevera u Američkom građanskom ratu. Dakle, tu je prvo trebalo progutati krupnu knedlu da su demonstracije na Kapitol hilu 6. januara 2021. bile pobuna, a onda da je Tramp svjesno i sa predumišljajem podsticao tu pobunu. Stvar je apsurda ali u politizovanom svijetu američkog sudstva sve je moguće – kaže Trifković.

Pročitajte još

Pošto je u ovom trenutku optužen za 92 prekršaja, moglo bi se reći i zločina, sigurno je da će Trampovi protivnici tempirati neku od sudskih odluka neposredno pred izbore, tako da ga u posljednji čas diskvalifikuju vrhovni sudovi Pensilvanije ili Džordžije koji su pod kontrolom demokrata, dodaje Trifković.

Trifiković navodi da je druga mogućnost “krađa glasova.”

– To bi značilo da se ne može pojaviti na glasačkim listićima u tim državama, međutim, ukoliko bi u posljednji čas, možda čak i dan-dva pred izbore, intervenisao Vrhovni sud SAD odlukom da je neustavna i nezakonita odluka o uklanjanju Trampa sa spiska, onda bi bila napravljena zabuna, a možda čak i svojevrsni haos namjerno izazvan od Trampovih protivnika – smatra Trifković, prenosi RTRS.

A ako im i to ne uspije, onda naravno imaju i ‘plan B’ a to je da ponove krađu iz novembra 2020. kad smo bili svjedoci bizarnog spektakla da u ključnim gradovima ključnih država negdje u tri ujutro prestane prebrojavanje, a onda se u šest ujutro nastavi sa dodatnim desetinama hiljada glasova za Bajdena koji su se misteriozno stvorili iz pula poštanskih glasova. To je bila jedna bezočna krađa koja je statistički apsolutno neobjašnjiva, ali to ne možete danas u Americi javno da kažete, jer je kriminalizovana i demonizovana sama tvrdnja da su izbori bili pokradeni – smatra on.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu